Покачването на цената на газа и на квотите въглеродни емисии са сред причините да се повиши цената на електроенергията и у нас. Процесът трябва да бъде овладян, преди да рефлектира и пряко върху потребителите, посочва експертът Жечо Станков.
Той се случи на два етапа, казва бившият заместник-министър на енергетиката и ексдепутат Жечо Станков. Първият бе само при нас, когато в Европа цените бяха спокойни и нищо не показваше, че главоломно ще започнат да растат. Тогава министерството на енергетиката допусна грешка, че не активира необходимите национални мощности, смята той. И за пример посочва, че от осем блока в ТЕЦ „Марица – изток 2“, реално са работели блок и половина. Това беше поправено и цената се балансира, поясни Станков. След това обаче цената на природния газ на някои места в Европа започна да се покачва главоломно, коментира експертът:
„В България, около 10% от мощностите, които произвеждат електроенергия, са на природен газ. Топлофикациите, чрез когенерация, произвеждат електроенергия. Но има една свързаност, между цената на газа и цената на електроенергията, на общоевропейско ниво. Защото при нас, ако е 10%, в Румъния е 20, в Унгария е 30 и т.н. Има държави, в които над 40-50% от електроенергията се произвежда от газ“, посочи Станков.
Голямо влияние е оказало и повишаването на цените на квотите въглеродни емисии. Това създаде несигурност и у производителите, и в търговците, коментира Станков.
Ако не се справим с тази криза, от 1 януари това ще се отрази вече и директно в сметката на потребителите, не само с повишаването на цените на стоки и услуги, смята Жечо Станков. Това е така, защото в края на годината държавната комисия трябва да вземе решение за цените на тока, водата и топлоенергията. Проблемът може да бъде решен лесно, смята той:
„Трябва да дадем шанс на бизнеса и на гражданите да изградят собствени мощности за производство на електроенергия. Това ще разтовари мрежата. Това ще намали и физическото търсене на електроенергия и по естествен начин цената ще падне. Предвид факта, че сме опростили законодателството и сме намалили административната тежест до 1 мегават, това са 1000 киловата, не е небоходимо строително разрешение. В Плана за възстановяване и устойчивост заложихме средства, които са до 200 000 евро за бизнеса. Което означава, в рамките на 500 киловата, всяко едно предприятие на покрива или в двора си, да си направи собствена инсталирана мощност“, посочи Станков.
Санирането също трябва да продължи, защото и то оказва ефект за по-ниско потребление на електроенергия и оттам – и върху това, което плащат хората, подчерта Жечо Станков. Ако продължа с политиката, ще улесним и това една фирма да може да продава на друга електроенергия, ако има в излишък, посочи той. Притеснителното е, че дори сега да бъде изпратен плана за възстановяване в Брюксел, парите от него може и да не дойдат до края на годината, коментира още Жечо Станков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
През март тази година предстои ремонт на настилката на пистата на летището в Бургас. Това няма да се отрази на трафика, посочи директорът на аеропорта Васил Атанасов. Припомняме, че цялостен ремонт на пистата ще бъде направен през зимния сезон на тази и началото на следващата година: „Този цялостен ремонт е нужен, защото може би..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни магазини,..
Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат изплатени над 24..
Нов електрически рентабилен морски транспорт се подготвя от варненска компания. Българският корабостроител е специализиран в производството производството на високотехнологични транспортни средства, като фокусът е поставен върху зелените решения - хибридни и изцяло електрически кораби, стана ясно от думи на проектния мениджър на компанията..
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на заседанието влизат проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.; проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.; проект на Закон за..
Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,18 процента..
Туризъм без свързаност е нещо немислимо, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на четвъртия международен форум "Авио/транспортна свързаност и туризъм", който се провежда в Бургас. Теми за морската свързаност и развитието на авиацията в региона бяха обсъдени на събитието. Присъстваха кметове и заместник-кметове на черноморски..
Нов електрически рентабилен морски транспорт се подготвя от варненска компания. Българският корабостроител е специализиран в производството..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството..
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на..