Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат двугодишен мораториум върху сечта на вековни гори



Въвеждане на двугодишен мораториум върху сечта на вековни гори предлагат природозащитни организации. 32 народни представители от „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“ се подписаха и внесоха за разглеждане в Народното събрание предложения мораториум. Той е подкрепен и от петиция, в която са се включили над 8000 души. Според някои лесовъди преди да бъде въведена подобна мярка трябва да бъде направен подобен анализ. Други смятат, че не е необходимо да се въвежда забрана, а да се повиши контролът върху сечта.

„Идеята възникна в резултат на новия зелен пакт на Европейската комисия. Целта е да се обърне повече внимание на околната среда и на климатичните промени“, обясни Тома Белев от Асоциацията на парковете в България. Той допълни, че мораториумът е за спиране на сечите в горите с над 120-годишна възраст в природните паркове „Странджа“, „Сините камъни“ и „Българка“. „Там държавата трябваше до 2003 г. да е изработила и приела планове за управление, но ги няма, което позволява да се стопанисват горите едва ли не като стопански гори. Това трябва да се преустанови. Предложението е да се спрат сечите в най-старите гори докато се идентифицират горите във фаза на старост, т.е. първичните гори и на второ място докато се изработят планове за управление“, поясни Белев.

В момента около 29 % от територията в природния парк „Странджа“ са гори с над 100 годишна възраст. „Преди да бъде въведен мораториум за сечта на вековни гори, трябва да бъдат направени необходимите проучвания от експерти“, посочи лесовъдът Дико Патронов. Той допълни, че към идеята не трябва да се подхожда с популизъм. „Спирането на сечта във всички гори в режим за две години ще преобърне нещата много трудно, защото трябва цялата система да се пренастрой. Вместо за две години да се сложи мораториум, могат и сега да се изберат, те се знаят кои гори са стойностни в страната. Да се сложи мораториум, който се знае със сигурност, че ще продължи  и по-нататък да кажем за горите във вододайните зони, гори със зеленика или мурове, горите в природните паркове“, обясни Патронов.

Според някои експерти обаче сечта в определени граници е необходима, за да може гората да се развива по-добре. Те допълват, че трябва да се завиши контролът за това как и колко се извършва тази дейност. Лесовъди посочват и че ако има определен режим на сечта пожарите, които наблюдаваме в последно време, няма да са с толкова сериозни щети, защото по-лесно ще се стига до проблемните зони. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделски стопани от Болярово бяха запознати с промените в нормативната уредба и сроковете

Земеделците бяха запознати  с промените в нормативната уредба и актуални срокове по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и в правилника за прилагането му. „До 1  март е срокът в който Министърът на земеделието и храните съгласува предложените от директорите на областните дирекции “Земеделие“ списъци със свободните пасища, мери и..

публикувано на 17.02.25 в 13:30

Зимен ски базар за деца тази неделя в Ченгене скеле

Зимен ски базар за деца ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване, ски..

публикувано на 17.02.25 в 12:30

Започва цялостно обновяване на административната сграда на Община Болярово

Със символична първа копка започват  строително-ремонтните дейности по обновяване на административната сграда на Община Болярово. Те се реализират с проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата. Ремонтните дейности трябва да приключат в рамките на 4 месеца. Проектът е финансиран от Националния план за възстановяване и..

обновено на 17.02.25 в 09:01

Две бургаски училища днес са в онлайн режим заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка", учениците на двете училища ще учат днес в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Фирмата, отговаряща за поддръжката на централата работи..

обновено на 17.02.25 в 08:33
Архив

22 машини обработват пътищата в Бургаска област, няма затворени участъци

22 снегопочистващи машини обработват пътищата в Бургаска област.  Сняг в момента вали в общините М. Търново, Карнобат и Айтос. Заснежени участъци има и по АМ "Тракия". Пътната настилка е мокра, видимостта е добра. Няма затворени пътища в региона, информираха от Областното Пътно управление в Бургас. На проходите "Шипка" и "Република"..

публикувано на 17.02.25 в 08:16

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага да се случва Добро

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00