Необходима е промяна в политиката на профилактичните прегледи за рака на гърдата. Нужен е нов подход при ранната профилактика, за да има по-добро лечение.Мнението е на Цонка Тодорова, председател на сдружение "Онкоболни и приятели". То е партньор на кампанията“ Продължавам напред". Тя се провежда от „Избери България“. Инициативата излиза извън тесните граници за превенция да се говори само през октомври, когато е месецът на рака на гърдата и поставя проблема като своя дългосрочна цел-да информира за необходимостта от навременното консултиране със специалист и за новостите в лечението.
Превенцията е част от успешното лечение, категорична е Цонка Тодорова. Колкото по-ранно се диагностицира един рак на гърдата, толкова по- качествено и цялостно е излекуването. Ракът на гърдата е локализация, която човек може сам да си открие. При първото съмнение трябва да се потърси специалист съветва Тодорова, която чува своята диагноза още през 1987 година, едва на трийсет години:
Започвайки навреме лечението, трябва да се знае, че е много голям процентът на напълно излекуваните. Не трябва хората да изпадат в паника и ужас, да се страхуват толкова много от тази диагноза.В момента заболеваемостта расте, все по-млади хора са засегнати. Но добрата новина е, че излекуваните са все повече. Хората с трайна ремисия също.
Нужна е цялостна профилактика на рака на гърдата, още при личния лекар хората срещат проблеми. Или няма талони, или са недостатъчни, обясни още Тодорова.
Един ехограф сам по себе си не е показателен, че това е рак на гърдата.Само един преглед при мамолог също не е, само един маркер също не е. Трябва да се направят комплекс от изследвания, които накрая да сформират диагнозата и да насочат лечението откъде да се започне.Това е нещо, което ще се промени във времето.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..
Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Общо 38 са свободните места за лекари, а за медицински сестри 43. Първото бебе родено в болницата през 2025 е момче. То е проплакало в 2,20 часа, съобщиха още от болничното заведение. Последното родено в областната болница за..
Община Бургас е получила основната част от гласуваните от Министерския съвет 5.5 милиона лева за строителството на детската болница „Света Анастасия“. Средствата бяха одобрени в началото на месеца, но до момента не бяха преведени. Гласуваните от МС 5.5 млн. лв. за детската болница в Бургас ще бъдат разплатени Кметът Димитър Николов съобщи..
Родилното отделение в областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, в края на 2024 година отчита близо 1184 новородени деца. Това съобщи за БНР началникът на Неонатологичното отделение д-р Таня Праматарова. Отделението в Сливен е с второ ниво на компетентност и е единственото в региона, което лекува най-тежките случаи на новородени от..
Парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева гласува Министерският съвет за „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон" в Ямбол. Така се увеличаване капиталът на търговското дружество и на акционерното участие на държавата в капитала. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договора от 2021 г.; допълнителни..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни житейски изпитания. Митко е роден с наследствено заболяване - мускулна дистрофия . Заболяването е нелечимо и за да води нормален живот, той е на непрекъсната терапия. Мускулната дистрофия..