Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският университет „Проф. д-р Асен Златаров“ участва в проект за мониторинг на околната среда в Черноморския басейн

| обновено на 14.06.21 в 09:02

Екип от бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ участва в международен проект заедно с още шест партньорски организации от 4 черноморски държави. Това са България, Румъния, Украйна и Молдова. Една от целите  е разработване на платформата LeNetEko, която ще следи за замърсяване на водите на Черно море от вливащите се в него реки от България. Той се реализира по Оперативна програма за трансгранично сътрудничество "Черноморски басейн" 2014-2020. Финансовите средства се осигуряват от Европейския инструмент за съседство, Европейския фонд за регионално развитие и Инструмента за предприсъединителна помощ. Общият бюджет на програмата е в размер на над 53 942  456 евро. Проектът„Създаване на консолидирана обучителна мрежа за съвместен мониторинг и контрол на околната среда в Черноморския басейн 2” е спечелен по втория кол на програмата, обясни координаторът  от страна на учебното заведение професор Ирена Марковска:

Общата цел на проекта е да консолидира усилията и да активира обществата в държавите в Черноморския басейн чрез прилагане на екологичен мониторинг за подобряване на състоянията на делтите на реките, които се вливат в Черно море.

Специфичните цели на проекта са  подобряване на контактите между страните и обмен на добри практики в областта на образованието за екологичен мониторинг. Съвместно укрепване на сътрудничеството и разширяване на съвместната база от знания и информация, необходими за справяне с общите предизвикателства в опазването на околната среда на речните и морските системи.

Проектът обхваща пет работни пакета, той е насочен към младите хора и ангажирането им с опазванетго на околната среда, подчерта професор Марковска. Общата му  стойност е 773 хиляди евро, като 92 % от тях са осигурени от ЕС, средствата за университета са 120 хиляди евро.

Ще бъде създадена и обучителна програма, като най-важното е създаването на специализираната платформа LeNetEko, на която ще се качват резултатите от замърсяванията на реките, поясни доц. д-р Никола Тодоров:

 Ние ще я изработим, ние вкарваме информацията относно замърсяванията, като се надяваме след време такава информация да могат да вкарват и други хора. Реките в България са 7, предложили сме ги, защото смятаме, че тяхното състояние трябва да бъде проследявано. Те или са важни водоизточници за градовете или минават през защитени територии. Данните ще ги вземаме от Басейнова дирекция Варна, платформата ще е безплатна за ползване.

Платформата ще спомогне работата на Пристанище Бургас, защото ще бъде осъществяван мониторинг на много по –голяма морска  територия. Този проект ще допълни друг, който реализираме в момента, заяви изпълнителният директорът на порта бургас Диян Димов:

Имам предвид Украйна, Румъния, Молдова и България. Не е тайна, че основните замърсители на Черно море са реките. Тази картина от интернет ще покаже какво можем да направим ние, за да бъдат взети мерки от замърсителите. Най-важно е биоразнообразието и за тези, които  посещават Черно море, то да бъде наистина синьо море.

 Проектът е с продължителност 24 месеца и трябва да приключи през юли 2022 година.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Външно министерство оптимизира процеса на издаване на работни визи

Проблемът с издаването на визи за работниците от трети страни, бе обсъдена на р аботна среща с представители на Министерството на външните работи и на туризма и представителните организации в туристическия сектор. Министър  Евтим Милошев подчерта, че забавянето се дължи на обективни обстоятелства – не защото държавата се бави и институциите..

публикувано на 19.07.24 в 09:03
Двата созополски плажа са със Син флаг и покриват всички критерии за чистота

След 10-ти август: Внимавайте на плаж "Хармани", предупреди управителят му

След 10-ти август морето се обръща и плаж "Хармани" става много опасен и трябва изключително много да се внимава, предупреди в ефира на БНР- Бургас управителят на двата созополски плажа - Централен и "Хармани" - Михаил Ковачев, гост в откритото студио. Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли "Плаж "Хармани" е един от топ 10 на..

публикувано на 17.07.24 в 13:47
Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм

Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли

Наблюдава се спад на туристите не само в Созопол, но и по Черноморието спрямо същия период на миналата година, каза  Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм гост в откритото студио на БНР-Бургас. Според него една от причините за този спад е геополитическата обстановка, визирайки избора на израелските туристи,..

публикувано на 17.07.24 в 12:55

МРРБ отказа искането на Община Сливен за отлагане на зеленото обследване по програмата за саниране

Министерство на регионалното развитие и благоустройството отказа на община Сливен да измени насоките за кандидатстване по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, финансирана от Плана за справедлив преход, в който влизат Кюстендил, Перник, Стара Загора и общините около Стара Загора. Община Сливен в писмо до министерството поиска..

публикувано на 17.07.24 в 11:45

Топлото време оказа влияние върху движението на рибите в Черно море

Топлото време оказа влияние върху движението на рибите в Черно море. За това сигнализират рибари от региона. Те уточняват, че става въпрос за дънния слой вода. Все по-рядко се срещат попчето и сафридът. За разлика от тях се наблюдават добри количества раци. „Попчето е дънна риба, тя обича дънната вода. Каменистото дъно обича. При положение, че там..

публикувано на 17.07.24 в 08:37

ОИЦ - Бургас с открити приемни и с информация за отворени процедури по европейски проекти

Продължават откритите приемни в 13-те общини на Бургаски регион от Областния информационен център. По време на  изнесените мобилни щандове експертите информират какви са възможностите за инвестиции по актуалните процедури с европейско финансиране, по различни програми.   На 17 юли (сряда) открити приемни ще има в Сунгурларе и Карнобат...

публикувано на 16.07.24 в 08:00
Ръководителите на НАП Румен Спецов (вдясно) и на Агенция

НАП и Агенция "Митници" с обща кампания срещу зависимостите

Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" обединяват усилията си за превенция и противодействие на хазартната и наркотичната зависимост, съобщиха от НАП. Двете приходни агенции сливат кампаниите си, насочени към подрастващите, като общата инициатива остава под надслов "Не сте сами". Кампанията "Не сте сами" е създадена преди 23 години от..

публикувано на 15.07.24 в 13:54