Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адаптираме домовете и сградите за по-екологично бъдеще

2
Програма за енергийна ефективност в Бургас
Снимка: БНР Бургас


ЕК представи пакет от предложения, с цел намаляване емисиите от парникови газове с повече от 50%  до 2030-та година. Една от мерките е свързана с адаптирането на домовете и сгради за по-екологично бъдеще и в изпълнение на Европейския зелен пакт.
С подобрената директива за енергийна ефективност ще се въведе индикативен принос на държавите-членки, на ниво ЕС. Това коментира Драгомир Цанев, изп. директор на Центъра за енергийна ефективност:

„Европейската комисия активизира изключително много действията си по отношение обновяването на сградния фонд и подготовката му за амбициозните климатични цели, както до 2030 г., така и в по-дългосрочен период до 2050 година. Миналият месец влезе в сила Европейският климатичен закон, който постави юридическото изискване да имаме нулеви въглеродни емисии. Сградният сектор е един от най-големите генератори на тези емисии. затова дейностите са насочени предимно към него.
Сградният сектор влезе и в европейската система за търговия с емисии, което е много ясен сигнал за инвеститорите, че развитието в тази сфера тепърва предстои. Нашите политики все още сякаш изостават, както на национално равнище, така и на общинско. Тази година очакваме нещо много важно, което ще промени практиката в сградния сектор като цяло, а това е поставянето на задължителни изисквания за енергийна ефективност и стандарти за постигане на тези спестявания при обновяването на сгради.


В България все още се работи със стандарти, които са доста стари и не отговарят на съвременните тенденции. На всички ни е известно, че обновяваме сградите си до енергиен клас „С“, който е далеч от разходно оптималните нива. У нас все още не е влязло в сила изискването за строителство на почти нулево енергийни сгради при всяко ново строителство. нещо, което по директива трябваше да факт, но все още не е отразено в нашата подзаконова нормативна уредба.  Неща, които колкото и да ги отлагаме, по-добре да ги възприемем, а не да се противопоставяме.  България е във фактическо нарушение на директивата за енергийните характеристики, защото тази дефиниция за почти нулево енергийна сграда, макар и съществуваща само на хартия, не е все още част нито от Закона за устройство на територията, който постановява минималните изисквания чрез Наредба 7, нито част от Закона за енергийната ефективност. Затова проектанти и инвеститори не са длъжни да се съобразяват с нея. Това е нещо,  породено и от липсата на добри практики. Трябваше още от 2010 година, когато знаехме за това изискване да се опитаме да подтикнем както публичните, така и частните инвеститори да демонстрират ползите от този вид строителство.

В България сме ограничени и от по-ниските ни доходи в сравнение с останалите държави от Европейския съюз. Причината е, че доходита се част от  уравнението, когато говорим ча инвестиции в сградния сектор. Няма как да не сме ограничени от по-ниските си доходи, но ако се замислим в малко по-дългосрочен план, спестяванията в рамките на жизнения цикъл сградата или на проекта за сградно обновяване ще генерираме, те ще ни дадат този допълнителен финансов ресурс, който ще ни позволи да постигнем по-високи критерии и в крайна сметка по-добро качество“, посочи още експертът.


Има ли предпочитания за иновации в жилището, което купуват в момента клиентите, обясни Диана Иванова, управител на агенция за недвижими имоти:

„Малко са сградите, които предлагат по-интересна иновация, свързана с екосистемите, но това е пътят, който ще следва оттук нататък в новото строителство. Клиентите задават въпроси и проявяват интерес, когато им се предложи имот с такива възможности. Все още не можем да кажем, че това е някаква силна мотивация за купувачите. Самата висока активност на пазара показва, че им е по-важно да купят жилище и голяма част от хората не обръщат внимание на подобен тип екстри, които със сигурност завишават цената на имота. Все пак говорим за друг вид строителство, то е по-скъпо като изпълнение“, допълни Иванова.

#РестартирайЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Иванов - кмет на град Каблешково

Решават за референдума в Каблешково на извънредна сесия в Поморие на 11 ноември

За понеделник, 11 ноември в Поморие е насрочена извънредна сесия, на която ще се гласува провеждането на референдум относно каменната кариера в град Каблешково.  Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си   Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково  До..

публикувано на 07.11.24 в 10:43

Украинска кухня и изложба на носии представиха в Етнографския музей

Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на украинската кухня. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионалния исторически музей - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“.    През 2022 г. украинският борш е официално..

обновено на 06.11.24 в 15:31

Община Несебър изгражда нов плувен басейн

Басейнът ще бъде закрит и ще е в ж.к. „Черно море“. „Стартираме изпълнението на проект, който гражданите на община Несебър очакват с нетърпение. Забавянето бе следствие на спор със собственика на съседния парцел – Министерството на отбраната, който бе разрешен, така че строителството на закрит плувен басейн започва!“, обяви кметът на Община Несебър..

публикувано на 06.11.24 в 15:23

Започна кампанията „Абонирай се за природата“ на WWF България

Световният фонд за природата  е една от най-дейните организации по опазване на биоразнообразието в глобален мащаб. Българската им структура провежда различни инициативи и близо два месеца преди Коледа започва нова кампания. Тя се казва „Абонирай се за природата“. Целта е да се съберат средства, които ще бъдат планирани за различни дейности на..

публикувано на 06.11.24 в 15:12

Няма опасност от воден режим за Бургаска област

Няма опасност от воден режим за Бургаска област, категорични са от ВиК дружеството в града. Вчера от МОСВ апелираха за спешни действия заради ограничените водни обеми в няколко язовира в страната, включително и двата бургаски "Ясна поляна" и "Камчия".  Двата язовира са в задоволително балансово състояние, с почти същия обем като от миналата..

обновено на 06.11.24 в 14:49

Изкуството да бъдеш баща или как да засилиш връзката със своето дете

Идеята зад инициативата Седмица на бащата е именно връзката между родителя и детето. Тя се провежда до края на тази седмица в цялата страна. Организатори са Асоциация Родители, а мотото тази година е „Изкуството да бъдеш баща“.  Давид Кюранов от организаторите посочи: „Ролята на бащата не е много лесна. В тази част се включва да..

публикувано на 06.11.24 в 08:40

Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат

Бави се държавно финансиране по ключови проекти, които вече се изпълняват в Карнобат , оповести кметът на общината Георги Димитров. Най-фрапантния случай е с ремонта на площада пред жп-гарата. Той тече от няколко месеца, а фирмата е принудена да плаща от джоба си, заради липса на държавни плащания . Обектите са по Националната..

публикувано на 06.11.24 в 08:20