Необходима е промяна в политиката на профилактичните прегледи за рака на гърдата. Нужен е нов подход при ранната профилактика, за да има по-добро лечение.Мнението е на Цонка Тодорова, председател на сдружение "Онкоболни и приятели". То е партньор на кампанията“ Продължавам напред". Тя се провежда от „Избери България“. Инициативата излиза извън тесните граници за превенция да се говори само през октомври, когато е месецът на рака на гърдата и поставя проблема като своя дългосрочна цел-да информира за необходимостта от навременното консултиране със специалист и за новостите в лечението.
Превенцията е част от успешното лечение, категорична е Цонка Тодорова. Колкото по-ранно се диагностицира един рак на гърдата, толкова по- качествено и цялостно е излекуването. Ракът на гърдата е локализация, която човек може сам да си открие. При първото съмнение трябва да се потърси специалист съветва Тодорова, която чува своята диагноза още през 1987 година, едва на трийсет години:
Започвайки навреме лечението, трябва да се знае, че е много голям процентът на напълно излекуваните. Не трябва хората да изпадат в паника и ужас, да се страхуват толкова много от тази диагноза.В момента заболеваемостта расте, все по-млади хора са засегнати. Но добрата новина е, че излекуваните са все повече. Хората с трайна ремисия също.
Нужна е цялостна профилактика на рака на гърдата, още при личния лекар хората срещат проблеми. Или няма талони, или са недостатъчни, обясни още Тодорова.
Един ехограф сам по себе си не е показателен, че това е рак на гърдата.Само един преглед при мамолог също не е, само един маркер също не е. Трябва да се направят комплекс от изследвания, които накрая да сформират диагнозата и да насочат лечението откъде да се започне.Това е нещо, което ще се промени във времето.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение. Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция...
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на..