Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Охраняват манастир " Св. Богородица" след смяната на игуменката му

Служители на СОТ охраняват манастир „ Св. Богородица“ в Бургас, в момента той е затворен за посетители, а в него продължава да живее бившата вече игуменка Серафима. Достъп до вътрешността имат само определен брой лица. Те са включени в списък, като всеки един, който не е в него, е спиран. Наш екип се опита да влезе, за да разговаря с майка Серафима, след като стана ясно, че тя вече не е игуменка.Не бяхме допуснати и разговаряхме пред вратата с внука Станислав и дъщеря й София.

Те ни показаха заповедите за освобождаване, назначаване и препис-извлечение от протокола на епархийския съвет, в който е описана причината за освобождаването на Серафима. Там е посочено, че игумения монахиня Серафима е в напреднала възраст и е с нарушен здравословен статус. Това се отразявало на нормалното функциониране на манастира като духовно средище.

Близките на Серафима са разочаровани от цялостното отношение към майка им, което е започнало, според тях, още след наводненията през 2014 г. и 2017 г. Никой не потърси причината за тях, умишлени ли са, случайни ли са, какво се случва с манастира. След последното наводение тя се оказа изолирана, абдикирали бяха  всички институции. Казват, че с нея не може да се контактува, обясни Станислав и изрично посочи, че не приема твърдения, че Серафима се е самонастанила в манастира:

Има заповед на митрополит Йоаникий, който я назначава. А сега, като благодарност за всичките тези години, я отстранява.Назначават по-млада игуменка, няма нищо лошо. Но мисля, че моментът не е сега.

Не знаем колко време ще продължи тази охрана, трябваше сега да й донесем храна, лекарства да й купим. Пишат,че има деменция. Нека да го докаже личния лекар. В досието й да видим дали има едно лекарство за деменция.

Според близките на игуменката отношението към Серафима се е пренесло и към тях в църквите в Бургас.София разказва, че на внуците й е било отказано причастие и е била гонена от храмове.

Сега тя и  Станислав се страхуват за живота и здравето на Серафима, тъй като , според тях, е имало заплахи да бъдат изгонени. Те недоумяват и защо не е имало финасиране преди:

Кой крие парите и защо точно в този момент изплуват, когато Ксения трябва  да я назначат.

София твърди, че тя, близките й, бившите й колеги са помагали да бъде съграден манастирът, а Станислав добави:

Има ли някакви задкулисни игри, Митрополията мълчи и не дава отговор. Решава и премахва майка Серафима, за възнаграждение за това, което е вложила от живота си.

София и Станислав са посещавали няколко пъти в Сливен митрополит Йоаникий, според тях, той им е забранил да пускат новата игуменка .

След като не успяхме да видим Серафима, се свързахме с нея по телефона. Тя заяви:

Възмутена съм от отношението им и респекта към възрастта ми. Нямам нужда от обгрижване. От 41 години живея тук, от първата тухла съм започнала. Ако не го бяхме направили, сега нямаше да се карат, кой да го вземе.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ

Архиерейският наместник на Бургас отец Севастиян потвърди, че има поставена охрана и предложи при желание от наша страна лично да ни заведе в манастира, за да се уверим в какво състояние е той.

Според него, от около 8 месеца се правет опити да се влезе в контакт с майка Серафима и близките й, за да бъдат връчени документите, издадени от епархийския съвет, според които игуменка на манастира вече е монахиня Ксения. Отец Севастиян подчерта, че монахиня Серафима си остава като проигуменка в манастира с всички привилегии, които може да ползва като такава:

Не успяхме да влезем в контакт. Манастирът беше заключен, нямаше как да осъществим изпълнението на епархийския съвет.Затова решихме, с благословението на митрополията, в присъствието на полицията, ние влязохме в манастира. Запечатохме храма, параклиса и една от жилищните постройки. За сигурност, да не се получат някакви неприятни моменти, помолихме временно да има охрана, която да допуска най-вече близките й. И естествено новата игумения с хората, които ще започнат да чистят манастира.

Хората няма да могат да посещават светата обител, защото тя е в окаяно състояние, каза още отец Севастиян. Манастирът би трябвало да се приведе в нормален и достъпен вид за всички миряни.

Избрахме този вариант, за да може в рамките на 10-15 дни,  надявам се,  за празника на Св. Богородица, да успеем поне малко да приведем храма във вид за приемане на поклоници.

Отец Севастиян посочи, че преди две години с помощта на Сливенска  митрополия са били отпуснати средства и е бил направен частичен ремонт и отводняване на манастира. Архиерейският наместник обясни, че разбира недоволството, което има в семейството на  Серафима:

Разбирам, че приемат манастира като лична собственост, може би, но ние сме длъжни да изпълним волята на епархийския митрополит и на епархийския съвет. Не знам, защо визират мен като човека, от който зависи всичко, но аз съм изпълнител като архиерейски наместник. Аз съм длъжен да изпълня заповедта.

