Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предлагат двугодишен мораториум върху сечта на вековни гори



Въвеждане на двугодишен мораториум върху сечта на вековни гори предлагат природозащитни организации. 32 народни представители от „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“ се подписаха и внесоха за разглеждане в Народното събрание предложения мораториум. Той е подкрепен и от петиция, в която са се включили над 8000 души. Според някои лесовъди преди да бъде въведена подобна мярка трябва да бъде направен подобен анализ. Други смятат, че не е необходимо да се въвежда забрана, а да се повиши контролът върху сечта.

„Идеята възникна в резултат на новия зелен пакт на Европейската комисия. Целта е да се обърне повече внимание на околната среда и на климатичните промени“, обясни Тома Белев от Асоциацията на парковете в България. Той допълни, че мораториумът е за спиране на сечите в горите с над 120-годишна възраст в природните паркове „Странджа“, „Сините камъни“ и „Българка“. „Там държавата трябваше до 2003 г. да е изработила и приела планове за управление, но ги няма, което позволява да се стопанисват горите едва ли не като стопански гори. Това трябва да се преустанови. Предложението е да се спрат сечите в най-старите гори докато се идентифицират горите във фаза на старост, т.е. първичните гори и на второ място докато се изработят планове за управление“, поясни Белев.

В момента около 29 % от територията в природния парк „Странджа“ са гори с над 100 годишна възраст. „Преди да бъде въведен мораториум за сечта на вековни гори, трябва да бъдат направени необходимите проучвания от експерти“, посочи лесовъдът Дико Патронов. Той допълни, че към идеята не трябва да се подхожда с популизъм. „Спирането на сечта във всички гори в режим за две години ще преобърне нещата много трудно, защото трябва цялата система да се пренастрой. Вместо за две години да се сложи мораториум, могат и сега да се изберат, те се знаят кои гори са стойностни в страната. Да се сложи мораториум, който се знае със сигурност, че ще продължи  и по-нататък да кажем за горите във вододайните зони, гори със зеленика или мурове, горите в природните паркове“, обясни Патронов.

Според някои експерти обаче сечта в определени граници е необходима, за да може гората да се развива по-добре. Те допълват, че трябва да се завиши контролът за това как и колко се извършва тази дейност. Лесовъди посочват и че ако има определен режим на сечта пожарите, които наблюдаваме в последно време, няма да са с толкова сериозни щети, защото по-лесно ще се стига до проблемните зони. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар до боляровското село Горска поляна

Продължава гасенето на пожара до пограничното село Горска поляна. Няма опасност пожарът да достигне до компресорната газоизмервателна станция "Странджа", не се налага и евакуация на жителите на пограничното село. По последни данни огънят се разраства в посока село Вълча извор. Огънят е обхванал около 3 000 дка, но засега няма опасност да прехвърли..

обновено на 16.07.24 в 17:21

Министър Атанас Запрянов в Безмер: Съвместните тренировки са от изключителна важност за ВВС

"НАТО не се занимава само с общи политики и стратегии, а всичко, което е планирано, включително и за България, е подсигурено с необходимите военни способности, за да защитава територията ни". Това заяви военният министър Атанас Запрянов при откриването на учението "Тракийска пепелянка" в авиобаза Безмер. В него участват военнослужещи от..

публикувано на 16.07.24 в 17:16

Митрополит Арсений дава благословията си за църковни служения в храма на острова

След посещение на остров Света Анастасия и в частност на храм „Успение Богородично“, Негово Високопреосвещенство сливенски митрополит Арсений предложи да се положат две икони на царския ред от иконостаса, резбован и позлатен през 1802 г. По този начин той дава благословията си за църковни служения в храма, свети кръщения и венчавки. След..

публикувано на 16.07.24 в 13:58

За село Еркеч разказват в Етнографския музей на Бургас

В двора на Етнографския музей на Бургас на улица „Славянска“ №69 ще бъде представена книгата „Година – живот – история“. Това е второто издание на труда на етномузиколога проф. д-р Горица Найденова. Книгата е резултат от единадесетгодишно задълбочено изследване  на традиционната култура на село Еркеч.  В него музиката присъства в контекста на..

публикувано на 16.07.24 в 13:49

Допълнителни автобуси през уикенда за фестивала в бургаските “Минерални бани”

Допълнителни курсове на автобусите по линия №3 ще има в късните часове в събота и неделя. Освен с редовния курс в 22.35 часа от кв. "Банево", ще има и извънредни автобуси, информират от ОП "Бургасбус". Причината е провеждащия се фестивал  Metalhead Beer Fest в бургаския парк “Минерални бани”.  Общо 19 пивоварни от България, Германия,..

публикувано на 16.07.24 в 13:02

Раздават безплатно минерална вода в Бургас

Минерална вода раздават безплатно в Бургас от Българския Червен Кръст в сътрудничество с Общината. Освен да напомнят на бургазли и гостите на града, че трябва да се хидратират, доброволци мерят и кръвното налягане на рисковите групи. Десетки са тези, които днес се възползваха от освежаващата бутилка с вода. Сред тълпа от македонски деца..

публикувано на 16.07.24 в 12:43
Инж. Чанка Коралска

Изграждането на три паркинга в кв. Възраждане може да започне до 1 г.

Изграждането на три четири- или пететажни паркинга в кв. Възраждане планира Община Бургас на база резултатите от проведената анкета сред жителите на квартала , съобщи зам.-кметът Чанка Коралска пред БНР Бургас. Те се намират на следните места: -  между улиците „Дебелт“, „Цар Калоян“, „Любен Каравелов и „Васил Левски“;..

публикувано на 16.07.24 в 11:55