Медиците от УМБАЛ - Бургас спасиха ръката на млад мъж след 8-часова операция, съобщават от лечебното заведение. Инцидент в автомивка през август едва не коства живота на 32-годишния Георги Германов.
На 6 август той тръгва на път със свой приятел. Решават да се отбият до една от автомивките на самообслужване в Бургас. „Още щом слязох от колата, се подхлъзнах. Настилката беше много хлъзгава. Доближих автомата, за да проверя дали е с монети, или с жетони и се подхлъзнах отново. Всичко около мен стана в червена мъгла. Видях лявата ми ръка да виси от китката и ужасно много кръв…“, разказва младият мъж. Ръката е срязана от ламарина, поставена над монетника на автомата.
Спасява го бързата реакция на приятеля му, който смъква тениската си, увива ръката, качва го в колата и отива към болницата. За минути от автомивката до Спешното, колата се пълни с кръв. В Шокова зала установяват – сериозна кръвозагуба, срязани артерии и всички сухожилия на лявата ръка. В Спешното отделение тогава на дежурство са д-р Здравка Инджова и д-р Оксана Стоименова.
Веднага следва операция, при която съдовият хирург д-р Ивайло Хаджиев възстановява артериите. След няколко дни е втората операция, отново в екип съдов хирург - ортопед, която продължава повече от 8 часа. Ортопедът д-р Емил Стоянов успява да зашие срязаните сухожилия.
Ръката на Георги е спасена, но той все още трудно движи пръстите. Необходима е дълга физиотерапия и рехабилитация. Кинезитерапевтът Ани Колева дава надежда, че до Нова година той отново ще има работеща ръка. За съжаление Георги е левичар. „Сега се уча да правя всичко с дясната ръка. Уча се да се храня, да пиша“, обясни той. Преди инцидента имал малък хранителен магазин. Наложило се да го затвори, защото не може да работи. Но благодари на лекарите и вярва, че скоро всичко отново ще бъде наред и ще може да живее и работи пълноценно.
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..