Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адаптираме домовете и сградите за по-екологично бъдеще

2
Програма за енергийна ефективност в Бургас
Снимка: БНР Бургас


ЕК представи пакет от предложения, с цел намаляване емисиите от парникови газове с повече от 50%  до 2030-та година. Една от мерките е свързана с адаптирането на домовете и сгради за по-екологично бъдеще и в изпълнение на Европейския зелен пакт.
С подобрената директива за енергийна ефективност ще се въведе индикативен принос на държавите-членки, на ниво ЕС. Това коментира Драгомир Цанев, изп. директор на Центъра за енергийна ефективност:

„Европейската комисия активизира изключително много действията си по отношение обновяването на сградния фонд и подготовката му за амбициозните климатични цели, както до 2030 г., така и в по-дългосрочен период до 2050 година. Миналият месец влезе в сила Европейският климатичен закон, който постави юридическото изискване да имаме нулеви въглеродни емисии. Сградният сектор е един от най-големите генератори на тези емисии. затова дейностите са насочени предимно към него.
Сградният сектор влезе и в европейската система за търговия с емисии, което е много ясен сигнал за инвеститорите, че развитието в тази сфера тепърва предстои. Нашите политики все още сякаш изостават, както на национално равнище, така и на общинско. Тази година очакваме нещо много важно, което ще промени практиката в сградния сектор като цяло, а това е поставянето на задължителни изисквания за енергийна ефективност и стандарти за постигане на тези спестявания при обновяването на сгради.


В България все още се работи със стандарти, които са доста стари и не отговарят на съвременните тенденции. На всички ни е известно, че обновяваме сградите си до енергиен клас „С“, който е далеч от разходно оптималните нива. У нас все още не е влязло в сила изискването за строителство на почти нулево енергийни сгради при всяко ново строителство. нещо, което по директива трябваше да факт, но все още не е отразено в нашата подзаконова нормативна уредба.  Неща, които колкото и да ги отлагаме, по-добре да ги възприемем, а не да се противопоставяме.  България е във фактическо нарушение на директивата за енергийните характеристики, защото тази дефиниция за почти нулево енергийна сграда, макар и съществуваща само на хартия, не е все още част нито от Закона за устройство на територията, който постановява минималните изисквания чрез Наредба 7, нито част от Закона за енергийната ефективност. Затова проектанти и инвеститори не са длъжни да се съобразяват с нея. Това е нещо,  породено и от липсата на добри практики. Трябваше още от 2010 година, когато знаехме за това изискване да се опитаме да подтикнем както публичните, така и частните инвеститори да демонстрират ползите от този вид строителство.

В България сме ограничени и от по-ниските ни доходи в сравнение с останалите държави от Европейския съюз. Причината е, че доходита се част от  уравнението, когато говорим ча инвестиции в сградния сектор. Няма как да не сме ограничени от по-ниските си доходи, но ако се замислим в малко по-дългосрочен план, спестяванията в рамките на жизнения цикъл сградата или на проекта за сградно обновяване ще генерираме, те ще ни дадат този допълнителен финансов ресурс, който ще ни позволи да постигнем по-високи критерии и в крайна сметка по-добро качество“, посочи още експертът.


Има ли предпочитания за иновации в жилището, което купуват в момента клиентите, обясни Диана Иванова, управител на агенция за недвижими имоти:

„Малко са сградите, които предлагат по-интересна иновация, свързана с екосистемите, но това е пътят, който ще следва оттук нататък в новото строителство. Клиентите задават въпроси и проявяват интерес, когато им се предложи имот с такива възможности. Все още не можем да кажем, че това е някаква силна мотивация за купувачите. Самата висока активност на пазара показва, че им е по-важно да купят жилище и голяма част от хората не обръщат внимание на подобен тип екстри, които със сигурност завишават цената на имота. Все пак говорим за друг вид строителство, то е по-скъпо като изпълнение“, допълни Иванова.

#РестартирайЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспектори на БАБХ започнаха проверки за качеството на продаваната риба

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден.  Инспекторите следят стриктно за качеството на рибата и морските продукти, които ще бъдат част от празничната трапеза на хиляди българи.  Експертите от агенцията обръщат специално внимание на условията за съхранение в..

обновено на 01.12.24 в 17:23

Сдружение "Усмивка" с благотворителна кампания за коледни подаръци на 300 деца в нужда

Сдружение „Усмивка“ провежда благотворителна кампания за осигуряването на коледни подаръци за близо 300 деца (между 2 и 14 години) от бедни семейства в Бургас и региона, както и на тези от детските домове, защитени жилища, социално слаби семейства и тези посещаващи ЦОП Бургас.  Могат да бъдат изпратени лакомства, плодове, ученически..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Палят тази вечер светлините на коледната елха в Поморие

Концерт и празнична заря тази вечер ще поставят началото на коледно-новогодишните тържества в Поморие . Събитието е от 18 часа на площад „Св.св. Кирил и Методий“, когато ще грейне и елхата в центъра на града.  Във времето от 17 до 20 часа виенското колело ще работи безплатно за деца и родители. Специален гост на откриването ще бъде DEEP ZONE..

обновено на 01.12.24 в 14:40

Възобновяват ремонта на пътя към кв. Сарафово, след като стане общински

Ремонтът на пътя към кв. Сарафово в участъка от бургаския Гробищен парк до пътен възел „Тромпет“ на Северния обход ще бъде възобновен,  след като приключи процедурата по прехвърляне собствеността на отсечката от държавата на общината. Това се казва в отговор на кмета Димитър Николов на питане на общинския съветник Мариян Иванов. Бургас поиска от..

обновено на 01.12.24 в 13:34

Храм „Св. Николай Чудотворец“ в Ямбол се нуждае от спешен ремонт

Катедралният храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната конструкция на сградата. Според първоначално направените проучвания за ремонта ще са необходими около 1 млн. лева, уточни архиерейският наместник архимандрит Димитрий: "Първо трябва да укрепим..

публикувано на 01.12.24 в 12:16
снимката е илюстративна

Бургаски ученици влизат в ролята на екскурзоводи днес

Бургаски ученици ще влязат в ролята на екскурзоводи на о познавателен пешеходен тур днес .  В навечерието на празника на града - Никулден те ще разкажат на жителите и гостите на града за неговите видни личности, ще покажат символите, както и ще разкрият интересни факти за любими туристически обекти.  За втора поредна година учениците от XI a и XII..

обновено на 01.12.24 в 09:51

Забранени са десетки модели електрически гирлянди, как да изберем безопасни

Десетки модели електрически гирлянди са забранени за продажба заради лоша изолация на части под напрежение и риск от токов удар, съобщиха от платформата „Ние, потребителите“. При много други изтеглени от пазара артикули пък захранването не е надеждно закотвено към електронния блок или напълно осигурено срещу издърпване, механичната здравина на..

публикувано на 01.12.24 в 08:39