Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С усилията на наследници и собственици:

Къщата на "Шейново" 10 в Бургас върна блясъка си

Имотът е на Петър Йовчев-Калканджиев, който прави първата аптека в морския град

| обновено на 06.12.21 в 11:04


На празника на Бургас ви разказваме историята на една къща, свързана с Петър Йовчев-Калканджиев-собственикът на първата в морския град и втората в България аптека. Адресът е улица „Шейново“ 10 в сърцето на Бургас. Къщата е преминала през историческите превратности и тази година благодарение на обединените усилия на наследници и собственици върна блясъка си.

Аптекарят Петър Калканджиев със семейството си

Почти 100- годишна е историята на къщата на улица „Шейново“ 10. Нейният собственик Петър Йовчев-Калканджиев е роден през 1845 година в Малко Търново. След като завършва фармация в Цариград предприемчивият младеж се установява в Бургас, разказва Наталия Недялкова. Известната поетеса и преводач е снаха в рода наследник:

"Дотогава е имало дрогерии, той прави първата аптека. Но не само печели от лекове, а дарява парите си за богоугодни дела, което правят и неговите наследници-Тодорка Праматарова е една от създателките и почетен член на женското дружество "Самосъзнание" и внучката й Станка Недялкова." 

След 9-ти септември 1944 година имотът е национализиран и в него живеят наематели

Архитект на сградата е е Светослав Славов, който в началото на миналия век работи в сътрудничество с легендарния Рикардо Тоскани, който дава облика на новия Бургас. Проектът на сградата е утвърден 1928 година. 6 години по-късно къщата е обявена за най-красивата новопостроена частна сграда в Бургас. В нея през годините са отсядали известни българи, тук е живял и именития диригент професор Иван Вульпе, който е бил приятел на семейството. 

След 9 септември 1944 година къщата е национализирана, десетилетия наред в нея живея наематели. След демокрацията е върната на потомците на Калканджиеви-Праматарови и Недялкови в окаян вид, сменя няколко съсобственици, с последните наследниците правят съдружие за ремонта. Архитект Венета Иванова, която е със  специализация за опазване на паметниците на културно-историческото наследство, също е сред наследниците:


"Плановете за фасадното възстановяване на къщата са от 12 години. През 2009 имаме проект, съгласуван с Министерството на културата, но до неговото реализиране се стигна едва преди година, разбираемо по финансови съображения. Много болна тема е и тази все по-тромава процедура по съгласуване с министерството. Отнема и по година, което е меко казано безобразие, като се има предвид, че понякога в тези сгради ситуациите са аварийни и е необходимо много бързо да се действа. "  

Макар и да няма чак толкова много архитектурни забележителности, както някой други градове, старите бургаските квартали със своя подчертан ансамблов характер са наситени с неповторима атмосфера. В града ни има повече от 300 сгради недвижимо културно наследство. Ако всички те бяха в добро състояние, центърът на Бургас би изглеждал по коренно различен начин, смята архитект Иванова. Според експерта  трябва се търсят варианти за публично-частно партньорство и добре балансирана държавна политика, насочена към съхраняването на културно-историческото наследство, част от което са и старинните сгради. 

Проектът на къщата

Трудностите са толкова много в един такъв процес, че човек започва да се чуди дали е благословия или проклятие да си собственик на такъв имот, добавя Недялкова. 

Съмишлениците в това начинание са „Финтрейд инженеринг“ с управител Димитър Джунджуров, архитект Никола Ликоманов и архитект Коста Иванов. Всички препятствия са преодоляни и тази година реставрацията е завършена, а къщата на „Шейново“ 10 привлича погледите на бургазлии и туристи с аристократизма на архитектурата си и великолепието на детайлите:

"Нашата къща има доста характерни елементи, които поне аз в други сгради в Бургас не съм срещала. Те са по парапетите на балконите, имат специфични балюстри и пана, които изобразяват човешка глава. Никой преди това не ги забелязваше. След като успяхме с помощта на художник да ги отлеем отново, те светнаха на главната фасада на къщата." 


