Климатолечението да бъде вкарано в законови рамки и в наредбите. Този ангажимент беше поет от Министерството на туризма, след инициатива на бургаски сдружения.
През този месец, ресорният министър Стела Балтова проведе работна онлайн среща с представители на инициативен комитет „Възраждане на климатолечението в Странджа“: сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“, сдружение „Зелена Странджа“, Туристическа камара „Приморско“. В нея участва и д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Идеята, която сме ви представяли, е особено актуална във времето на пандемия и сериозни усложнения на здравето за хората, които са преболедували ковид. От инициативния комитет предлагат климатолечението да бъде вкарано в законова рамка в туризма.
„В отговор министър Балтова покани излъчен от инициативния комитет представител да се включи към Работната група за здравен туризъм в министерството, за да бъдат подготвени предложения за законови промени. Едновременно с това стана ясно, че фокусът върху климатолечението може да бъде поставен и с актуализирането на Наредба № 14 от 3 август 1987 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите“, поясниха от министерството.
Туристическият бранш трябва да се организира, за да се реализира идеята в Странджа да се развива климатолечение. Това коментира един от инициаторите - Валентин Атанасов от сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“:
„Трябва да направим последващи срещи с бранша от региона, в които ясно и точно да бъде заявено и да знаем, както ние, така и министерството, колко ще се включат от хотелиерите, от туроператорите и ще предлагат тази програма и под каква форма ще бъдат програмите. И най-вече – заедно с тях да направим една основа, върху която да се надгражда по отношение на тези програми за долекуване. Комбинирани програми за туризъм и възстановяване след ковид“, посочи той
Идеята ни е да надградим това, което се предлагаше в бившите санаториуми, поясни Валентин Атанасов
Туристическият бранш в Приморско има интерес към развиване на климатолечението, посочи Тонка Вълчева от местната браншова камара. Подобен здравен туризъм ще има много ползи за региона, поясни тя:
„В тези създали се ситуации, след появата на ковид 19, това е една много хубава перспектива, на която трябва да се обърне особено голямо внимание. Браншът е почти готов да работи в тази посока. Естествено, спецификите на продукта искат и специфичен подход. По този начин ние ще удължим туристическия сезон; ще създадем нови работни места, защото този продукт изисква и специфичен труд и ще създадем един нов облик на нашето Черноморие“, добави тя.
Още през 80-те години са правени проучвания, които показват, че климатът на юг от Созопол е изключително полезен, посочи Тонка Вълчева
Държавата трябва да подпомогне постковид програмите, за да има по-голям интерес към подобно лечение. Това коментира д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Такава клинична пътека предложихме още миналата година, но нищо не се случи, посочи тя. Идеята за климатолечение в Странджа има резон, добави Ангелова:
„Коментарите бяха дали би могло да се използва това в рекламата. Да, разбира се. Но за това трябва да се направят и едни хубави програми. Като дихателна гимнастика навън, програми под формата за игра за децата. Много неща могат да се направят, за да може да се каже „Ето – този хотел или този хотелски комплекс предлага здравни програми за възстановяване на здравето, за възстановяване на двигателна активност, използвайки слънце, пясък, море“, коментира тя.
Когато ще се реализира подобна идея, трябва да не се допуска прекалено застрояване, защото хората вече бягат от това, посочи д-р Татяна Ангелова.
Идеята подкрепи през седмицата и областният управител на Бургас Мария Нейкова. Тя подчерта, че са необходими законови промени, за да се прилага климатолечение и чрез здравната каса и програмите на НОИ. То може да стане и акцент в туристическата реклама на България и региона.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления. Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у..
Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..
От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева. Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..
Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..
Предизвикателствата пред риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..
Извънредно общоградско събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“. Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в..