Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари чакат още указания за безплатните лекарства за ковид пациенти

Процедурата по амбулаторното лечение започва да действа от утре



Домашното лечение с безплатни лекарства на пациенти с коронавирус ще се осъществява от специалисти в Ковид зони в поликлиниките. Преценката се прави въз основа на протокол от здравното министерство, но се чакат още указания. 

Освен безплатни лекарства, пациентите с по-леки симптоми на ковид могат да си направят и безплатни изследвания. Д-р Михаил Читаков от ковид зоната в ДКЦ „Ел Масри“ в Бургас коментира:

От сряда нататък ще бъде ясно. Чакаме инструкции. Досега всичко, което се даваше на пациента трябваше да си го купуват, защото забяването с лекарствата е рисковано“

Тежестта на симптомите са определящи кои пациенти да се насочат към болница и кои за домашно лечение:

 „Например треска, кашлица, възпалено гърло, главоболие, мускулни болки, диария също е характерна при Делта варианта. Но нямат задух – това е симптомът. Измерва се сатурацията също – трябва да имат над 94, защото при 92 малко е лоша вече сатурацията“

Средно между 2-6 души на ден минават през ковид зоната в ДКЦ-то. Насочването става от личните лекари, но пациенти идват и по своя преценка.

„Дава се възможност на всички лекари в доболничната помощ да помогнат на джипитата“, допълни д-р Читаков. 

Личните  лекари могат да насочват пациентите към тях, но няма да се включат пряко в процедурата. Д-р Пламен Панайотов от сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас пояснява:

Няма да участваме пряко в този процес, освен по телефон, да разпитаме пациента какви симптоми има и ако установим Ковид да го насочим към съответния ковид център, който ще бъде създаден със заповед на министъра. Пациентите ме питат къде са тези Ковид центрове, защото министърът каза, че щял да създаде още. Сега, например като ми звънне пациент от лаборатория и ми каже „тестът ми е положителен“ аз трябва да му кажа да отиде до най-близкия ковид център. Това не можем да го направим все още. Не е работеща тази структура адекватно“

Пациентът вярва на личните лекари и ние няма да останем безучастни в този процес, но искаме повече разяснения, посочи д-р Панайотов.

Повече чуйте в звуковите файлове:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19