Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консултативен съвет зове:

Спешни мерки за възстановяване солеността на Поморийското езеро

Проблемът се задълбочава и е пагубен за природата, солодобива и туризма, алармираха експерти

| обновено на 19.11.21 в 18:04
5
Снимка: БФБ

Солеността на Поморийското езеро намалява и ако не бъдат взети спешни мерки това ще е пагубно за природата, солодобива , калолечението и туризма. Затова алармираха експерти, еколози и граждани на първия Консултативен съвет за бъдещето на езерото, който се състоя в морския град. Той е създаден по инициатива на Българска фондация Биоразнообразие, заедно със Зелени Балкани, Поморийски солници и Тур дьо Валат, а днес в срещата се включиха Община Поморие и РИОСВ.

 Основният проблем създава река Адата, известна и като Каменарска. Димитър Попов от „Зелени Балкани“ поясни защо солеността на езерото намалява:

"Водосборът на Поморийското езеро е най-ниската точка и събира води от 33 кв. км. По-голямата част се дренира от северния обходен канал, който работи добре, зауства се в морето над Поморие и Ахелой, но рекичката в момента не може да стигне до южния отводнителен канал. Мястото на прекъсването е на т.нар. Крайчов завой-зона, която преди се пълнеше с вода, която оттам тръгваше по южния отводнитенел канал, в момента това не се случва. С изграждането на обходния път проблемът се задълбочи."

Като най-спешна мярка Попов посочи направата на връзката между рекичката и южния отводнителен канал, а в дългосрочен план да се намери начин тази рекичка да стига до морето.

Добивът от Поморийското езеро от 10 -12 хиляди тона годишно е паднал на 4 хиляди тона. Това не е икономически изгодно и няма как да се поддържа. Тази година е с нулев добив, тъй като имаше много големи валежи пролетта, съобщи Николай Пиронков от „Поморийски солници“:

„МРРБ трябва да вземат сериозно отношение по този повод, тъй като при изграждането на обхода на Поморие в предходния ОВОС, който е направен, там са цитирали, че сладките води се заустват в южния канал на Поморийски солници, който не съществува от преди 2 000 година, той е компроментиран и водата няма как да бъде приета в този канал, защото той не съществува, а отива директно в езерото, и оттам е целия проблем на тази река Адата.“

Снимка: Атанас Атанасов <div> В момента в Поморийското езеро гостува фламинго

Предприятието е разработило идеен проект преди 2 години как да се извърши отводняването на езерото и е предложило трасетата. С техническия проект се ангажира община Поморие. Реализацията е за 3-4  милиона лева, търси се финансиране. Кметът Иван Алексиев говори за значението на Поморийското езеро за живота на града, неговият поминък и туризма и  подчерта, че без обединените усилия на община и държава не може да има решение. Един от тези проблеми-каналът, за който  10 години общината се грижим, заедно с пътят са в активите на частното търговско дружество, приватизирало бившото рибно предприятие. Алексиев настоява държавата да актува съоръжението и пътя като публична държавна собственост.

В една част от езерото методично се изхвърлят боклуци, стана ясно още на срещата. Инвазията е ромска. Това също променя състава на водата. За мониторинга на химичния състав отговаря Институтът по обща и неорганична химия при БАН. Те разработват и най-известната у нас козметичната серия луга и кал. Съвкупността от всички тези негативни влияния се отразяват и на състава им. Доцент Стефка Тепавичарова посочи:

"Солеността трябва да е нормална, за да може тази микрофлора и фауна да живее и отмира, за да генерира малкият слой кал. Притеснителното е, че има сладководни форми на растителност. Калта все още е добра, въпросът е, че е в малко количество. Затова трябват условия, които в момента сме нарушили."
От българската фондация "Биоразнообразие" посочиха, че ако не се реши проблема със солеността под заплаха ще са местообитанията на емблематични пернати. Именно оттук минава Виа Понтика една от големите въздушни магистрали на мигриращи птици от цяла Европа, която прави езерото толкова важно и значимо. 

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23