От края на м. май до края на м. юни се проведоха археологически проучвания на нос Чироза до бургаския квартал Крайморие. Разкопките се финансираха от Община Бургас с научен ръководител проф. д-р Иван Христов (Национален исторически музей) и заместник ръководител д-р Милен Николов от РИМ Бургас.
Археолозите от двата музея са разкрили основите на стена ограждаща площ от 1 дка на нос Чироза и основите на голяма масивна двуделна кула разположена в най-високата и издадена в морето част на носа. Пред тези структури са проучени отделни участъци от широк до 3 метра ров, запазен на дълбочина до 2 метра от сегашния терен. Ровът вероятно е изпълнявал отбранителни функции, но не е изключено неговото прокопаване да е имало и ритуални функции. Открити са стотици керамични фрагменти от местна тракийска керамика и вносна такава изработена в по-голяма си част в малоазийските ателиета около древен Пергам. Намерените монети, накити, амфорни печати и характери образци на керамичното производство датират обекта за края на II- I в. пр. Хр.
Твърде интересно е разположението и масивните основите на сградата ситуирана на края на нос Чироза. Фундаментът и подсказва наличието на етажност във височина чрез каменна зидария. Независимо от податките за жилищно използване на първия етаж не се изключва възможността тази сграда да е изпълнявала функцията на кула. Подобна кула с масивни основи е проучена на Зайчи връх при Кабиле. Кули сходни на тази от нос Чироза са регистрирани на различни места в Средиземноморския свят. За някои от тях е изказана хипотезата,че те са били наблюдателници и места за предаване на сигнали в морето.
В конкретния случай обекта на носа Чироза трябва да се разглежда в контекста на откритите структури под вода в югоизточната акватория на носа, където под вода са документирани детайли от разрушени сгради, археологически материал с датировка цялото първо хилядолетие преди Христа, както и амфори и строителна керамика от римската и късноантична епоха.
Проведените проучвания на нос Чироза запълват едно бяло петно от крайбрежната селищна система на Западния Понт между полуостров Атия и района на дн. гр. Бургас. Като замисъл на функциониране обекта намира паралели с укрепените обекти по западното българско Черноморие:м. Палюра до с. Емона, Кантона на северния бряг на Мандренското езеро;м. Фармакида при гр. Приморско; с. Бродилово,Община Царево; с. Синеморец, Община Царево; с. Равадиново, Община Созопол и с. Извор, Община Бургас.
Проучванията на проф. Христов и неговите колеги от бургаския музей продължават и под вода в залива Ченгене скеле.
За 25-и път доброволци организират благотворителната кампания „Бъди човек“ в област Ямбол. Инициативата е в подкрепа на самотно живеещи възрастни хора и нуждаещи се многодетни семейства. Те ще получат хранителни продукти в навечерието на Коледа, съобщи Деница Козарева от неправителствената организация. "Стотици хора повярваха в нашата..
Почина детският кардиолог и дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, досега неин почетен председател, проф. Владимир Пилософ, съобщи Организацията на евреите в България "Шалом". Изтъкнатият педиатър си отиде на 79-годишна възраст. Дълги години той е бил и член на ръководството на ОЕБ "Шалом", включително неин..
2,6% е безработицата за месец септември в Бургас. Това са последните данни в Бюрото по труда, съобщи директорът му Татяна Николова. Регистрираните безработни ще се увеличат в статистиката за октомври и ноември, защото това са хора, които са били заети в туристическия сектор. „Бюрото по труда обслужва общините Бургас, Средец и Камено. За Община..
Плоча, символизираща стремежа към мир и единствено между народните, откри в регионалната библиотека на Бургас потомка на основателя на съвременните олимпийски игри Пиер Кубертен. Инициативата е по повод присъединяването на културната институция към програмата „Шри Чинмой Цвете на Мира“. Даян дьо Навасел дьо Кубертен се срещна с младежи в..
С демонстрации продължи вторият ден от конференцията по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“. Организатори са Съюзът на парамедиците в България и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, със съдействието на Община Бургас. Лекари, парамедици, експерти по контратероризъм, спасители и доброволни формирования от страната и..
Сливенският митрополит Арсений днес ще извърши освещаване на православния храм „Свето Рождество Богородично“ в с.ело Симеоново, община Тунджа. В храма ще бъде отслужена и архиерейска света литургия. В 12:00 часа ще започне празничен концерт с участието на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“ и певицата Цветелина. През 2024 година това е вторият..
Дирекция "Местни данъци и такси" в Община Сливен няма да работи с клиенти в понеделник, 11 ноември, от сутринта до 12:30 ч., предупредиха от общината. Причината е обновяване на сървъра на дирекцията, обясниха оттам. Дотогава няма да могат да бъдат извършвани плащания на местните данъци и такси на касите, включително и чрез посредниците,..
Почина детският кардиолог и дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, досега неин почетен председател, проф. Владимир Пилософ, съобщи..
С демонстрации продължи вторият ден от конференцията по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“. Организатори са Съюзът на..
Плоча, символизираща стремежа към мир и единствено между народните, откри в регионалната библиотека на Бургас потомка на основателя на съвременните..