А Наталия Недялкова добавя:

"Усещането е съвсем друго-радваш се на тази красота и тя те вдъхновява. Като човек, който твори, мен ме вдъхновява да пиша стихове и да превеждам. Предполагам, че и ако има друг свят някъде нашите предци Калканджиеви-Праматарови-Недялкови ще се радват, че това, което са направили остава като паметник за Бургас и идните поколения."

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Отворен за движение е пътят Айтос - Провадия

Отворен за движение е пътят Айтос - Провадия в участъка Ябълчево - Вресово, съобщават от полицията.  По-рано през деня участъкът беше затворен заради тежка катастрофа, при която пострадаха шестима души.  Тежка катастрофа с шестима пострадали на пътя между Ябълчево и Вресово Причината за инцидента е челен сблъсък между  два автомобила – румънски..

публикувано на 19.07.24 в 16:38

БЧК започва дарителска кампания в помощ на пострадалите при пожарите

Българският червен кръст започва дарителска кампания в помощ на пострадалите при пожарите в страната.  За целта е открита специална банкова сметка.  Желаещите да се включат в кампанията, могат да го направят и с есемес на кратък номер 1446 за всички мобилни оператори - стойността на дарението е 1 лев.

публикувано на 19.07.24 в 16:08

Пожарът в Болярово се развива на голям фронт, в Ямболско заваля дъжд /ОБНОВЕНА/

И днес продължи гасенето на пожара в района на село Воден. Към момента няма опасност огънят да навлезе отново в населените места. Над района заваля, което дава надежда, че след четиридневно гасене огънят ще бъде овладян.  От сутринта стотици пожарникари, военнослужещи, горски служители, земеделски стопани и доброволци се опитват да оттласнат огъня..

обновено на 19.07.24 в 15:40
Една от къщите в село Воден.

Бургазлии помагат на Воден: как и къде можете да дарите

Призив към бургазлии да помогнат на хората в бедстващото заради пожарите ямболско село Воден отправи Мариана Русева. Жената има наследствена къща там, която не е повредена, за разлика от повече от 30-те къщи, до които огънят стигна. Всеки, който желае, може да ѝ остави дарения (пари, храна, вода, дрехи) до 12 часа утре, 20 юли, на..

публикувано на 19.07.24 в 14:19

Осигурени са храна и вода до края на седмицата за пострадалите във Воден

18 души от Воден и Крайново са загубили основните си жилищата, каза за БНР Бургас зам.- кметът на община Болярово Нина Терзиева. Това показва описът, направен от общинската комисия. Готови са протоколите за изгорялата покъщнина. Описът е направен вчера, има и други засегнати хора, но за тях сградите не са основни домове и имат алтернатива...

публикувано на 19.07.24 в 13:01

Кампания за събиране на дарения за пострадалите от пожарите

Кампания за събиране на финансови дарения в помощ на пострадалите от пожарите обяви община Болярово. „Отправяме молба за съпричастност към всички, които могат да помогнат. Благодаря и на всички мои колеги, които помагат на терен, на всички, които ни помагат с хранителни продукти и вода. Съпричастността е голяма. Благодаря Ви!“, каза Христо Христов, кмет..

публикувано на 19.07.24 в 08:40
Снимката е илюстративна.

Необходими са промени в няколко закона преди прилагането на модела „замърсителя плаща“ догодина

В началото на следващата година, страната ни трябва да започне прилагането на новия модел за определяне и събиране на таксата „Битови отпадъци“. Предвижда се той да бъде на принципа „замърсителят плаща“. Страната ни вече няколко пъти отлага тази мярка. Първият отложен срок беше през 2019 година. Все още няма яснота как точно ще се прилага този..

обновено на 19.07.24 в 08:15