Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ реформата на съдебната карта



Предложението за реформа на съдебната карта предизвика недоволството на много юристи в страната. Според тях мярката за трансформирането на районните съдилища в териториални отделения ще натовари допълнително система. Те посочват и че по този начин ще се ограничи равният достъп до правосъдие на много хора от по-малко населените места.

Реформaта на съдебната карта предвижда да бъдат запазени съдилищата в Бургас и Несебър. Според доклада на Висшия съдебен съвет причината е, че само в тях биха останали за разглеждане достатъчно дела, които да обосноват работата на трима или повече съдии. Предвижда се съдилищата в Малко Търново, Царево, Средец,  Поморие, Карнобат и Айтос да бъдат трансформирани в териториални отделения към Районния съд в Бургас.

Един от мотивите за реформата е, че по този начин ще се реши натовареността в системата, която в момента е различна за отделните райони. „Има група дела, които показват, че са твърде много за районните съдилища. Те по същността си не са с особена фактическа правна сложност и не са различни от тези, които се гледат в Окръжен съд, просто различна е цената на иска“, обясни за предаването „Преди Всички“ на Програма „Хоризонт“ Боряна Димитрова, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет и един от авторите на проекта за нова съдебна карта.

Според председателя на Районния съд в Бургас Евгени Узунов мярката ще се отрази добре на системата и ще се постигне баланс. „Например ако в Малко Търново има 10 дела за разглеждане на месец, няма нужда от двама съдии там. Дори няма нужда от един. Той може да ходи един път месечно там и ще разглежда делата. През останалото време ще работи в Бургас и ще помага на колегите, които в момента имат 60 дела. Тази балансираност ще доведе до това колеги да имат по 30 дела“, обясни той. Според него чрез реформата на съдебната карта ще се намалят разходите в системата за поддръжка на големите сгради по райони. Той допълни, че не се предвиждат съкращения на хора.

Една от критиките към проекта е, че хората от по-малко населените места няма да имат равен достъп до правосъдие. Беше посочен и пример, че дори за едно бракоразводно дело, хората ще трябва да пътуват до съседен град. „Във всяко населено място, където е имало Районен съд, ще има институция. Дали тя ще се нарича териториално отделение или районен съд, е въпрос на техника. В тези териториални отделения не само, че ще се разглеждат делата, които до момента са се разглеждали, но ние предлагаме да се разглеждат и делата, които са подсъдни на Окръжен съд“, поясни Боряна Димитрова. Тя допълни, че се предвижда в териториалните отделения да се подават съдебни книжа и да се извършват справки по делата.

Според председателя на Адвокатската колегия в Бургас Юрий Бошнаков, тези звена няма да могат да извършват всички услуги. „Нашият достъп до дела е една от страните на монетата. Другата е възможността гражданите сами да правят справки по дела и сами да се интересуват от движението на техните производства в съда. В преобразуването на териториални отделения на множество съдилища на практика ще се затрудни достъпът на гражданите до правосъдие така, както в момента то е близо до тях и е удобно“, поясни той.

Според адвоката, проблем се оказва и въвеждането на постоянни и непостоянни щатове. „Непостоянните щатове, в зависимост от вижданията на съответното административно ръководство на Окръжен съд, могат да бъдат командировани по конкретно дело или за определен период от време. Това създава у нас усещането, че е е възможно принципът на случайния подбор на съдии, които да разглеждат дела, да бъде нарушен“, обясни той. Според него преди въвеждането на реформата, трябва да има широк обществен дебат с всички заинтересовани страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от СУ "Св. св. Кирил и Методий" се запознаха с работата на Окръжния съд в Бургас

Детски смях и усмивки изпълниха днес сградата на Бургаския Окръжен съд - на посещение бяха учениците от 4-ти "Б" клас от СУ "Св. св. Кирил и Методий". Инициативата бе осъществена в рамките на образователната програма на Висшия съдебен съвет и МОН „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Любознателните..

публикувано на 13.02.25 в 15:46

Заловиха бракониери с електрически проводници на река Тунджа

Бракониери са заловени по време на риболов с електрически проводник по долното течение на Тунджа. Санкцията е до 2000 лева. Бракониерите са засечени в местността Даркая, в близост до село Лесово, община Елхово, но и двамата са жители на Ямбол, уточниха от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Нарушителите са забелязани от служители на..

публикувано на 12.02.25 в 21:20

Възстановено е движението по подбалканския път край Сливен (обновена)

Възстановено е движение в участъкът от Подбалканския път София – Бургас в района на сливенския квартал „Речица“, информират от АПИ. След 18:00 часа там се случи катастрофа между лек автомобил и камион превозващ дърва. Тежка катастрофа край Сливен, има загинал Над половин денонощие бе затворен пътния участък в района на квартал „Речица“. Дълго..

обновено на 12.02.25 в 13:45

На първо четене: НС одобри забраната за продажба на вейпове на деца

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете за деца. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за изготвяне на законодателни мерки за забрана на рекламата на тези продукти. Вейпове онлайн: Битка с вятърни..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Валута за близо половин милион лева задържаха на Лесово

Недекларирана валута за близо половин милион лева откриха митническите служители на пункт Лесово. Те са били скрити във фабрична кухина под седалка на товарен автомобил. Товарната композиция е пътувал към Турция. Банкнотите са били разпределени в 13 пакета, увити с хартия. По случая е образувано досъдебно производство от разследващ митнически..

публикувано на 12.02.25 в 11:00

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни какво..

публикувано на 11.02.25 в 20:00
Изображението е илюстративно.

В ямболски козметичен салон откриха флакони с ботулинов токсин

Флакони с ботулинов токсин, забранен за употреба в България , е открит в ямболски козметичен салон, съобщават от здравната инспекция.  Общо 38 проверки са извършени през последните седмица в салони за красота и лечебни заведения, на петима от собствениците са издадени предписания.  27 салона са влезли във фокуса на проверките на инспекторите. На..

публикувано на 11.02.25 в 13:00