Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъжда се в ЕП проект на Регламент за батериите и отпадъчните батерии


Европейският парламент обсъжда напредъка по проекта за Регламент за батериите и отпадъчните батерии. Става дума за тези, които ползваме в бита, в медицината, както и в автомобилната индустрия. Новия регламент има за цел да създаде рамка, с гаранция, че акумулаторните клетки, батерийните модули и блокове се произвеждат с използване на чиста енергия. 

Стратегията на Европейския парламент е бъдещо нулево замърсяване на околната среда, посочи евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Петър Витанов:

"Той е част от големия разговор за Зелената трансформация, защото за постигането на нулеви емисии е необходимо развитие най-вече в съхранението на енергията. Батериите се превръщат в много важен компонент от трансформирането, във въглеродно неутрална икономика. Глобалното търсене ще расте многократно. По прогнозни данни този пазар ще има обем около 250 млрд. през 2025 година. Обхваща всичко това, което е свързано с батериите, както производството, употребата, рециклирането, управлението на края на жизнения цикъл и повдигането на респективно много социални и екологични предизвикателства. Затова и предложената регулаторна рамка цели най-вече да гарантира устойчивост и конкурентоспособност. Тя по същество ще въведе задължителни изисквания на устойчивост, като примерно правила, свързани с отпадъците върху околната среда. Минимални количества на рециклиране, изисквания за управление на отпадъците. Батериите по своята същност са различни, те могат да бъдат не само обикновени, но и зареждащи се. Те трябва да се събират, рециклират, т.е. тяхното предназначение по този начин се променя по правилен начин. Те са за преносими електронни устройства, които се употребяват изключително много - за автомобили, за индустрията. Техният химически състав и вещества се различава от типа на батерията. Има доста условни материали, суровини, които предизвикват въпроси, свързани с безопасност, токсичност, именно затова са нужни регулации. Те за нужни и в самото начало, за производството им. Въглеродният отпечатък е също важен, най-голямото замърсяване идва от вида на енергия, която се използва за производството на тези основни материали. В края на жизнения си цикъл - 2 млн.тона са отпадъците на годишна база в Европа.", допълни Витанов. 

Батериите са важен енергиен източник и един от ключовите фактори за устойчиво развитие и чиста енергия. Акумулаторните батерии осигуряват решения за съхранениена енергия и като такива имат потенциала да допринасят ефективно за постигането на целите на Европейския съюз за декарбонизация. Според хората обаче, нужно е да се напомня, че батериите трябва да се събират на определени места, както и че се рециклират:


"Събирам ги принципно отделно от другите отпадъци от бита. След това на определени места в търговските обекти ги изхвърлям, защото се рециклират.
Работа във фирма за компютри и при нас има специално място, в което се изхвърлят батериите."

Има и много други промени, които се правят по отношение на коментирания проект на Регламент – като новата дефиницията за „дисковите батерии“, които се използват за слухови апарати и  ръчни часовници. Затова и от Комисията по околна среда в ЕП работят в тази насока, за по-чиста природа. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лозари и винопроизводители от Поморие на протест срещу Наредба № 5

С автошествие с трактори, комбайни и товарни камиони, лозари и винопроизводители от Поморие протестираха срещу нови изисквания в наредба на министерството на финансите. Според промените в нормативния акт, лозарите се задължават да претеглят събраното грозде още в лозовите масиви, а след това в реално време да подават електронна декларация, с информация..

публикувано на 31.07.24 в 11:29

Започва Богородичният пост

За православните християни започва Богородичният пост. Той предшества най-големия празник в чест на Божията Майка - Успение на пресвета Богородица, който се отбелязва на 15 август.  Богородичният пост е установен в прослава на Божията Майка. Според Църковното предание животът на света Богородица е преминал в пост и молитва. Те били особено усърдни в..

публикувано на 31.07.24 в 08:35

Общинският съвет в Бургас даде зелена светлина на ниското строителство в „Крайморие“

Община Бургас и Центърът за подводна археология ще си сътрудничат за развитието на културно-историческия туризъм. До момента и двете страни имат общи дейности, които са културни събития и проучвания на подводното културно наследство на Черно море. След споразумението предстои да се създаде и развие лаборатория за консервация..

обновено на 30.07.24 в 16:30

В Камено представиха проекта за Общ устройствен план на общината

В Камено се проведе информационна среща за разработването на нов устройствен план и за разширяване на територията на града и съставните селища.  Към момента общината не разполага с устройствен план.  В новия стратегически документ са заложени в перспектива зони, точки и райони, които имат пряко отношение за развитие на местната икономика.  Има..

публикувано на 30.07.24 в 16:20

Село Кости ще отбележи празника си на 3 август

Село Кости ще отбележи празника си на 3 август. Това е денят на Св. Илия по старому. Той се почита от местните хора, които очакват свои близки и приятели от цялата страна. За първи път от няколко години насам за празника ще има народни борби, каза за БНР Бургас Стела Никова от местното кметство. Ще участват представители на клубове от региона...

публикувано на 30.07.24 в 14:53

Неопренов руски костюм от патрулен кораб бе открит на плаж "Листи" в Синеморец

Неопренов костюм, собственост на  руски патрулен кораб и турски варел с моторно масло откриха на плаж "Листи" в Синеморец граждани, които са участвали в акция по почистване на ивицата.  Тя  е традиционна и се провежда два пъти в годината, през лятото и през октомври. Имахме информация, че плажът е много замърсена след разразила се буря, обясни..

обновено на 30.07.24 в 13:13

Бургас ще има интелигентна трансформация

Община Бургас ще кандидатства с проектно предложение по процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програма "Околна среда", за “Зелени мерки в градска среда”, по приоритет “Въздух”. Това решиха общинските съветници. Те приеха и стратегия за интелигентна трансформация на общината.  Стратегията е разработена с цел насочване на..

публикувано на 30.07.24 в 11:15