Писането като процес и начин на живот е темата на срещата с писателите Ирина Папанчева (България/Белгия) и Али Бадер (Ирак/Белгия), която ще се състои на 9-ти септември на терасата на новата библиотека от 18.30. Събитието се организира от Община Бургас в партньорство с Регионална библиотека „Пейо Яворов“.Двамата автори ще споделят своя опит, включително с това да твориш в чужда страна. Ще бъдат прочетени и техни текстове, които не са излизали на български. Модератор на разговора ще бъде Петя Янакиева, журналист в БНР Бургас.
“Радвам се, че мога да допринеса за представянето на Али Бадер в България. Той е много интересен и провокативен автор. Чела съм няколко негови творби, които са оставили следа у мен с ироничния поглед към иракското общество, както и към арабската общност в Брюксел, с лекотата на повествованието, с убедителността на персонажите с техните вярвания, въжделения, недостатъци и разочарования. Много харесвам и есетата, и поезията му,“ каза Ирина Папанчева, която преведе откъси от творби на иракския писател от английски за предстоящата среща.
Папанчева ще представи и ръкописа на новия си роман „Брюксел, разголен“. Започнат през 2017, той е завършен три години по-късно:
"Идеята беше да покажа Брюксел като пълнокръвен град, но и като столица на ЕС. В романа, който аз определям като експериментален, са представени 10 квартала от Брюксел. Всяка глава носи името на квартал и има различен персонаж, който разказва. Част от тях са свързани. Първата и последната рамкиращи глави са разказани от името на българката Ирис, която отива на стаж в ЕП. 15 години по-късно тя се е интегрирала. Политическата рамка е подписването на Европейската конституция и Брекзит.“
В глава, посветена на бургаската авторка, от своя предстояща книга, Али Бадер пише:
"Ирина Папанчева е сред малкото писатели, които не откликват на литературните моди – магически реализъм, прекомерно поетизиране на езика или политически критицизъм след падането на Берлинската стена. Тя е запазила автентичността на гласа си и се придържа към своя начин да изгражда наратив. Текстовете на Ирина Папанчева са написани с точност и елегантност, с перото на артист, който дълго е работил върху избора на думи, рафинирането на фразите, чистотата и яснотата на езика. Тя избира героите си от живота, герои, които се изправят пред един свят, пълен с мистерия и противоречия. Събитията протичат гладко и стабилно следват своя ход, докато не достигнат кулминацията на сюжета. Папанчева не разчита на елемента на изненадата, а се стреми в написаното от нея да има спокойствие и последователност. Резултатът е един блестящо изграден свят, в който леко и тихо вървим с героите и събитията, без да губим търпение.“
Ирина Папанчева е родена в Бургас. Завършва паралелка с литературен профил в СХEУ „Св. св. Кирил и Методий“, магистратура по чешки език и литература в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по европейска политика и социална интеграция в Свободния фламандски университет в Брюксел. Автор на детската илюстрована книжка „Аз заеквам“ (ИК „Сиела“, 2005 г.), повестта „Почти интимно“ (ИК „Кронос“, 2007 г.), романите „Анабел“ (ИК „Жанет 45“, 2010 г.), „Перо от пеликан“ (ИК „Жанет 45“, 2013 г.) и „Тя, островът“ (КК „Труд“, 2017 г.), новелата „Добре дошъл, Натан!“ (Fast Print Press, 2019 г.) и на разкази. Нейни творби са преведени и издадени, самостоятелно и в антологии, на английски, френски, арабски и персийски. Живее в Брюксел, където ръководи застъпничеството на фондация Лумос към Европейския съюз. Повече за нея може да откриете на уебсайта : ipapancheva.com
Али Бадер е иракски романист, поет, преводач, критик, драматург и сценарист, смятан за един от най-значимите писатели в арабския свят за последното десетилетие. Роден е в Багдат, където завършва западна философия и френска литература. Автор на петнайсет романа, шест поетични книги, както и на есеистични. Сред най-популярните му книги са “Татко Сартър” и “Пазителят на тютюн“, „Да бягаш след вълците“ и „Грешната жена“, които са спечелили награди. “Романите на Али Бадер са пълни с ритъм, хумор, интелектуално пиянство, дух на самокритика и присмех. Качествата, които притежават, са тези, които, за съжаление, липсват в днешния арабски интелектуален свят,“ пише френският вестник Ла Либерасион. Два пъти е в дългия списък на арабския Букър. От години живее в Брюксел. Главен редактор на литературното списание Eurolitkrant (https://eurolitkrant.com/IndexEn.aspx). Повече за Али Бадер можете да откриете тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Ali_Bader
Повече чуйте в звуковия файл.Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории- творческо писане,..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора...
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади..