Тенденция към намаляване на общия брой на кръводарителите отбелязват в отделението по трансфузионна хематология към болницата ”Д-р Иван Селимински” в Сливен. Началникът на отделението д-р Рая Ралева коментира, че става все по-трудно осигуряването не само на редките групи кръв, но и на широко разпространените, когато има струпване на болни. Основно се разчита на роднините на пациентите и малцината редовни дарители.
Д-р Ралева коментира, че в Covid пандемията намирането на кръводарители е станало още по-трудно:
„Защото част от хората буквално си ги е страх ние да не ги заразим, идвайки и контактувайки в коридорите на поликлиниката, в самото отделение. Идват при крайна нужда, ако някой ги помоли“, посочи тя.
Намаляват дарителите и на реконвалесцентна плазма:
„Продължават да даряват, но много малко хора“, отбелязва д-р Ралева.
За мнозина се оказва непосилна задача да намерят кръводарители за близките си и тогава прибягват към услугите на чакащите пред отделението да си продадат кръвта:
„Държа да отбележа – ние нямаме никаква връзка с тях. Като няма здрави, млади хора, които не пият лекарства да дарят, всеки търси някакъв друг начин. Това за жалост е един от начините“, коментира Ралева
Все още обаче има хора, които даряват безвъзмездно:
„Има и единици, които идват така безвъзмездно, но те са наистина единици“, посочи лекарят.
Д-р Ралева отново призова хората да кръводаряват, защото това не е вреди на здравето и спасява живот.
Желаещите да дарят кръв в почивните могат да го направят на 3 януари от 8:00 до 14:00 часа в Кръвния център в града.
В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври на пътя между Попския плаж и къмпинг Арапя в Община Царево. Катастрофата се случва при заден ход на камиона, който пропада и се заклещва в скалите. Подходът е невъзможен по суша и за да извади..
С общите усилия и финанси на дарители се ремонтира Второ детско отделение в областната болница в Бургас. Инициативата е на Радостин Колев, чието дете е било пациент там. Той е строителен предприемач, а към кампанията са се включили и негови приятели. Събрани са около 6 хиляди лева, с които постепенно ще бъдат обновени всички стаи в..
„Седмица на отворените врати“ за туберкулоза започва в белодробната болница в Бургас. До 13 декември в поликлиниката към лечебното заведение ще се извършва безплатен скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. При съмнителните за туберкулоза пациенти ще се правят прегледи и допълнителни изследвания. Скрининът ще се..
Общински съветници за втора поредна година се отзоваха на призива на колегата си д-р Светослав Тодоров и дариха кръв за празника на Бургас. Заместник-председателят на местния парламент и заместник-директор на УМБАЛ Бургас постави началото на инициативата миналата година. Целта е да бъде осигурена достатъчно кръв за предстоящите празници и като жест на..
Нов вид пейсмейкъри имплантират в Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас. Те имат различен принцип на действие и се прилагат съвсем отскоро в България и от няколко години в Европа. Кардиостимулаторите за физиологично стимулиране на проводната система на сърцето се свързват с по-добра прогноза за тези пациенти. За разлика от предишните поколения..
Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с който се одобрява допълнителен трансфер в размер на 5 506 596 лева по бюджета на община Бургас за изграждането на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в града. Необходимите средства ще се осигурят за сметка на капиталовите разходи по..