Отец Севастиян обясни, че, за да отговори на въпроса дали не е дал причастие на внуците на София трябва да се уточни кога и къде се е случило това и поясни, че няма спомен:

Много е лесно човек да хвърля едни думи в пространството, но той  трябва да се обоснове защо е така.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

Новата игуменка Ксения поясни, че решението за назначението й е на епархийсия съвет. Тя допълни, че отива с мир в манастира и с голяма радост. На младини съм била монахинята и съм помагала там, уточни Ксения  и каза за Серафима:

Аз продължавам да я почитам и обичам като монахиня и като духовно лице, като християнка. От нея зависи. От мен предложение за мир и съвместно съжителстване.

Ксения обясни, че практиката е такава, когато игуменът е на преклонна възраст и няма възможност да изпълнява задълженията си, да бъде сменен.

Аз отивам да се погрижа за манастира и това е целта на моето назначение. В заповедта е написано, че тя остава проигумения.Това означава заслужена проигумения, пред която трябва да се поклониш, да й поискаш благословение, да я наречеш майко.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

Потърсихме агатополския епископ Йеротей, за да представим и неговата позиция по темата. Той ни отговори, че няма позволение от сливенския митрополит, затова няма право да коментира.

БНР Бургас опита да се свърже със Сливенската митрополия чрез телефоните, посочени на сайта й. Два дни, обаче, никой не отговаря на тях. Затова им изпратихме и имейл, с молба да коментират ситуацията. До приключването на този материал, отговор не беше постъпил. Такъв ще бъде публикуван веднага при получаването му. Той ще бъде оповестен и в ефира на БНР Бургас

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Почти 6000 лв са дарени до момента на пострадалата крайгранична община Болярово

Вълна от съпричастност към пострадалата крайгранична община Болярово.  Само за часове в обявената дарителска сметка за пострадалите жители  на общината са събрани почти 6000 лв. Освен това са дарени стотици литри вода, храна и пакетирани хранителни стоки. От Общината изказват своята благодарност към дарителите: “БЛАГОДИМ ВИ за съпричастността!..

публикувано на 21.07.24 в 08:16

Допълнителни автобуси през уикенда за фестивала в бургаските “Минерални бани”

Допълнителни курсове на автобусите по линия №3 ще има в късните часове в събота и неделя. Освен с редовния курс в 22.35 часа от кв. "Банево", ще има и извънредни автобуси, информират от ОП "Бургасбус". Причината е провеждащия се фестивал  Metalhead Beer Fest в бургаския парк “Минерални бани”.  Общо 19 пивоварни от България, Германия,..

обновено на 20.07.24 в 12:14

За село Еркеч разказват в Етнографския музей на Бургас

В двора на Етнографския музей на Бургас на улица „Славянска“ №69 ще бъде представена книгата „Година – живот – история“. Това е второто издание на труда на етномузиколога проф. д-р Горица Найденова. Книгата е резултат от единадесетгодишно задълбочено изследване  на традиционната култура на село Еркеч.  В него музиката присъства в контекста на..

обновено на 20.07.24 в 12:13

Приключи ремонтът на две улици в Айтос

Приключи ремонтът на две улици в Айтос. Финансирането е осигурено от Програмата за развитие на селските райони за периода. Градът вече има и нов Плувен комплекс.  1906 кв.м. улични и 899 кв.м. - тротоарни настилки са изградени по общинския проект „Реконструкция на ул. „Даме Груев“ и ул. „Зюмбюл“. Общата стойност на дейностите е в размер на 214..

публикувано на 20.07.24 в 12:00

Локализиран е пожарът, обхванал село Воден

Големият пожар, обхванал село Воден, е локализиран, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Ситуацията остава изключително тежка. Много от жителите на селото останаха без покрив, след като огнената стихия погълна къщите им. Радев в Болярово: Все още е време за действия! Има време за доклади и за анализи "В момента има нужда от много..

публикувано на 20.07.24 в 10:52
Една от изгорелите къщи в село Воден.

Събират дрехи и чакат помощ за ремонт на къщите за хората без дом във Воден

Кампания в помощ на хората с опожарени домове в село Воден поде Калина Калчева от Ямбол, израстнала във Воден.  Нейният пост в социалните мрежи достигна до хиляди хора в цялата страна. Тя призова строителни фирми, които имат възможност да подкрепят възстановяването на домовете на пострадалите, защото по думите й те "в момента най-много имат нужда от..

публикувано на 20.07.24 в 09:05

Илинден е!

На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..

публикувано на 20.07.24 в 07:00