Знаете ли, че в Бургас е имало хотел с импозантното име "Империал"? Той е построен през 1908 година в необароков стил, а архитект е знаменитият италианец Рикардо Тоскани. В по-ново време в архитектурния ансамбъл се помещава кино "Смирненски", след това сградата заема бинго зала. Днес отново е пространство за култура и изкуство под името "Модерен театър". Тези и други факти от историята на града са впечатлили украинката Юлия Красовска. Художник и архитект, тя от няколко години изследва това наше вчера. В настоящата експозиция в залата на Дружеството на бургаските художници е подредена "Интерактивна изложба -разходка по улица "Александровска"", обаче го съпоставя с днешния облик на сградите. Сред тях са емблематични места като сладкарница „Малина“, къщата на Йови Воденичаров, складовете за брашно на Хаджипетрови, магазин „Торино“ и Безиснена.
9 са обектите, които на платно, пресъздава Юлия Красовска. Техниката е акварел, графика и масло. Фотографиите на Александър Стоянов показват как изглеждат сградите днес. Художничката разказа:
„Пред всяка сграда, която съм рисувала, има пано с кратко историческо описание и QR код, всеки едни зрител може да намери следващата сграда, за да види тези места край които вероятно минава всеки ден с други очи. Неслучайно избрах да добавя снимки, за да се види промяната. Животът минава бързо, а понякога е добре да спрем и да се вгледаме в уникалното около нас!“
Красовска работи близо година по проекта, а неин консултант е библиотекарят краевед Соня Кехлибарева -една истинска енциклопедия за историята на Бургас, неговите сгради и хора. От 2009 год. тя се посвещава в проучването на лица и събития от града през миналия век. Има над 150 публикации по тези теми, отпечатани в периодичния печат и онлайн сайтове. Автор е на книгите „Ретро Бургас” и „Ретро Бургас 2”. Затова и съвсем естествено се превръща в съветник на художничката:
„За мен историята на всички сгради е интересна. Те са създадени от един уникален човек-Рикардо Тоскани и това се отразява на архитектурата на града. В сградата на Безистена, която той и архитект Славов са построили, е бил офисът им на втория етаж. А сградата на култовата сладкарница "Малина" е била на турски търговец, след това банка. Купуват я братя Анастасови -вторият етаж е жилищен, а първият става сладкарница. И през социализмът мястото се запазва и е любимо за срещи на поети и художници. Софиянци като слизат от влака, първо отиват в "Малина". Оттам са тръгнали и много анекдоти."
Бургазлии са любопитни и това, което Юлия Красовска прави с тези информационно платна пред сградите, ще провокира да научат нещо ново.Това може да бъде една различна разходка за родители, деца и тинейджъри, смята Кехлибарева.
Проектът е финансово подкрепен от Община Бургас.
Повече чуйте в звуковия файл.
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите. През миналата година с неговото спомоществователство беше издадена книгата с басни „Изворчето на Дядо Благо“, която чрез двете читалища „Фар“ и „Георги Поаянов“ вече е достигнала безвъзмездно до..
Днес, 18 февруари е награждаването на отличените в четвъртото издание на литературния конкурс „Любовта е извор“, посветен на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Инициативата се организира по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов с помощта на читалище „Фар“ в Бургас и читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново. БНР - Бургас е медиен партньор на..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..