Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По проект на Община Бургас:

Етнографският комплекс "Ченгене скеле" вече е отворен

Три експозиции и бистро с традиционни рибарски рецепти ще посрещат туристите

3
Снимка: Община Бургас




Най-древният поминък по морето - рибарството и историята на уникалното рибарско селище „Ченгене скеле“ край Бургас оживяват в голям етнографски комплекс. Проектът на Община Бургас бе реализиран с финансиране по ОП „Региони в растеж“ и Програмата за морско дело и рибарство. Амбицията е комплексът да стане притегателно място за наши и чужди туристи, подобно на остров Света Анастасия.

До дни предстои откриването, но и в момента комплексът е достъпен за посетители, съобщи управителят Нанко Георгиев:

„Комплексът е почти завършен. До 10 дни предстои да отвори и бистрото, където ще предлагаме традиционни рибарски ястия. Освен изключително красивия ландшафт, който се получи, има изградена детска площадка с много съоръжения. Кафенето работи, както и трите експозиционни къщи.“

Бургаският художник и сценограф, визуален артист, известен с интерактивните си инсталации в музея на Остров Света Анастасия и летище Бургас Венелин Шурелов прие предизвикателството на Община Бургас да структурира и създаде визия на етнографската сбирка. Тя е разделена тематично на въвеждаща част в исторически и археологически план, озаглавена „Понтос Евксинос“-гостоприемно море, акцент върху рибарския занаят като умения-рибарство, мрежарство, гмуркане, кулинария и сбирка „Свят от предмети“, за попълването на която общината се обърна към жителите на Бургас. Най-любопитните експонати посочи Шурелов:

„Имаме медуза горгона, няколко сечени от римската колония монети, експонати, свързани с рибарство-куки, тежести, котви. Имаме дарение, част от зъб и челюст на мастодонт, който кротичко си е пасял в бургаския залив. Добавихме навигационни апарати и уреди.“

На потомственият рибар Гошо Димов ще се разчита да води демонстрациите в комплекса:

„Плетенето на мрежи почти изчезва като занаят. Сега вече се правят с машини, а навремето е било поминък. Цяла зима жените в Несебър, Созопол и в Бургас рибарските жени са плели мрежи. Ще покажем и как се възстановява мрежа от подводен камък, големи кораби и делфини, които през нашите мрежи минават като през паяжина.“

Димов сподели, че би препоръчал в менюто на бъдещото бистро да бъдат включени мидите на тенекия и рибената чорба с черноморски риби.  


Повече чуйте в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56