Как да дишаме по-чист въздух? Темата е близка и еднакво важна за всички европейци, независимо в кой край на континента живеят-Бургас, София, Мадрид или Брюксел. Проблематиката на повечето големи градове също е сходна. Тя бе поставена в рамките на тематичен уебинар от Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България така:
„Това е един проблем, който се задълбочава още повече в контекста на настоящата пандемия, тъй като хората с респираторни проблеми, много по-тежко са засегнати. Затова извън очевидните и тежки мерки, които местните и национални власти трябва да предприемат и които трябва да следят за по-стриктното прилагане на вече приетите мерки, ще обърнем внимание и към една по-глобална перспектива-тази на европейско ниво мерките, които се предлагат, обсъждат и надявам се скоро ще бъдат приети."
Еворпейският парламент може да направи много за прилагане на текущото законодателство в областта на чистотата на въздуха, убеден е евродепутатът Хави Лопес, докладчик по прилагането на директивите относно качеството на атмосферния въздух:
"Имаме 400 000 хиляди смъртни случая годишно. Работи се по тези въпроси като се поставя една рамка и политики, за да може да се подобри качеството на атмосферния въздух. Този набор от инструменти е направил възможно да се подобри през последното десетилетие качеството на въздуха. В същото време това не е достатъчно. Необходимо е да се подобри самото законодателство, нови инструменти, за да преведем нашите стандарти за качество с тези насоки, които дава СЗО. Този обзор на законодателството ще направим през следващата година."
Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в генералната дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия идентифицира проблема така:
"В България 77% от замърсяването произтича от битово отопление и вида гориво, който се използва и затова ние трябва да реагираме адекватно. 67% от хората не са достатъчно наясно с тези проблеми. Има възможности по линия на кохезионната политика. Страната ви се явява един основен бенефициент. В момента имаме и доста процедури за установяване на нарушения, включително две от България."
В някой български градове чистотата на въздуха е хроничен проблем, категоричен е Стефан Димитров съосновател проекта АirBG.info. Гражданската инициатива създаде независима мрежа от станции, измерващи нивата на фини прахови частици (ФПЧ) и визуализиране на данните. Идеята е взаимствана от немския град Щутгарт
"Имаха същия проблем като нас, затворени в котловина дишаха мръсен въздух и от отопление, и от прекомерно много автомобили. Започнахме една инициатива, която вече има над 1 500 доброволци. Ние сглобяваме същите тези прототипи, създадени от гражданите на Щутгарт, разполагаме ги навсякъде по местата, където живеем и работим и получихме картина. Логично е, да се обърнеш към замърсителите и да ги намалиш-пушещите автомобили в градовете. По различни програми да дадеш на хората възможност да се отопляват по по-цивилизован начин. И там, където не помага, да въведеш рестрикции."
С интрументите на зелената сделка, които дават възможност на България да направи една енергийна трансформация, можем да си помогнем и преустроим начина си на живот, смята Димитров.
Чуйте повече в звуковия файл.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..