Казусът с движението на тежкотоварният трафик става вече показателен за размиване на отговорност, която хем е в компетенциите на няколко институции, хем те си я прехвърлят. Кой и как ще следи за камионите, които, след като бяха отбити от Айтос, се насочиха към руенските и поморийските села.
След пренасочването на трафика и ултиматумът, който кметът на Поморие Иван Алексиев постави, че ако не бъдат предприети мерки за контрол, той ще затвори общинските пътища, отговорността започва да се размива. (подробности вижте тук)
БНР-Бургас се обърна към няколко институции, задължени и по закон, да осъщестяват подобни мерки.
От Агенция „Пътна инфраструктура“ коментираха в резюме, че тяхната работа са си я свършили и те отговарят само за републиканските пътища. Транзитният тежкотоварен трафик, който беше ограничен за Айтос, е пренасочен само по такива участъци, отговориха оттам на поставени от нас въпроси. Той трябва да се движи през Ришкия проход и пътищата Карнобат – Айтос; Руен – Просеник – Горица и Оризаре – Каблешково – Бургас. Предвидените участъци, коментират оттам, не включват общинската пътна мрежа, за която кметът на Поморие сигнализира, че по нея се движат камионите. През селата Страцин, Бата, Порой, Горица и Гълъбец.
Не е наш път – не е наш проблем.
Факт, че органите на МВР започнаха да осъществяват контрол поне в руенското село Просеник. Причината е, че основният път минава пред училището и детска площадка, а според местни жители, някои от камионите не спазват ограничението на скоростта. Полицията осъществява засилен контрол в общините Айтос, Руен и Поморие, след забраната за транзитния тежкотоварен трафик в Айтос. Това коментира началникът на „Охранителна полиция и КАТ“ Неделчо Рачев. Стартирахме още преди това да се случи и увеличихме присъствието си в тези участъци, добави той:
„На различни пунктове се поставят камери за скорост, както и допреди седмица, повече от десет дни, на територията общините Руен, Айтос, както и на част от територията на община Поморие, бяха разположени средства за измерване на общата маса на товара на автомобилите, както и се осъществяваше контрол на спазване на забраните по маршрутите за Руен и Айтос. Продължаваме устойчиво с тези мерки, като през следващата седмица ще има също организирани мероприятия за контрол на скорост, контрол на други нарушения, свързани с товарните автомобили и контрол на общата маса на тегло на преминаващите товарни автомобили“, добави той.
Има санкционирани шофьори и за скорост, и за претоварване, поясни Неделчо Рачев, но те са сравнително малко. Местата на следващите проверки ще се сменят, подчерта той и гарантира, че контролът ще бъде устойчив във времето.
Проблемът остава с опасността някои от камионите да са претоварени. От Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ посочват, че вече са започнали да местят т. нар. кантар на различни точки в региона. С това далеч не се решава проблемът. Защото в бившето ДАИ има цифром и словом 15 кантара в цялата страна и недостатъчно служители. Проверките на пътя траят поне 40 минути, трябва да са при определени атмосферни условия и инспекцията буквално не смогва.
А има ли друг кой да следи?
От Министерството на транспорта насочват към Агенция „Пътна инфраструктура“. В нейните правомощия също влиза измерването на товарните автомобили. Нещо повече – това би трябвало да е част от тол системата. Още през юли 2019 г. е обявено на пресконференция от тогавашния заместник – министър Николай Нанков.
„Подземни кантари в обхвата на тол системата ще изчисляват в реално време теглото на преминаващите по платените пътища тежкотоварни превозни средства. Камери ще отчитат броя на осите, а датчици в пътното платно, чийто монтаж вече започна, ще изчисляват натоварването на ос на автомобилите. При претоварване електронната система автоматично ще ги регистрира като нарушители и те ще бъдат санкционирани от контролните органи“, се казва в част от прессъобщението, публикувано на страницата на АПИ.
Според наши източници, въпросните „подземни кантари“ са монтирани, но дали работят – не е ясно. Възможната причина, която ни изтъкнаха е прозаична – че тогава ще се види колко много са нарушителите.
Дали това е така – БНР-Бургас ще продължи да следи темата и да търси отговори на постоянно увеличаващите се въпроси относно това кой ще гарантира нашата безопасност по пътища и в населени места.
Частният имот от 275 квадрата опира в терасите на блок 4-ти. С промяната на ПУП-а общината го мести в друга част на общинския терен, поясни главният архитект Тихомир Райчев: "Инвестиционното намерение за изменение на ПУП е внесено от собственика на поземления имот, защото той е заинтересованата страна. Предвижда урегулиране на възстановения..
Сняг вали в планинската част на Сливенска област. Най-голяма снежна покривка е образувана в района на селата Бяла и Стара река – около 10-12 сантиметра, съобщи Снежана Кънева от кризисния отдел на община Сливен. Отворени за преминаване са планинските проходи Котленски и Твърдишки. Ограничение за автомобили над 10 целогодишно са въведени през..
Проектиране на водопроводи в селата Кости, Българи, Изгрев и Бродилово разписа Марин Киров в МРРБ “Инфраструктурните проекти, по които вече работим засягат град Царево и селата Бродилово, Варвара, Синеморец. Новите споразумения са зa проектиране на водопроводи в Кости, Българи, Изгрев и Бродилово. Във всички други населени места - Ахтопол,..
Според последната Комисия за приемане на разкопките на терена, отреден за автогара в Созопол, би трябвало да се изследва целият парцел . Общината, обаче, не одобрява това поради фактори, свързани с финансите, инфраструктурата и общественото неудобство . На пресконференция в читалището в Созопол кметът на морската община Тихомир..
Два проекта на Община Бургас се борят за отличията „Сграда на годината“ 2024. Това са реставрацията на храм „Св. св. Кирил и Методий“ и детската площадка „Рибарски истории“ в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“. Реставрацията на бургаския храм е с номинация в категорията „Проекти, свързани с развитието на градовете“. Възстановяването на..
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590 . Събраните средства възлизат на 3 230 000 лева, а..
На Никулден Бургас ще почете своя голям благодетел Александър Георгиев – Коджакафалията. В празничния 6 декември, от 09:15 часа, представители на Община Бургас, институции и граждани ще поднесат венци и цветя пред паметника на големия дарител. По време на церемонията ученици ще изпълнят песен и стихотворение, посветени на Александър Георгиев –..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден. Инспекторите следят..
Концерт и празнична заря тази вечер ще поставят началото на коледно-новогодишните тържества в Поморие . Събитието е от 18 часа на площад „Св.св. Кирил и..
Катедралният храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната..