Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бисер Петков учи деца от Средец на любов към екологията

Бисер Петков е приел мисията на еколог, който работи като експерт по опазване на околната среда и водите в община Средец. По негов проект сградата на старото, порутено училище в центъра на Средец е превърната в Зелена къща. 

"Първите ми спомени са свързани с домашни любимци, които съм гледал от дете. В по-късен период, реших, че това е една много перспективна професия и започнах по-задълбочено да се занимавам с екология."

Бисер Петков е магистър по екология от „Тракийския университет“ в Стара Загора. 


Преди 5 години, докато все още е директор на местното читалище „Пробуда 1897 година“ той създава клуб „Зелени хоризонти“ за извънкласна дейност на учениците. И до днес децата от клуба се събират всеки уикенд в Зелената къща. 

Там сред колекции от минерали, охлюви и раковини, както и в специално създадените лаборатории за измерване на чистотата на въздуха, почвите и водата, децата опознават света около тях.

"По-скоро искам да им покажа какво е екология на практика. Да не живеят с убеждението, че екология е този дял, който се занимава само с отпадъците и замърсителите."

Многобройни са дейностите, с които се занимава клубът. Сред тях са маркиране на костенурки, мониторинг на щъркелови гнезда, екоакции, биоземеделие, рециклиране на хартия, поставяне на хранилки за птици. 

"Интересът на децата винаги е провокиран от интереса на техните близки, с които посещават клуба. Когато има такъв има от страна на родители, на бабите, на дядовците - тогава този интерес е жив и в децата." 

Подробностите в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23