Климатолечението да бъде вкарано в законови рамки и в наредбите. Този ангажимент беше поет от Министерството на туризма, след инициатива на бургаски сдружения.
През този месец, ресорният министър Стела Балтова проведе работна онлайн среща с представители на инициативен комитет „Възраждане на климатолечението в Странджа“: сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“, сдружение „Зелена Странджа“, Туристическа камара „Приморско“. В нея участва и д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Идеята, която сме ви представяли, е особено актуална във времето на пандемия и сериозни усложнения на здравето за хората, които са преболедували ковид. От инициативния комитет предлагат климатолечението да бъде вкарано в законова рамка в туризма.
„В отговор министър Балтова покани излъчен от инициативния комитет представител да се включи към Работната група за здравен туризъм в министерството, за да бъдат подготвени предложения за законови промени. Едновременно с това стана ясно, че фокусът върху климатолечението може да бъде поставен и с актуализирането на Наредба № 14 от 3 август 1987 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите“, поясниха от министерството.
Туристическият бранш трябва да се организира, за да се реализира идеята в Странджа да се развива климатолечение. Това коментира един от инициаторите - Валентин Атанасов от сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“:
„Трябва да направим последващи срещи с бранша от региона, в които ясно и точно да бъде заявено и да знаем, както ние, така и министерството, колко ще се включат от хотелиерите, от туроператорите и ще предлагат тази програма и под каква форма ще бъдат програмите. И най-вече – заедно с тях да направим една основа, върху която да се надгражда по отношение на тези програми за долекуване. Комбинирани програми за туризъм и възстановяване след ковид“, посочи той
Идеята ни е да надградим това, което се предлагаше в бившите санаториуми, поясни Валентин Атанасов
Туристическият бранш в Приморско има интерес към развиване на климатолечението, посочи Тонка Вълчева от местната браншова камара. Подобен здравен туризъм ще има много ползи за региона, поясни тя:
„В тези създали се ситуации, след появата на ковид 19, това е една много хубава перспектива, на която трябва да се обърне особено голямо внимание. Браншът е почти готов да работи в тази посока. Естествено, спецификите на продукта искат и специфичен подход. По този начин ние ще удължим туристическия сезон; ще създадем нови работни места, защото този продукт изисква и специфичен труд и ще създадем един нов облик на нашето Черноморие“, добави тя.
Още през 80-те години са правени проучвания, които показват, че климатът на юг от Созопол е изключително полезен, посочи Тонка Вълчева
Държавата трябва да подпомогне постковид програмите, за да има по-голям интерес към подобно лечение. Това коментира д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Такава клинична пътека предложихме още миналата година, но нищо не се случи, посочи тя. Идеята за климатолечение в Странджа има резон, добави Ангелова:
„Коментарите бяха дали би могло да се използва това в рекламата. Да, разбира се. Но за това трябва да се направят и едни хубави програми. Като дихателна гимнастика навън, програми под формата за игра за децата. Много неща могат да се направят, за да може да се каже „Ето – този хотел или този хотелски комплекс предлага здравни програми за възстановяване на здравето, за възстановяване на двигателна активност, използвайки слънце, пясък, море“, коментира тя.
Когато ще се реализира подобна идея, трябва да не се допуска прекалено застрояване, защото хората вече бягат от това, посочи д-р Татяна Ангелова.
Идеята подкрепи през седмицата и областният управител на Бургас Мария Нейкова. Тя подчерта, че са необходими законови промени, за да се прилага климатолечение и чрез здравната каса и програмите на НОИ. То може да стане и акцент в туристическата реклама на България и региона.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.
Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната. Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на град..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..
Връщането на 20% ДДС за ресторантьорския бранш ще увеличи цените за крайния потребител, единодушни са от бизнеса. Такава вероятност има, тъй като финансовото ведомство залага тази ставка в бюджета за догодина. В момента ресторантите плащат 9% ДДС, мярка която бе въведена, за да се справят с последиците от ковид кризата. Според Димитър Найденов,..
"Роудшоу" популяризира България като туристическа дестинация в Германия. Обиколката в четири града - Франкфурт; Лайпциг; Хановер и Дюселдорф е по инициатива на Министерството на туризма, съвместно с Алианс Българско Черноморие и маркетингова агенция. В четирите града са се провели поредица от B2B срещи между представители на туристически..
Кампанията, позната по цял свят като „Черен петък“ е тази седмица на 29-ти ноември. Официално денят, в който са големите намаления, е последният петък на ноември, но все повече търговци удължават периода на промоциите. „Черният петък“ става все по-дълъг и по-разширен. Започнаха поредица от предварителни черни петъци, а рекламите..
От КНСБ са изпратили декларация до служебния премиер Димитър Главчев, в която се описват предпоставките за сериозна енергийна криза у нас и възможните нарушения на сигурността на доставките на ток още тази зима. Според експертите от КНСБ, има опасност цели региони в България да останат без ток за няколко часа заради липса на национални енергийни..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от..
Кампанията, позната по цял свят като „Черен петък“ е тази седмица на 29-ти ноември. Официално денят, в който са големите намаления, е..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината...