Изпращаме труден туристически сезон, за който не можем да се похвалим, че беше най-успешният. Такава е оценката за Лято 2021 на хотелиера от Слънчев бряг и член на управителния съвет на „Съюза на собствениците“ Веселин Налбантов. Той заяви, че браншът настоява за финансиране за възстановяване от икономическите последствия от пандемията:
„Тези пари за възстановяване все още не са заявени в ЕС. Трябва да започнем от днес всеки хотел и заведение да имат собствена соларна ел. станция. Иначе този ток ни убива. И не е само тока. Цените на всички видове продукти непрекъснато растат вече 20-25%. Предвид всичко това изобщо не можем да се похвалим с някакви добри резултати. Резултатите са печалбата, а печалба няма!
Инфраструктурата на курорта остава сред основните проблеми, посочи още Налбантов.
Мнението бе изразено в рамките на петата среща на туристическия бранш от Южното Черноморие и Странджа, организирана от сдружение „Рафаел-инфо, култура и туризъм".
Туристическият сезон бе по-добър от очакванията, но все още не може да достигне нивата на 2019-та година, коментира генералният директор на ваканционен комплекс „Дюни“ Николай Янков:
„Сезонът ще приключи на 40% заетост, миналата завършихме на 32%. Процентът на чуждите туристи за нас не е достатъчен. Ние няма как да работим само с български туристи. Ръст на българите и румънците има, но немците спаднаха много, а англичани и руснаци нямаше. Доброто е, че се увеличава броя на чехите и поляците.“
Имаме проблеми с наемането на персонал от чужбина, добави Янков.
Политиката по визите и връщането на руския пазар са ключов фактор, за който ще търсим съдействие от Министерствата на туризма и външните работи, обяви туроператорът Иван Кирязов. Изнесените визови центрове действат бавно и оскъпяват визата, припомни той:
"Едни временни консулски служби от 1 май до 30 септември, където цената да е директно 35 евро, а не 53 и наистина бързината да бъде друга-не се изисква голям ресурс, ако искаме на този пазар Русия да работим."
65% от туристопотока това лято бяха индивидуални туристи, основно българи и румънци, а организирания турист дава сигурност на хотелите да инвестират и в персонал, добави Кирязов.
Проблемът с недостига на чадъри и шезлонги беляза лятото. Подготвят се и предложения за следващия сезон, съобщи концесионерът на плаж „Крайморие“ Николай Димитров:
"Голямо недоволство имаше от хората, които посещаваха плажовете. Еждневни упреци имаше. Прекалено е това отдалечаване на шезлонги 5 на 4., на 4 на 4 е абсолютно достатъчно, а ще се реши част от проблема."
В края на месеца стопаните на морски плажове ще имат работна среща, където това и други предложения ще бъдат обсъдени и след това отправени към Министерството на туризма, уточни Димитров.
От Министерството на туризма оповестиха, че близо 3,8 милиона души са ползвали туристически услуги у нас това лято. 2.3 милиона от тях са били българите.
Възстановяването на туризма минава през процеса на ваксинация и грижата за здравето на работещи и туристи, изтъкна министърът.
В отговор на поставени въпроси Балтова разясни как може бизнесът в туризма да получи подкрепа с инструментите на Плана за възстановяване и устойчивост.Министърът изтъкна необходимостта от издигане имиджа на професията, както и от насърчаване на образованието в сферата на туризма. Беше посочено, че е назрял моментът за законова промяна, която да позволи в туризма работодателите да наемат повече от 20 на сто чужденци в персонала на едно туристическо предприятие. Възможни решения на визовите проблеми за чуждестранните работници, директно договаряне на “зелени коридори” и транспортни връзки с важни пазари бяха част от важните акценти в дискусията.
Повече чуйте в звуковите файлове.Министър-председателят Росен Желязков свиква днес, 15 февруари, извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата са цените на хранителните стоки. Ще бъдат разгледани също допълнителни възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени. На съвещанието ще присъстват..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт" Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на..