Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водолази отбелязаха с гмуркане 100 години от потъването на "Мопанг"

3
Потъналият през 1921 година американски кораб „Мопанг”
Снимка: БГНЕС

Потъналият преди 100 години товарен американски кораб "Мопанг" край Созопол вече е археологически обект и не подлежи на изваждане.


Причината е, че е защитен от законодателството. Корабът има и много кратка история,  построен е през 1920-та година в корабостроителница в Ню Джърси. Пренася товари за белогвардейците, като при курс от Истанбул към северната част на Черно море попада на мина край Созопол и потъва на 30 юни 1921 г. Според Конвенцията на Юнеско за подводното културно наследство, след навършването на 100 години, този кораб остава там, където е и се превръща в подводна туристическа атракция, сподели Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол:



"Хубавото в тази история при потъването на кораба е, че няма жертви. Това ни дава възможност да отбележим това събитие - превръщането му в археологически обект. Този голям кораб е дълъг около 100 метра и широк 14 метра, птъва точно срещу Созопол. А през лятото на 2018 година изплуваха мазни петна от останалото гориво в резервоарите на кораба. Получиха се пробойни, които предизвикаха това. Сега вече този кораб е защитен като културен паметник и не подлежи на изваждане. Общо на дъното на морето са регистрирани около 60 такива кораби", допълни Найден Прахов.

Още преди да бъде обявен за археологически обект "Мопанг" е считан за атракция от водолазите, защото е на достъпна дълбочина. Подобно и на товарния кораб "Родина", потънал също край Созопол, а всеки потънал кораб си има своята история, както всеки един човек си има своята съдба, сподели Стоян Димитров от дайвинг център "Синхрон":


"Корабът е запазен в цялата си дължина. Има пробойни в предната си част, където се е натъкнал на мина. Преди 7 години имаше една акция от определена фирма за изваждането му за скрап. Тогава всички водолази се обединихме, заедно с намесата на медиите, срещу този вандализъм, защото методът беше не водолазен, а с кран да бъде изтеглена колкото се може повече метална част от дъното. Тогава още не знаехме, че има останало гориво в резервоярите. Така предотвратихме екологична катастрофа ако беше разрушен корпуса на кораба,но пък малко по-късно имаше разлив, което стана през 2018 година. Температурата на водата на тази дълбочина от 30 метра беше много висока, може да бъде наречено това аномалия, защото бяха 24 градуса, което предизвика и разлива през нитовете. Бяха взети съответните мерки, и беше отстранена тази неизправност в кораба. "Мопанг" е привлекателен, защото е подходящ за гмуркане.", допълни Димитров.

За да отбележат 100-годишнината от потъването на кораба повече от 30 водолази организираха гмуркане до новият археологически обект.  



След обявяването на кораба за археологически обект, достъпът до него автоматично бива затруднен, твърди  Владимир Живков, включил "Мопанг" в своя книга, съдържаща 77 потънали кораби по българското крайбрежие на Черно море: Причината е, че за гмуркане от водолазите, ще бъде нужно разрешение на Морска администрация:

"Има пробойна, през която може лесно да се прониква в кораба. Сега е и археологически обект, което наистина затруднява гмуркането. Това може да се превърне в една доходна атракция. Корабът може да бъде обработен, така, че да стане безопасен за водолазите. Едно спускане под вода не стига за да се опознае един потънал кораб. А тази атракция може да се превърне в доходен подводен туризъм, така както това се случва в много други държави", обясни още Владимир Живков. По думите му, въпрос на време е да излезе и допълнената версия на книжния формат „Карта на потъналите кораби по българското Черноморие, в която ще бъдат описани около 200 обекта, които са атракция за водолазите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Непреходна красота: какво трябва да включва ежедневната ни рутина в зряла възраст?

Когато навлизаме в зряла възраст, често започваме да се притесняваме, че изминалото време започва да си личи. Ако искаме да запазим своята красота, е изключително важно да възприемем навици, които подобряват цялостното ни благосъстояние. Интегрирането на балансирана диета, поддържането на добра хидратация, използването на подходящи продукти за грижа..

публикувано на 31.07.24 в 13:54

Електронна музика в парк "Росенец" - втори ден на Sun Tribe Open Air

Днес продължава петнадесетото издание на безплатния фестивал на открито Sun Tribe Open Air. Фестивалът за електронна и транс музика се провежда в парк "Росенец“.  Програмата в двата фестивални дни включва диджеи и изпълнители в най-разнообразни музикални стилове.Втората вечер както и досега е посветена на качествената транс музика като публиката..

публикувано на 27.07.24 в 08:25

Започва фестивал на занаятите "По Малкотърновски - от извора на Странджа"

На централния площад в Малко Търново в 10 часа започва фестивал на занаятите "По Малкотърновски - от извора на Странджа". Той се организира за 14 – та поредна година. Целта му е да бъде показано нематериалното наследство на Странджанския край в автентичен вид, съобщи Милена Дренчева, секретар на НЧ "Георги Попаянов 1914",организатор на..

обновено на 27.07.24 в 08:10

Диана Фъртунова обича да експериментира в рисуването и кулинарията

Диана Фъртунова   е родена в София, но от години живее в Бургас. Завършила е предучилищна педагогика и  логопедия. . Работила е във редица вестници и като журналист в телевизия СКАТ.  Пише стихове още от ученическите си години. Член на Бургаския филиал на Съюза на свободните писатели в България и на Съюза на българските журналисти.  Издала е..

публикувано на 21.07.24 в 14:00

Крафт бира с вкус на пица и ванилия предлага петия фестивал в Минералните бани

18 пивоварни са част от петото издание на фестивала на крафт бирата, който ще се проведе събота и неделя традиционно в парк Минералните бани. Домакин е пивоварната в парка. Тази година има и международно участие с производители от Холандия, Германия, Кипър и Румъния. Общо над 70-80 вида бира могат да опитат посетителите, каза Ганчо Кожухаров,..

обновено на 20.07.24 в 16:53

Фестивалът на виното продължава и през уикенда

На десето място   по производство на вино в Европа застава България. В световен мащаб сме на 25-о място .  Това каза в Бургас Софи Палас от Международната организация по лозата и виното (OIV). Тя бе сред официалните гости за откриването на 12-ото издание на фестивала за вино и спиртни напитки. Събитието събира над 40 български и чуждестранни..

публикувано на 20.07.24 в 15:28

Бургазлийка е двойна шампионка на световно първенство по танци

16-годишната Ванеса Калчева стана двойна шампионка от състезанието Dance World Cup Finals в Прага. Престижният формат събира близо 10 000 танцьори от цял свят, което е само с 500 по-малко от състезателите на Олимпиадата. Бургаското момиче е първата световна шампионка за България в категория „Шоу“. В категорията за дуети Ванеса и партньорката ѝ Габриела..

публикувано на 19.07.24 в 14:40