В зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“ от 17.30 ч. проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов ще представят том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.
Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.
Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до 1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.
Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.
В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.
Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.
В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.
В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.
Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.
БЧК - Бургас, предоставя „топъл обяд“ на 30 социално слаби граждани в обществената си трапезария. Услугата започна в началото на месец октомври и ще продължи до края на годината. Потребителите трябва да си взимат храната от трапезарията на ул. Оборище 95. Обядът включва супа, основно ястие и десерт и е безплатен, съобщи директорът на..
Дамите от Зонта клуб Бургас дадоха старт на кампанията "Рада казва НЕ на насилието" в Морската градина през уикенда. Първата символична инициатива бе боядисването на 2 пейки в оранжево-цвета на кампанията и поставяне на куклата символ на инициативата. Проектът „АЗ съм Рада“ е съвместна идея на Зонта клубовете в България, в партньорство с Национално..
Кампания против домашното насилието срещу жени започна в Бургас. Проектът е под надслов „Рада казва НЕ на насилието ” и в него се включат дамите от "Зонта клуб" Бургас. Рада е “кукла” - символ на кампанията, в оранжев цвят, с поставен на нея QR код и надпис “Кажи НЕ”. QR кода води към приложение „ПОМОГНИ МИ ”, където всяка застрашена жена има..
Временна организация на движението е въведена по ул. „Крайезерна“ в Бургас. Днес от 8 до 18 часа ще се полага асфалтово покритие на локалото платно. Затворен за движение на превозни средства ще бъде участъкът от пресечката за „Авто Карашев“ до фирма „Брод ДА".
Доброволците от инициативата „Бъди човек“ обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на самотни възрастни хора и многодетни семейства в Ямболска област. Събраните дарения ще бъдат предоставени в навечерието на Рождество Христово. Очаква се в благотворителната акция да се включат над 90..
Традиционното факелно шествие в Сливен по повод 1 ноември – Деня на народните будители беше кулминацията на празника в града на стоте войводи. Представители на местната власт и институциите в града, представителни групи от училищата в Сливен, граждани и гости се включиха в празничната колона. Тя тръгна от „Розова градина“, премина по бул. „Цар..
Днес отбелязваме Архангелова Задушница . По този повод в Бургас ще се проведе общоградско възпоменание за отдаване почит към починалите. В Ямбол организират военен ритуал. Допълнителен безплатен транспорт до Гробищен парк ще има в Поморие и Средец. Възпоменанието в Бургас ще се проведе на площада пред дома на покойника в Гробищния парк от 10 часа...
Доброволците от инициативата „Бъди човек“ обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на..
Кампания против домашното насилието срещу жени започна в Бургас. Проектът е под надслов „Рада казва НЕ на насилието ” и в него се включат дамите от..
БЧК - Бургас, предоставя „топъл обяд“ на 30 социално слаби граждани в обществената си трапезария. Услугата започна в началото на месец октомври и ще..