Морска трева и водорасли затлачиха пристанището в „Сарафово“. Собственици на плавателни съдове се оплакват, че не могат да ги ползват.
При наше посещение в сряда констатирахме големи количества от морската трева и водорасли, натрупани около плавателни съдове, но и в средата на акваторията на пристанището. Други бяха извадени на сушата. Водолаз косеше морската трева под водата. Няколко рибари също недоволстваха от ситуацията и казват, че така е от години, но проблемът се задълбочава. Отказват да застанат пред микрофон, но, според тях, трябва или да се удълбочи пристанището, или да се направят канали, които да осигурят по-добра циркулация на водата.
Според Спас Узунов, от Българската фондация „Биоразнообразие“, това е проблем, който е можел да бъде решен още при проектирането на пристанището.:
„Пристанищата и изграждането на такива крайбрежни съоръжения са сложна техническа дейност, която, естествено, се нуждае от предварително проектиране. И то – проектиране по отношение на въздействието върху околната среда. В този случай – върху морската среда. Ако такива пристанища не са проектирани добре и не е направен предварителен добър анализ за тяхното въздействие, може да се очакват такива последствия, каквито, в момента, наблюдаваме в „Сарафово“. Променят се различни параметри на морската среда, като, на първо място, това са морските течения, крайбрежните, които са много важни, за да поддържат този кръговрат на водата в крайбрежната зона“, коментира Узунов.
Това може да доведе до драстични промени и до въздействие върху течението, посочи екологът.
„Това въздействие води до застояване на водата в тази част, възпрепятства естествената циркулация. Естествено, това пък води и до развитие на микроскопични водорасли, едноклетъчни, синьо – зелени водорасли, които пък вече влошават и самото качество на водата. Намаляват съдържанието на кислород, повишават температурата. Морската трева е един много важен елемент в крайбрежните части, защото тя има огромна фукнция по регулиране, по пречистване на водите в крайбрежието. Но, когато се променят водните течения и се предизвика този силен цъфтеж на микроводорасли, това вече е основа за развитие на останалите видове водорасли в такива мащаби, каквито наблюдаваме в момента", посочи той.
Може да се направят отвори с стените или буните, за да се подобри циркулацията, но това е изключително скъп процес, каза Спас Узунов. Той призова общинските и държавните служби да започнат да търсят решение на проблема, преди да се задълбочи. Той наблюдава подобен процес в Черноморец, казва, че това може да се случи и в „Крайморие“
От Община Бургас коментираха, че стопаните на пристанището (Общинското предприятие „Спортни имоти“) са категорични, че циркулация има. Водолази косят периодично тези водорасли от дъното и ги изваждат от водата, твърдят оттам. Ще се следи ситуацията с тях и ако се наложи, ще бъдат взети друг вид мерки за отстраняването им по-нататък, коментират от Община Бургас. Началникът на дирекция „Околна среда“ е в годишен отпуск и по-подобен коментар ще потърсим след приключването му.
А слушатели на БНР-Бургас сигнализираха, че в момента тече усилено почистване на водите в пристанището.
Интервю със Спас Узунов можете да чуете в прикачения файл.В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..