Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да спре изхвърлянето на автомобилни гуми в природата?

| обновено на 13.09.21 в 12:15
излезли от употреба автомобилни гуми
Снимка: Свобода Атанасова

Центровете за смяна на автомобилни гуми са длъжни по закон и наредба да приемат излезлите от употреба гуми безвъзмездно, да ги съхраняват, а след това да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. Не са редки и случаите, когато има констатирани незаконно изхвърлени гуми на обособени места. Сигнал за съдействие по подобен казус е  изпратен и до омбудсмана на Бургас Тодор Стамболиев. По думите му, всеки вносител на гуми има право да извози обратно същото количество отпадък, но не повече от това.  От автоцентър в Бургас имат предложение към общината, за да няма безразборно изхвърлени гуми на необособени места в цялата област, добре е общината да помисли за такава площадка. 

Ето и двете предложения на омбудсмана и на собственик на автоцентър за гуми:

Нито един от центровете за смяна на гуми не може да се справи сам с този отпадък. Причината е, че при тях отиват за смяна на гуми и шофьори, които си ги купуват през интернет.  Освен това от центровете не могат да платят огромните суми между 2 и 5 хиляди собствени средства за извозване от оторизирана фирма, която извършва тази услуга, коментира за БНР Бургас казуса омбудсманът Тодор Стамболиев:




"Всеки от нас е бил свидете на подобни глетки на безразборно изхвърлени автомобилни гуми по дъната на реките, по дерето, в горите, по полетата, къде ли не и това ме провокира да проверя каква е нормативната уредба. Установих, че тези центрове са длъжни да приемат всички износени автомобилни гуми и да ги превозят като отпадък за  своя сметка, чрез вносителите на нови гуми.  Според обществения посредник в Бургас 90% от гумите, които се сменят в тези центрове са купени в интернет. В тези случаи собствениците на тези центрове за смяна на гуми са длъжни да ги приемат да платят за този наш отпадък, за който не ни се взима такса.  Затова и на една част от некоректните фирми е по-лесно да намерят по-евтин начин да се отърват от отпадъка в природата.  Стамболиев даде пример и за начина, по който се събират строителните отпадъци в Бургас. По идентичен начин може да се направи и за вече ненужните автомобилни гуми като отпадък, който замърсява околната среда. Тук идва ролята на общината или държавата, които трябва да им помогнат, защото помощта към тях е всъщност пряко свързана с грижата за околната среда, с качеството на въздуха, водата, почвата, които всички ние  и всяко живо същество ползваме като природен ресурс и източник за живот.

Според Даниел Гилберт от автоцентър за смяна на автомобилни гуми:



"Това ще е добре, ако някоя фирма има задължение да подпомогне дейността ни, като идва и събира през определен период старите гуми. В Германия например, се взимат по 10 или 12 евро на г,ума, когато трябва де изхвърлят,  добре е да има някаква площадка, която да бъде обособена от общината и да се извозват гумите там.  В автоцентъра при мен има фирми, с които работим за извозването им, но като им се обадим те не идват. После сами си ги извозваме, като това е за наша сметка. 
Зимата има по 30-40 души, които идват на ден за да сменят гуми, но има и възрастни хора, които идват и питат дали могат да си изхвърлят някакви стари гуми, защото не може в контейнерите. Нямам такса за събиране на такива гуми, затова както съм ги приемал до момента,  така и в бъдеще ще продължавам да помагам.
В моя автоцентър има и видеонаблюдение, където контролирам дали има хора, които злоупотребяват с моята площадка. Имам и книга, в която вписвам всичко, което се случва с гумите. Проверяват ме от РЗИ, като преди 25-то число на всеки месец трябва да е попълнено всичко.. Трябва да има и информация за номера на буса, с който се изхвърлят и къде гумите.
То и не е измислено както трябва, защото се оказва, че държавата само може да налага санкции при нарушения, но няма никаква помощ,  затова и има толкова много изхвърлени гуми нявсякъде", добави Даниел Гилберт. 


От общината отказаха коментар по темата, под предтекст, че когато има подобен проблем с гумите, сезират  други институции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков.

Ямболските общински съветници даряват заплатите си на опожарените Воден и Крайново

Общинските съветници в Ямбол гласуваха месечното им възнаграждение да бъде дарено на най-тежко пострадалите при пожара в селата Воден и Крайново. Сумата от 45 хил. лева ще бъде насочена към хората, останали без дом, уточни председателят на Общинския съвет в Ямбол Антон Шиков: „Така или иначе средствата не са кой знае какво, когато..

публикувано на 25.07.24 в 15:53
Село Воден след пожара.

25 заявления за помощи са подадени след пожарите, парите са преведени за 11 от тях

Потърпевшите от пожарите в страната са подали досега 25 заявления с искане за отпускане на еднократна помощ в размер до 1 578 лева за покриване на жизненоважни потребности. На 11 семейства тя е отпусната ден след подаването на заявлението, а за останалите предстои в най-скоро време - съобщи служебният министър на труда и социалната политика Ивайло..

публикувано на 25.07.24 в 13:50

Разширението на кв. Крайморие на север: По-ниски сгради до 300 квадрата

Намаляват се параметрите за височина на сградите в северната част на предвиденото разширение на бургаския квартал Крайморие. Въвежда се и ограничение за максимално допустимата застроена площ на жилищните сгради там. Промените предлага местната администрация. Преди да стигнат до общинския съвет те предизвикаха дебати днес в комисията по..

публикувано на 25.07.24 в 13:32

НС прие промени за размера на обезщетенията за безработица

Депутатите приеха на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат при определяне размера на обезщетенията за безработица на осигурявалите се в България и в страни от ЕС, да не се вземат предвид само доходите от последната работа, каквато е практиката досега, а изчисленията да се правят на база последните 24..

публикувано на 25.07.24 в 13:00

НСОРБ със становище по законопроекта за консолидиране на ВиК дружествата

Националното сдружение на общините в България излезе със становище относно законопроекта за водоснабдяването и канализацията. Той предвижда консолидиране на останалите общински ВиК дружества в страната към държавните, както и промени, свързани с регулиране цената на услугата. Според Сдружението, това ще намали конкуренцията, ще елиминира..

публикувано на 25.07.24 в 12:08

Държавата даде имот на община Созопол, свързан с ВиК проект

С решение на правителството Община Созопол получава собствеността върху имот - частна държавна собственост, намиращ се в. м. „Синетудис“, гр. Созопол.  Той е с площ 9565 кв. м и ще бъде използван за изграждане на нова водна камера към съществуващ напорен водопровод „Каваци“. Обектът е част от проект „Интегриран воден проект на област Бургас“,..

публикувано на 24.07.24 в 16:39

Новата детска градина в сливенското село Сотиря ще е готова през септември

Сградата на новата детска градина в сливенското село Сотиря трябва да е готова през месец септември. Това стана ясно по време на посещението на кмета Стефан Радев на обекта. Той се запозна с напредъка на строителството и разговаря с управителя на фирмата-изпълнител Тодор Дечев. Изграждането на новата сграда започна през месец септември 2023..

публикувано на 24.07.24 в 16:08