Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Денков: Ще търся решения за учениците и учителите, няма да спасявам партийни проценти

Нагласата е учебната година да се открие присъствено, ако не сме в тъмночервената зона

Снимка: БГНЕС

Нагласата е да открием присъствено учебната година, много внимателно – обещали сме го на първи клас за цялата страна, ако не сме в тъмночервената зона и не е затворен и бизнесът, и всички обществени събития.“ Това каза пред БНР министърът на образованието проф. Николай Денков.

За първи път е поискана пълна интеграция на системата на Министерството на здравеопазването с информационната система на МОН, съобщи той.

„Така че още на 15 септември да имаме подробна информация колко са преболедували, колко са ваксинирани, кои са тествани през последния период – учители, непедагогически персонал, ученици. И на тази база заедно с регионалните поделения на здравните инспекции ние да можем да вземаме решение за всяко училище поотделно.“

Сценариите на МОН за протичане на учебната година предизвикват много емоции в обществото. Моментът съвпада с предизборната борба и с Covid вълната, затова е важно с хладен разум да се насочим към най-доброто решение, коментира просветният министър в предаването „Неделя 150“.

Насоките дават опорни точки директорите да вземат решение според съответната ситуация, поясни Денков.

„Ние не сме ги оставили да се давят сами в дълбоката вода.“

Като приоритетни въпроси, по които ще продължи дискусията през следващите две седмици проф. Денков очерта носенето на маски от различни възрастови групи, тестването и кога да се преминава към електронно обучение. 

В момента се допълва националната електронна библиотека за ресурси с добри практики от миналата година и подготвени през лятото материали, за да могат учителите да ги използват, уточни министър Денков.

Присъствено обучение не може да има без здрави учители. Нашата задача е да намерим баланс - максимално присъствено обучение, но при здрави учители.“

Реакцията на учителите е част от реакцията на цялото общество, което не е „особено приветливо към ваксинацията“, отбеляза Николай Денков. Той не очаква да е достигнат колективен имунитет в училищна среда. Запитан за непопулярни мерки, например задължителна ваксинация на преподавателите и дали подобни ходове не се съобразяват с политическата ситуация и изборния цикъл у нас, министърът на образованието изтъкна: 

„Не принадлежа на партия, не съм задължен да се подчинявам на едно или друго решение на партиен вожд. Това, което мога да направя, е да използвам максимално знанията си като учен, така че да намерим кое е най-правилното решение за нашата страна и за нашата среда. В това отношение не се притеснявам. Ще търся решенията, които са най-подходящи за учениците и учителите, а не които са необходими, за да спасят някакви партийни проценти. Това не ме интересува изобщо.“

Относно тестването на учениците в училище проф. Денков посочи, че такива изследвания с деца не могат да се правят без съгласието на родителите. Дадена е възможност, ако 90 на сто от родителите в дадено училище са съгласни, да бъдат осигурени безплатни тестове.

„Включително да бъдат от по-щадящите, при които се взема секрет от устата, а не от носа, така че да може в цялото училище да имаме картина дали се е появило огнище на заболяването.“

„Нашите родители не са много склонни да отидат към такъв вариант“, изтъкна министърът на образованието. Той изрази предположение, че това ще се случи само в някои училища, в които родителите имат нагласа, а за другите учебни заведения остава възможността за тестване на деца със симптоми.

„Защото няма никакъв смисъл да тестваме 5 или 10% от децата в едно училище. Това няма да донесе никаква информация, която да бъде полезна, ще бъдат напразно изхарчени средства.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпуснаха средства за IT обучения на ученици по национална програма на МОН

Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство.  200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

С коледен базар ОУ „Елин Пелин“ помага на домове за възрастни и сираци

Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември.  С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..

публикувано на 17.12.24 в 13:24

Мода сред децата - предпочитат вейпове и снус пред цигарите

Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..

публикувано на 13.12.24 в 18:27

Две бургаски училища са заявили финансови затруднения

Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения.  В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..

публикувано на 14.12.24 в 09:30

ПГЧЕ „Васил Левски“ получи награда от Асоциацията на Кеймбридж училищата

ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е  в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..

публикувано на 11.12.24 в 11:28

Над 300 деца се включиха в конкурса „Писмо до моя Герой“

Приключи IV-то издание на националния литературен конкурс „Писмо до моя Герой“ организиран от Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985”. Целта на конкурса е да си спомним за човека, на когото се възхищаваме, по думите и действията и искаме да станем като него, да изразим емоциите си в писмо, на ръка изписано. В конкурса..

публикувано на 09.12.24 в 12:27

Създават учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура в Бургас

В Бургас ще бъде разкрит учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура. В него ще се обучават студенти от филиала на СУ „Св. Климент Охридски“ в морския град.   Той ще може да бъде ползван и от продуценти и изпълнители под наем. За оборудването му са необходими 320 000 лева.  Предвижда се центърът за музикални и медийни технологии да..

публикувано на 08.12.24 в 12:00