Строителният предприемач Турхут Исмаил завършва седмата църква, която реставрира и ремонтира. Един от първите му големи проекти, за който сме разказвали, е храмът „Св. Св. Кирил и Методий" в родното му село Искра, община Карнобат. (вижте повече тук) След това, от знак на благодарност за съдействието и след кончината на проф. Божидар Димитров, той прави два негови паметника - за селото (вижте тук) и за Созопол (и тук). Не се е отказал да монтира и трети негов - в Северна Македония:
„Отливката я взех и е при мен. Сега трябва да намеря време и малко желание от нашите братя - македонци. Да отида там, където е пръсната прахта на Божидар Димитров. Едното е Созопол, а другото - Ново село, Струмишко. В едно войнишко гробище, където, навремето, Божидар Димитров го възстанови. То беше изоставено“, казва Исмаил.
След това Турхут Исмаил ремонтира и реставрира и храмове в селата Тича, Градец, манастирът в Голямо Буково, а последният му проект е в Жеравна - църквата „Св. Николай“ от 1832 г. Тя е една от 100-те туристически обекти у нас, пояснява Исмаил. Запазихме автентичният ѝ вид, защото строителството по това време е било изцяло от дърво, казва той. Храмът е горял преди години и затова той и екипът му правят своеобразна „пожарна“. Укрепват свлачището край нея, като същевременно правят резервоар, който да се пълни с вода, както и система, която да послужи за гасене на бъдещи пожари, ако има такива. Но най-интересна е историята на камбаната на храма:
„Във въпросния пожар, мандалото било свалено, защото всеки, който минел оттам, хлопал. Става пожарът и хората се оглеждат - няма мандало. И удрят с брадвата, пукат камбаната. Тръгват да я възстановяват след време. Отиват в Илиянци със същата камбана, да стопят материала и да възстановят същата. Стигат до Илиянци и майсторът - леяр казва „Няма да я стопя. Ако ще петорно да ми платите, няма да я стопя. Вижте подписа - баща ми я е лял тази камбана. Друга ще ви направя, но тая няма да я стопя“, разказва Турхут Исмаил.
Сега църквата има две камбани, пояснява строителят.
Турхут Исмаил работи основно по проекти, но никога не прибира печалбата си. Казва, че от храм не може да печели и я инвестира. Добавя, че може да е малко егоистично, но го прави основно в родното си село.
Новият проект на Турхут Исмаил е насочен отново към Карнобатско – село Венец. Идеята за това дава отец Павел Гърбов, тъй като в селото няма храм. Тъй като районът е лозаро-винарски, той трябва да носи името на Св. Трифон и ще е нещо невиждано, разказва Исмаил:
„Община Карнобат даде разрешение. Това ще бъде единствената църква, така да се каже, във въздуха. Това ще бъде църква върху мост. Там, през центъра на селото, минава хубава рекичка. Там ще съградим един мост, върху моста ще бъде църквата. И сливенският владика е дал благословия и най-интересното е, че църквата ще бъде със стъклен под“, разказа строителят.
Турхут разказва, че искрата у него я е запалил Божидар Димитров, но смята, че родолюбие има у всеки, независимо от вярата му. В това и вярва – че хората са едни и трябва да си помагат, без значение на кой бог се кланят.
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В Малко Търново с изложба, презентации и връчването на плакети започват събитията по честването на 30-годишнината от основаването на най-големия български природен парк – "Странджа". Събитието ще се проведе в читалище "Георги Попаянов", като в него ще участват всички експерти, еколози и политици, работили активно за създаването на парка. На..
Спират водоподаването в част от бургаския комплекс "Славейков", съобщават от ВиК. От 8:30 часа до 17 часа ще бъде спряна водата във Високата зона на..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...