В зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“ от 17.30 ч. проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов ще представят том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.
Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.
Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до 1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.
Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.
В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.
Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.
В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.
В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.
Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.
Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента. "При нас има замразени..
Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март. Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни Даниела Христова от..
Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“. Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..
От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..
Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..
Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението ще е в сила от днес 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..
Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е..
Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят. До тогава са възможни прекъсвания..
От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в..