Центрове на просвещението в Странджа са били килийните училища. Първите са били към църквите и са възникнали към средата на XVIII в. Там се учило на гръцки, едва през втората половина на XIX в. започва обучението на български език.
Училища е имало в Малко Търново, Граматиково, Сърмашик (дн. с. Бръшлян), Заберново и др. Към днешна дата само две от тях са реконструирани и е направена възстановка на учебната стая – към храма „Св. Лука“ в Заберново и към храма „Св. Димитър“ в Бръшлян, разказа Мариета Филчева, директор на Историческия музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново:
„В нашия град килийното училище е било към църквата „Св. Богородица“. Малкотърновци го наричали „килия“. То съществувало през XVIII и началото на XIX в. Впоследствие малкото килийно училище било заменено от по-голямо, построено наблизо. Сградата на новото била на два етажа и е наричана „голямата килия“. То е построено в периода 1835 – 40 г.“
Тук са учили деца на еснафи, а учителите са били гърци и са преподавали на гръцки език. Тъй като учениците били доста, били назначавани и помощници и те били от местното население. Известни учители от онова време са Стефан чорбаджи Иванов и Иван чорбаджи Тодоров . През втората половина на XIX в. в Малко Търново са построени още 3 училища.
повече за просветното дело в Странджа може да чуете в звуковия файл:снимки 1 - "Голямата килия" в Малко Търново 2 - Църквата „Св. Димитър“ с килийното училище в с. Бръшлян 3 - Изглед от вътрешността на килийното училище в с. Бръшлян 4 - Изглед от вътрешността на килийното училище в с. Заберново
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..