В етнографския музей в Несебър бе открита гостуващата изложба на Регионален исторически музей- Благоевград под наслов „Дуйни ми, бел ветре…”. Заглавието на експозицията не е случайно – взаимствано е от началните строфи на една любовна по смисъла си песен, която се пее от Пирин до Източните Родопи и Черно море, песен, превърна се в неофициален химн на преселниците от Беломорска Македония и Тракия от началото на XX век, химн на бежанството въобще.
На откриването на изложбата директорът на музей „Старинен Несебър“ Тодор Марваков сподели, че идеята се е родила преди две години и е вдъхновена от факта, че почти всеки жител в Община Несебър има корени в Егейско-Вардарска Македония. Неслучайна е и поканата за културен обмен с Регионалния исторически музей в Благоевград - институцията се явява своеобразен, по думите на Тодор Марваков - „ музей-майка“, където се съхранява най-голяма част от културно-историческото наследство на българите от Егейска и Вардарска Македония: стотици хиляди архивни материали - носии, оръжия, спомени и др.
Д-р Кирил Алексиев, директор на РИМ – Благоевград, освен че благодари за възможността да бъде показано част от безценното наследство на бежанците, обясни на присъстващите защо той и неговият колега от несебърския музей са облечени в носии. „С г-н Марваков сме облечени в чест на нашите деди. Решихме да покажеш как те са се обличали навремето“. От думите на д-р Алексиев стана ясно, че директорът на несебърския музей носи носия от Беломорска Македония - от мястото, където са неговите корени. Директорът на РИМ- Благоевград бе с носия от Дебърския край. „Идеята е тук, в най-източаната част на България, ние да представим най-западната. А по-голямата, основната идея е, че независимо, къде се намираме, България е винаги с нас и тя винаги ще ни свързва.“, обобщи д-р Алексиев.
„Ние сме щастливи, че сме домакини на тази изложба, още повече, че на наша територия живеят много потомци на бежанците от Егейско-Вардарска Македония. Събитието ни дава възможност да се върнем назад в историята и да обогатим знанията за предците си, защото без съхранение и опазване на миналото ни, няма бъдеще.“, подчерта кметът на Община Несебър Николай Димитров.
„Нека благодарим на Музей „Старинен Несебър“ и Регионалния исторически музей - Благоевград за това, че направиха моста между изтока и запада на България, по който шества незабравата.“, каза Златин Чаушев, началник-отдел „Несебър-Световно наследство“.
Музикален поздрав към присъстващите поднесоха възпитаници на Общински детски комплекс - Несебър в лицето на ВГ „Морски звездички“ с ръководител Димитър Йорданов.
Разказът на изложбата „Дуйни ми, бел ветре…” е построен върху наследството, пренесено по пътищата на преселническата неволя, преживяло войни, поколения и епохи; натежало от спомена и болката, но и белязано от житейски радости, преживени в едни минали времена.
Румяна Хаджиева – уредник в отдел “Етнография” на РИМ – Благоевград, сподели, че изложбата е опит за илюстриране и оживяване на паметта за обикновения човек и неговия личен свят, въплътен в шевица, тъкан и накит. Защото именно това съставлява най-ценното притежание, което бежанците са понесли със себе си през пожарищата на войните и несгодите на преселничеството. Румяна Хаджиева разказа на посетителите любопитни истории и вълнуващи срещи с поколения преселници от Егейска и Вардарска Македония, опазили ценни семейни реликви, сред които тежките венчални одежди, допълнени от блясъка на накити и невестински сокаи. Изключително интересен е експоционен кът, разположен в централната част на музея, където са изложени кукли със заровско облекло, създадени с изключителна точност и прецизност на детайла от сръчните ръце на родолюбивата учителка по история Мария Вачева.
Изложените постери очертават основните етнодемографски промени в Пиринския край в първите десетилетия на XX век и припомнят за стотиците бежански фамилии, намерили свой втори дом, заселвайки се в пределите на България.
Изложбата може да бъде видяна до 31 октомври тази година в работното време на Етнографския музей (10.30 до 18 ч. всеки ден) в Несебър. Освен това предстоят допълнителни инициативи в рамките на експозицията, които ще бъдат обявени на по-късен етап.
Живко Петров трио ще представи за първи път в Бургас музиката от последния си албум Beyond the Flesh / Отвъд плътта/. Композициите са създадени за саундтрака към филма „Плът”, на режисьора и сценарист Димитър Стоянович. Албумът включва 12 пиеси, които разказват за живота, който преминава през нас, изпълнен с нашите мечти, любови, радости и тъга,..
Над 40 артисти ще се включат в първото издание на "Гала вечер на лауреатите на Бургас". В рамките на инициативата ще бъдат представени изпълнения от носители на престижни награди в различни творчески области - музика, танц, театър и литература, поясни Анелия Казакова от община Бургас. "Надявам се, да се получи хубав спектакъл с интересната..
Художничка Александра Радева, възпитаничка на Общински детски комплекс – Несебър, завоюва сребърно отличие н а Световния конкурс за детска рисунка 2024, организиран от Фондация „Малък Зограф". Отличието й е в раздел „Чудесата на природата в моята страна“. Александра впечатли журито с картина, изобразяваща един от символите на града ни –..
Русенският театър "Сава Огнянов" представя на бургаска сцена постановката „Образцов дом №6“. Спектакълът е авторски на Орлин Дяков. Сценография и костюми Виолета Радкова, музика Пламен Мирчев- Мирона. Сюжетът разказва за двама млади, които се обичат и искат да се оженят, но той трябва до поиска ръката на момичето от бащата. Така те влизат в..
Представянето на втората триезична стихосбирка на д-р Ваня Савова "Existentia" ще се състои днес от 17:30 часа в Дома на писателя в Бургас. Д-р Ваня Савова е семеен лекар в град Сунгурларе, родния й град. Тази година бе удостоена с титлата почетен гражданин на Сунгурларе за своята професионална, творческа и обществена дейност. Автор е на още една..
Българският пианист проф. Людмил Ангелов гостува със самостоятелен концерт в Бургас днес. Концертът ще бъде в залата на Областна управа. Почитателите на класическата музика ще могат да чуят произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други. Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва..
Изложбата "Докосване" на художника Стефан Стайков ще бъде открита днес, 28 ноември в Бургас. Художникът ще представи 31 свои творби, които са пейзажни платна рисувани с пастел. Те носят усещане за спокойствие, уединение и същевременно връзка с нещо по-голямо и живо. Стайков е от Сливен, човек с интересна биография в областта на..
Художничка Александра Радева, възпитаничка на Общински детски комплекс – Несебър, завоюва сребърно отличие н а Световния конкурс за детска рисунка 2024,..
Над 40 артисти ще се включат в първото издание на "Гала вечер на лауреатите на Бургас". В рамките на инициативата ще бъдат представени изпълнения от..
Изложбата "Докосване" на художника Стефан Стайков ще бъде открита днес, 28 ноември в Бургас. Художникът ще представи 31 свои творби, които са..