Летище „Бършен“ край Сливен да стане един от шестте центъра за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS). Това обяви заместник-председателят на парламентарната комисия транспорт и депутат от „Продължаваме промяната“ Георги Гвоздейков.
Той обяви, че ще настоява на летището да бъде изграден учебно-тренировъчен център за персонала, който ще работи по въздушната медицинска помощ. Гвоздейков и колежката му от парламентарната група на „Продължаваме промяната“ бяха в Сливен по повод представянето на новия областен управител Веселин Вълчев.
Гвоздейков коментира, че полосата за излитане и кацане на летище „Бършен“ отговаря на всички изисквания за полети.
"Полосата е такава, каквато е в Пловдив и във Варна. Като вземем предвид, че на него е извършвана летателна дейност и коментарите свършват до тук."
Ако летището бъде отворено, към него ще има и допълнителни икономически изгоди.
"Едно, че ще разкрие работни места, те ще бъдат така доста квалифицирани и по някакъв начин ще даде тласък на икономиката. Има огромен интерес и от производители на безпилотни летателни апарати да се дислоцират тук."
Средствата за изграждането на центровете за спешна въздушна медицинска помощ в България ще дойдат по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се на „Бършен“ да бъдат изградени нови съоръжения, съобразени с изискванията за този вид дейност и обучение.
Към момента България е единствената държава в ЕС без спешна въздушна помощ.
Снимки: Стоян РадевРодители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем..