Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът: По-скъпият ток ще доведе до фалити (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.08.21 в 13:19
2
Снимка: БГНЕС

Повишените цени на тока за бизнеса и почти двойно по-високите фактури за юли, спрямо юни месец, накараха бизнеса да поиска спешна намеса на държавата в регулирането на свободния пазар на електроенергия. Най-потърпевши са малкия и среден бизнес, както и фирмите в сектор „Рибарство“. Според Златина Пенева, търговец на хранителни продукти в Бургас:


„В момента цената на дневната и нощната тарифа е изравнена. По 20 стотинки без ДДС е, както дневната така и нощната тарифа.

фактури за юни и юли на Златина Пенева
Това е с около два пъти повече от това, което сме плащали преди и е невъзможно в момента за плащане, защото се получават много високи цени. Освен да си платя тока,  в момента нищо друго не мога да платя. Това означава фалит за моя бизнес и трябва да си отида вкъщи. Не мога да разбера кой ще спечели от това. Цените на стоката не мога да повиша, защото тя става непродаваема.
Драстичната промяна в цената на тока е от последния месец. За дребния бизнес е фатално. Правителството трябва да вземе спешни мерки. Освен всичко друго, ние търговците не може да не знаем каква ще бъде цената на тока, за да не си направиш сметката какво потребление трябва да имаш. Когато подписвах договора с доставчика ме убеждаваха, че на свободния пазар дори ще плащам по-малко от досегашните фактири. Фактите обаче са други в момента.“


От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ са изпратили писма с апел за спешни мерки относно рязкото повишаване на цените на електроенергията за бизнеса, обясни изпълнителен директор на асоциацията Йордан Господинов:

„Едното писмо е до АИКБ (Асоциация на индустриалния капитал в България), защото ние сме членове на тази работодателска организация, а второто писмо е до министър-председателя. От служебния кабинет вече имаме отговор, който препраща към съответното министерство и към председателя на КЕВР. Нашият сигнал го препращах към тях. Ние подаваме сигнал за да дадем гласност за този проблем, който съществува. Не знам дали на обществото е ясно за добива и съхранение на риба, защото при нас е всичко студ и лед, което генерира разходи. Средно двойно е поскъпнал тока. Има предприятия при които наприер токът е поскъпнал от 20 хиляди лева на месец на 43 хиляди. Това е повече от 100%, което е убийствено за сектора. ние за да осигурим тези пари като фабрики или като хладилници за съхранение, трябва да повишим рибата. Ако повишим цената на рибата двойно тя няма да се търси на пазара. Става дума за това, че при нас токът е много голямо перо като разход. Или трябва да затворим временно или за по-дълго време. При нас от изваждането на рибата от водата ние я замразяваме в момента, в който се качи на кораба. Ние носим с тонове лед на корабите, още докато я уловим. 6 кг. риба в една каса и тя се затрупва също с толкова лед. Ледът е произведен в специални ледогенератори. Рибата се транспортира също в хладилен камион, след това тя се замразява шоково при -25 градуса и се съхранява при -20 градуса.  Когато навън температурата е 35-40 градуса, тези хладилни съоръжения харчат много повече ток, и когато цената е вдигната двойно повече, тогава ние изпадаме в колапс. Ние произвеждаме храна, плащаме заплати и на работници.“



25 фабрики има в браншовата организация на БГ ФИШ, допълни Йордан Господинов. По думите му това е и най-голямата хладилна борса в страната, която изнася своята рибна продукция на пазари в Корея, Япония и Китай. Разходите за някои от фабриките ще станат непосилни, ако цената на тока продължи да бъде висока. 


15 дни след като цената на тока на свободния пазар удари рекорд на борсата, бизнесът видя спекулации и изкуствено поддържане на високи котировки,  Има странно наслагване на факти и събития, които будят подозрения за преднамерени действия, каза по БНР председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев:


„Първите 10 дни на август България имаше най-скъпата цена на електроенергията на пазара – ден напред, който е референтен. С 50% над средноевропейските. След среща с премиера и взетите мерки, цената тръгна надолу, но все още е с 25 % над средноевропейските. Това ърху което обърнахме внимание е, че има странно наслагване на факти, на събития, които будят подозрение, че не са само от некомпетентност и случайно съвпадение, а са някакви преднамерени действия. По едно и също време имаме ремонти на кяколко енергоблока.
В същото време има и една наредба, приета през март, с която се застраши работата на  над 200 малки ВЕЦ-ове, които генерират чиста енергия. Причината е, че със задна дата им се поставят неизпълними изисквания, като документи, които не са били нужни при самото изграждане на ВЕЦ. Те освен, че са чиста енергия, те са и маневрени, защото могат да бъдат включвани и за минути да влизат в паралел. Според нас при такива открити манипулации на борсата според нас. Целта е да вдигнат кривата на търсене, което да предизвика високата цена на електроенергията. Никой от държавната енергетика не е невинен.
ТЕЦ – 2 е работил само с два енергоблока от общо 8. При положение, че е натрупал милиард загуби, той не иска да спечели“, уточни Васил Велев.

По думите му, службите трябва да се произнесат, както и КЕВР. От регулатора отговориха в писмо по казуса, че свободният пазар на  електроенергия се нарича такъв, защото цените на него не се определят административно от държавния регулатор.

А от Спецализираната прокуратура и ДАНС започнаха проверки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19

Цена на природния газ от 63,72 лв. за MWh през октомври

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..

публикувано на 01.10.24 в 18:09
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за..

публикувано на 01.10.24 в 16:25

Завод за бронирани машини и дронове бе открит в Бургас

Догодина трябва да заработи заводът за бронирани машини и дронове в Бургас. Той е част от международната компания "International Armored Group", собственост на българина Антон Стефов. Лентата бе прерязана в присъствието на президента Румен Радев и много високопоставени гости.  Заводът се намира на ул." Българска слава", на  т.н 9 километър..

публикувано на 01.10.24 в 14:12

Мария Димитрова е новият зам.-кмет на община Царево

По покана на кмета на община Царево към ръководния екип се присъединява Мария Димитрова като заместник-кмет по „Туризъм и култура“. Мария Димитрова живее в Царево, семейна, с две деца.  Завършва средното си образование в музикалното училище “Добри Чинтулов” Бургас със специалност-български народни танци. Придобива бакалавърска степен в..

обновено на 01.10.24 в 11:35

Без спасители от днес по плажовете

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове. Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически..

публикувано на 01.10.24 в 11:05