Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С усилията на наследници и собственици:

Къщата на "Шейново" 10 в Бургас върна блясъка си

Имотът е на Петър Йовчев-Калканджиев, който прави първата аптека в морския град

| обновено на 06.12.21 в 11:04


На празника на Бургас ви разказваме историята на една къща, свързана с Петър Йовчев-Калканджиев-собственикът на първата в морския град и втората в България аптека. Адресът е улица „Шейново“ 10 в сърцето на Бургас. Къщата е преминала през историческите превратности и тази година благодарение на обединените усилия на наследници и собственици върна блясъка си.

Аптекарят Петър Калканджиев със семейството си

Почти 100- годишна е историята на къщата на улица „Шейново“ 10. Нейният собственик Петър Йовчев-Калканджиев е роден през 1845 година в Малко Търново. След като завършва фармация в Цариград предприемчивият младеж се установява в Бургас, разказва Наталия Недялкова. Известната поетеса и преводач е снаха в рода наследник:

"Дотогава е имало дрогерии, той прави първата аптека. Но не само печели от лекове, а дарява парите си за богоугодни дела, което правят и неговите наследници-Тодорка Праматарова е една от създателките и почетен член на женското дружество "Самосъзнание" и внучката й Станка Недялкова." 

След 9-ти септември 1944 година имотът е национализиран и в него живеят наематели

Архитект на сградата е е Светослав Славов, който в началото на миналия век работи в сътрудничество с легендарния Рикардо Тоскани, който дава облика на новия Бургас. Проектът на сградата е утвърден 1928 година. 6 години по-късно къщата е обявена за най-красивата новопостроена частна сграда в Бургас. В нея през годините са отсядали известни българи, тук е живял и именития диригент професор Иван Вульпе, който е бил приятел на семейството. 

След 9 септември 1944 година къщата е национализирана, десетилетия наред в нея живея наематели. След демокрацията е върната на потомците на Калканджиеви-Праматарови и Недялкови в окаян вид, сменя няколко съсобственици, с последните наследниците правят съдружие за ремонта. Архитект Венета Иванова, която е със  специализация за опазване на паметниците на културно-историческото наследство, също е сред наследниците:


"Плановете за фасадното възстановяване на къщата са от 12 години. През 2009 имаме проект, съгласуван с Министерството на културата, но до неговото реализиране се стигна едва преди година, разбираемо по финансови съображения. Много болна тема е и тази все по-тромава процедура по съгласуване с министерството. Отнема и по година, което е меко казано безобразие, като се има предвид, че понякога в тези сгради ситуациите са аварийни и е необходимо много бързо да се действа. "  

Макар и да няма чак толкова много архитектурни забележителности, както някой други градове, старите бургаските квартали със своя подчертан ансамблов характер са наситени с неповторима атмосфера. В града ни има повече от 300 сгради недвижимо културно наследство. Ако всички те бяха в добро състояние, центърът на Бургас би изглеждал по коренно различен начин, смята архитект Иванова. Според експерта  трябва се търсят варианти за публично-частно партньорство и добре балансирана държавна политика, насочена към съхраняването на културно-историческото наследство, част от което са и старинните сгради. 

Проектът на къщата

Трудностите са толкова много в един такъв процес, че човек започва да се чуди дали е благословия или проклятие да си собственик на такъв имот, добавя Недялкова. 

Съмишлениците в това начинание са „Финтрейд инженеринг“ с управител Димитър Джунджуров, архитект Никола Ликоманов и архитект Коста Иванов. Всички препятствия са преодоляни и тази година реставрацията е завършена, а къщата на „Шейново“ 10 привлича погледите на бургазлии и туристи с аристократизма на архитектурата си и великолепието на детайлите:

"Нашата къща има доста характерни елементи, които поне аз в други сгради в Бургас не съм срещала. Те са по парапетите на балконите, имат специфични балюстри и пана, които изобразяват човешка глава. Никой преди това не ги забелязваше. След като успяхме с помощта на художник да ги отлеем отново, те светнаха на главната фасада на къщата." 


А Наталия Недялкова добавя:

"Усещането е съвсем друго-радваш се на тази красота и тя те вдъхновява. Като човек, който твори, мен ме вдъхновява да пиша стихове и да превеждам. Предполагам, че и ако има друг свят някъде нашите предци Калканджиеви-Праматарови-Недялкови ще се радват, че това, което са направили остава като паметник за Бургас и идните поколения."

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Украинска кухня и изложба на носии представиха в Етнографския музей

Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на украинската кухня. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионалния исторически музей - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“.    През 2022 г. украинският борш е официално..

обновено на 06.11.24 в 15:31

Община Несебър изгражда нов плувен басейн

Басейнът ще бъде закрит и ще е в ж.к. „Черно море“. „Стартираме изпълнението на проект, който гражданите на община Несебър очакват с нетърпение. Забавянето бе следствие на спор със собственика на съседния парцел – Министерството на отбраната, който бе разрешен, така че строителството на закрит плувен басейн започва!“, обяви кметът на Община Несебър..

публикувано на 06.11.24 в 15:23

Започна кампанията „Абонирай се за природата“ на WWF България

Световният фонд за природата  е една от най-дейните организации по опазване на биоразнообразието в глобален мащаб. Българската им структура провежда различни инициативи и близо два месеца преди Коледа започва нова кампания. Тя се казва „Абонирай се за природата“. Целта е да се съберат средства, които ще бъдат планирани за различни дейности на..

публикувано на 06.11.24 в 15:12

Няма опасност от воден режим за Бургаска област

Няма опасност от воден режим за Бургаска област, категорични са от ВиК дружеството в града. Вчера от МОСВ апелираха за спешни действия заради ограничените водни обеми в няколко язовира в страната, включително и двата бургаски "Ясна поляна" и "Камчия".  Двата язовира са в задоволително балансово състояние, с почти същия обем като от миналата..

обновено на 06.11.24 в 14:49

Изкуството да бъдеш баща или как да засилиш връзката със своето дете

Идеята зад инициативата Седмица на бащата е именно връзката между родителя и детето. Тя се провежда до края на тази седмица в цялата страна. Организатори са Асоциация Родители, а мотото тази година е „Изкуството да бъдеш баща“.  Давид Кюранов от организаторите посочи: „Ролята на бащата не е много лесна. В тази част се включва да..

публикувано на 06.11.24 в 08:40

Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат

Бави се държавно финансиране по ключови проекти, които вече се изпълняват в Карнобат , оповести кметът на общината Георги Димитров. Най-фрапантния случай е с ремонта на площада пред жп-гарата. Той тече от няколко месеца, а фирмата е принудена да плаща от джоба си, заради липса на държавни плащания . Обектите са по Националната..

публикувано на 06.11.24 в 08:20

ВиК: Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към воден режим

Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от Министерството на околната среда и водите информация за ниски нива на няколко язовира, предназначени за питейно-битови нужди, част от които са и "Камчия“ и "Ясна поляна“, областният управител Мария Нейкова..

публикувано на 05.11.24 в 16:41