Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекултивацията на депото в Братово завърши

Общинското депо за неопасните отпадъци е изградено през 1982 година. Близо 40 години по-късно то се рекултивира, за да бъде опазена околната среда. Обектът е спрян от експлоатация още през 2015 година. Общината отчете днес  краят на дейностите по неговото възстановяване  и информира докъде е стигнал друг важен проект- изграждането на  втора клетка на същото депо, където в момента се извозват отпадъците на 9 общини. 

Целта на проекта за рекултивацията на депото бе да се ограничи неприятното им въздействие  върху екологията в района. Близо 120 хиляди декара са възстановени, обясни Мариела Гъркова от община Бургас. Към момента е приключила техническата рекултивация, предстои биологична такава:

В процеса на строителство са изградени системи за третиране на инфилтратни  води, изградена е газоулавяща и газоизвеждаща система, дренажна система. Положени са няколко специфични видове екрани, система от канавки, както и един корено обитаем пласт от почви, върху които ще бъде затревена площта.

Всички дейности са насочени към опазване на атмосферния въздух в няколко аспекта- по отношение на разпрашаване, емитиране на биогаза, който се съдържа в тялото на депото, подчерта Гъркова. Помислено е и как да не се замърсяват подпочвените води.

Община Бургас работи и по друг важен за околната среда проект, за изграждането на  клетка № 2 в  Регионалното депо, тя  вече е почти готова, капацитетът на настоящата клетка  вече е  постигнат , това е най-нежеланият начин на обезвреждане на отпадъците, уточни Гъркова:

Имам силни съмнения, че след като клетка 2 бъде изчерпана, някой някога ще ни разреши да правим такива съоръжения, такива клетки и да си депонираме битовите отпадъци. Клетка 2 е с определена площ от 55 декара.Обемът, който се предвижда да бъде приет като отпадъци, е около 580 хиляди тона. 

Продължава работата и по изграждане на анаеробната инсталация в града. За нея очаквайте повече в програмата на БНР Бургас в следващите дни.

ПОВЕЧЕ ЧУЙТЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25