Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъжда се в ЕП проект на Регламент за батериите и отпадъчните батерии


Европейският парламент обсъжда напредъка по проекта за Регламент за батериите и отпадъчните батерии. Става дума за тези, които ползваме в бита, в медицината, както и в автомобилната индустрия. Новия регламент има за цел да създаде рамка, с гаранция, че акумулаторните клетки, батерийните модули и блокове се произвеждат с използване на чиста енергия. 

Стратегията на Европейския парламент е бъдещо нулево замърсяване на околната среда, посочи евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Петър Витанов:

"Той е част от големия разговор за Зелената трансформация, защото за постигането на нулеви емисии е необходимо развитие най-вече в съхранението на енергията. Батериите се превръщат в много важен компонент от трансформирането, във въглеродно неутрална икономика. Глобалното търсене ще расте многократно. По прогнозни данни този пазар ще има обем около 250 млрд. през 2025 година. Обхваща всичко това, което е свързано с батериите, както производството, употребата, рециклирането, управлението на края на жизнения цикъл и повдигането на респективно много социални и екологични предизвикателства. Затова и предложената регулаторна рамка цели най-вече да гарантира устойчивост и конкурентоспособност. Тя по същество ще въведе задължителни изисквания на устойчивост, като примерно правила, свързани с отпадъците върху околната среда. Минимални количества на рециклиране, изисквания за управление на отпадъците. Батериите по своята същност са различни, те могат да бъдат не само обикновени, но и зареждащи се. Те трябва да се събират, рециклират, т.е. тяхното предназначение по този начин се променя по правилен начин. Те са за преносими електронни устройства, които се употребяват изключително много - за автомобили, за индустрията. Техният химически състав и вещества се различава от типа на батерията. Има доста условни материали, суровини, които предизвикват въпроси, свързани с безопасност, токсичност, именно затова са нужни регулации. Те за нужни и в самото начало, за производството им. Въглеродният отпечатък е също важен, най-голямото замърсяване идва от вида на енергия, която се използва за производството на тези основни материали. В края на жизнения си цикъл - 2 млн.тона са отпадъците на годишна база в Европа.", допълни Витанов. 

Батериите са важен енергиен източник и един от ключовите фактори за устойчиво развитие и чиста енергия. Акумулаторните батерии осигуряват решения за съхранениена енергия и като такива имат потенциала да допринасят ефективно за постигането на целите на Европейския съюз за декарбонизация. Според хората обаче, нужно е да се напомня, че батериите трябва да се събират на определени места, както и че се рециклират:


"Събирам ги принципно отделно от другите отпадъци от бита. След това на определени места в търговските обекти ги изхвърлям, защото се рециклират.
Работа във фирма за компютри и при нас има специално място, в което се изхвърлят батериите."

Има и много други промени, които се правят по отношение на коментирания проект на Регламент – като новата дефиницията за „дисковите батерии“, които се използват за слухови апарати и  ръчни часовници. Затова и от Комисията по околна среда в ЕП работят в тази насока, за по-чиста природа. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима са кандидатите за омбудсман на Бургас

Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев,  Румяна Райчева и  Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..

публикувано на 13.02.25 в 11:30

Продължава строителството на дома за възрастни хора в Елхово

Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс  ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..

публикувано на 13.02.25 в 09:08

Затварят кръстовище в "Изгрев" за два дни

Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..

обновено на 13.02.25 в 08:28

Четири организации призозават: За бога, братя, не купувайте на 13 февруари!

За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..

обновено на 13.02.25 в 08:08

В Световния ден на радиото фокусът е изменението на климата

В епоха, белязана от бурни технологични иновации, радиото навлиза в своя втори век на съществуване "в служба на човечеството", като остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година, организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да посветят Световния ден на радиото на една жизнено важна за човечеството тема -..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Михаил Михайлов: На пазара се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа

Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..

обновено на 12.02.25 в 17:07

КЗК: Ценово регулиране не е в компентността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган.  Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..

публикувано на 12.02.25 в 16:16