Морска трева и водорасли затлачиха пристанището в „Сарафово“. Собственици на плавателни съдове се оплакват, че не могат да ги ползват.
При наше посещение в сряда констатирахме големи количества от морската трева и водорасли, натрупани около плавателни съдове, но и в средата на акваторията на пристанището. Други бяха извадени на сушата. Водолаз косеше морската трева под водата. Няколко рибари също недоволстваха от ситуацията и казват, че така е от години, но проблемът се задълбочава. Отказват да застанат пред микрофон, но, според тях, трябва или да се удълбочи пристанището, или да се направят канали, които да осигурят по-добра циркулация на водата.
Според Спас Узунов, от Българската фондация „Биоразнообразие“, това е проблем, който е можел да бъде решен още при проектирането на пристанището.:
„Пристанищата и изграждането на такива крайбрежни съоръжения са сложна техническа дейност, която, естествено, се нуждае от предварително проектиране. И то – проектиране по отношение на въздействието върху околната среда. В този случай – върху морската среда. Ако такива пристанища не са проектирани добре и не е направен предварителен добър анализ за тяхното въздействие, може да се очакват такива последствия, каквито, в момента, наблюдаваме в „Сарафово“. Променят се различни параметри на морската среда, като, на първо място, това са морските течения, крайбрежните, които са много важни, за да поддържат този кръговрат на водата в крайбрежната зона“, коментира Узунов.
Това може да доведе до драстични промени и до въздействие върху течението, посочи екологът.
„Това въздействие води до застояване на водата в тази част, възпрепятства естествената циркулация. Естествено, това пък води и до развитие на микроскопични водорасли, едноклетъчни, синьо – зелени водорасли, които пък вече влошават и самото качество на водата. Намаляват съдържанието на кислород, повишават температурата. Морската трева е един много важен елемент в крайбрежните части, защото тя има огромна фукнция по регулиране, по пречистване на водите в крайбрежието. Но, когато се променят водните течения и се предизвика този силен цъфтеж на микроводорасли, това вече е основа за развитие на останалите видове водорасли в такива мащаби, каквито наблюдаваме в момента", посочи той.
Може да се направят отвори с стените или буните, за да се подобри циркулацията, но това е изключително скъп процес, каза Спас Узунов. Той призова общинските и държавните служби да започнат да търсят решение на проблема, преди да се задълбочи. Той наблюдава подобен процес в Черноморец, казва, че това може да се случи и в „Крайморие“
От Община Бургас коментираха, че стопаните на пристанището (Общинското предприятие „Спортни имоти“) са категорични, че циркулация има. Водолази косят периодично тези водорасли от дъното и ги изваждат от водата, твърдят оттам. Ще се следи ситуацията с тях и ако се наложи, ще бъдат взети друг вид мерки за отстраняването им по-нататък, коментират от Община Бургас. Началникът на дирекция „Околна среда“ е в годишен отпуск и по-подобен коментар ще потърсим след приключването му.
А слушатели на БНР-Бургас сигнализираха, че в момента тече усилено почистване на водите в пристанището.
Интервю със Спас Узунов можете да чуете в прикачения файл.Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка. Тестът на..
И тази година Община Бургас подготвя мащабна празнична програма, с която жителите и гостите на града ще честват националния празник – 3 март, и 147-ата годишнина от Освобождението на България от османско иго. Събитията в празничния за всички българи ден ще започнат от 09.00 часа с авто-мото похода „Българовско шествие 3-ти март “, което по традиция..
Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..
Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..
В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..
Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си. На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев. С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..