Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместваем ли е обектът на плажа „Смокините – север“?



Изградената постройка на плажа „Смокините –север“ продължава да съществува. През юли редица експерти направиха проверка на плажa по сигнал за поставяне на бетонни фундаменти. Оказа се, че обектът има необходимите разрешителни за създаването на преместваем обект в района. Малко след това обаче след проверка, от ДНСК излязоха със становище, че обектът е строеж от четвърта и пета категория и поради тази причина трябва да бъде премахнат. Към днешна дата обаче това не се случва, а институциите си прехвърлят отговорността кой трябва да извърши това. Проблемът е, че обектът се намира на плажа, който е държавна собственост. Схемата за преместваемите обекти се прави от Министерството на туризма, разрешението за изграждането се издава от Община Созопол, контрол извършва и ДНСК.

От Антикорупционния фонд са подали сигнали по случая до министрите на регионалното развитие и благоустройство и това на екологията. „След наше запитване от ДНСК ни отговориха, че се касае именно за незаконен строеж, тъй като изграденото съоръжение не отговаря на законовите изисквания да бъде преместваем обект. Същото е трайно закрепено за плажа с монолитна конструкция, която представлява стоманено – бетонни фундаменти. Това съоръжение не може да бъде вдигнато без да се наруши неговата цялост. Поради, което същото не е преместваем обект. В същото време ДНСК казва, че тъй като това е строеж от четвърта и пета категория, органът, който е компетентен да издаде заповед за премахване на този незаконен строеж е кметът на Община Созопол“, обясни Лора Георгиева, ст. правен съветник на Фондация „Антикорупционен фонд“.

Другият мотив на институцията е, че постройката надвишава площта, регламентирана за „преместваемите обекти“ по Закона за устройство на територията. В становището си те посочват, че: 

"Монтираните върху "бетонните пети" метална скара и метална и дървена конструкция имат характеристиките на сглобяеми строежи от четвърта и пета категория по смисъла на чл. 137, ал. 1, т. 4, буква „б“ и т.5, буква „а“:

4. четвърта категория:

б) жилищни и смесени сгради със средно застрояване; сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв.м или с капацитет от 100 до 200 места за посетители.

5. пета категория:

а) жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, вилни сгради, сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ до 1000 кв.м или с капацитет до 100 места за посетители.

„Касае се за застрояване на 1 дка от територията на морския плаж. Огромно по площ съоръжение и това се вижда на снимки. В същото време излиза, че никой от компетентните органи не е отишъл на място, за да види какво се случва на плажа“, допълни юристът.

Според Община Созопол обаче обектът е преместваем. Кметът Тихомир Янакиев обясни, че е застроено това, което е било зададено като площи от схемата за преместваемите обекти от Министерството на туризма.

„По смисъла на параграф 5 от допълнителните разпоредби на ЗУТ, изградените обекти на плажа „Смокини –север“ са преместваеми, тъй като те са изпълнени чрез сглобяем или монолитен конструктивен елемент, който е неразделна част от преместваемия обект и е предназначен да гарантира конструктивната и пространствена устойчивост на обекта, т.е. за да не се срути. Той е сглобяем. Това не е къща, която примерно, за да премахнеш трябва да я събориш с канго или пък с багер. Не е строеж. Не е излят бетон вътре на пясъка. Това са елементи, които са правени някъде другаде, докарани са и са поставени там. Предполагам, за да гарантират конструктивната цялост на този т.нар. преместваем обект“, обясни той.

През юни тази година Община Созопол е получила писмо от ДНСК, в което се иска оттегляне на разрешенията за поставянето на преместваемите обекти. „Нашият главен архитект на Общината е преценил, че не са налице основания за преразглеждане или оттегляне на издадените разрешения за поставяне, според това, което е написано в съответното писмо“, посочи Янакиев.

Според кмета, няма как Община Созопол да стартира процедура по премахване на обекта, тъй като това не е в правомощията на институцията, а на ДНСК.

По случая има 5 наказателни постановления от ДНСК спрямо главния архитект на Община Созопол за издадените разрешения за монтаж. Те са обжалвани и в момента са в съда, допълни кметът Тихомир Янакиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има неглижиране на темата за климата

Днес отбелязваме Световния ден на радиото, който тази година е под мотото "Радиото и климатичните промени". Според Николай Петков, автор в Климатека и експерт и координатор в сдружение „За Земята“ , съвременните аномалии са силно повлияни от климатичните промени. "Виждаме, че самите учени са изненадани от януари, който бе рекордно топъл. Предполага се..

публикувано на 13.02.25 в 16:54
снимката е илюстративна

Общинска АНТИСПИН кампания в Бургас за Деня на влюбените

В Бургас се организират поредица от събития, с които градът ще се включи във втория етап на националната АНТИСПИН кампания в Деня на влюбените - 14 февруари. Превантивната кампания тази година ще премине под мотото „Предай нататък – любовта, не вируса!“. В планираните дейности на общинско ниво партньори на Община Бургас са: Регионална здравна..

публикувано на 13.02.25 в 16:00

Създават общински "капан" за безстопанствени животни в Сливен

Съвместно предложение за изготвяне на общински „капан“ за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областния управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия. Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на..

публикувано на 13.02.25 в 15:30

Четирима са кандидатите за омбудсман на Бургас

Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев,  Румяна Райчева и  Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..

публикувано на 13.02.25 в 11:30

Продължава строителството на дома за възрастни хора в Елхово

Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс  ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..

публикувано на 13.02.25 в 09:08

Затварят кръстовище в "Изгрев" за два дни

Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..

обновено на 13.02.25 в 08:28

Четири организации призозават: За бога, братя, не купувайте на 13 февруари!

За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..

обновено на 13.02.25 в 08:08