Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаските общински съветници обсъждат:

Ще премине ли нефтозаводът изцяло на територията на община Камено?

Кметът Жельо Вардунски е поискал от областния управител част от землището на „Долно Езерово“ да премине в Камено

| обновено на 18.02.22 в 08:59
архив
Снимка: „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас”

Дали част от територията на община Бургас да премине към община Камено? Това предложение на кмета Жельо Вардунски обсъждат бургаските съветници. Градоначалникът е поискал от областния управител част от землището на „Долно Езерово“, в което влиза нефтопреработващия завод „Лукойл Нефтохим Бургас” АД, да премине към съседната територия.

В мотивите си, Вардунски обяснява, че и към момента производствената площадка на завода се намира на територията на двете общини. С промяната ще се възстановят границите каквито са били преди изготвянето на картата за възстановена собственост (КВС). 

"Тогава те са ударили едни прави черти, които не са отразявали границата, които не са отразявали границите на община Камено с община Бургас. Не може едно стратегическо предприятие, 2/3-ти да е в едната община, а 1/3-та да е в другата община. Ние просто искаме да се възстанови границата по старите землищни граници."

Става въпрос за около 1 500 декара от територията на Бургас, които да преминат в границите на съседната община. 

"Сегашната ситуация създава объркване за "Лукойл" - колко ще плащат на Бургас, колко ще трябва да плащат на Камено. И те са объркани и казват "Защо не се разберете двете общини къде сме и какви данъци да плащаме и на кой". Те имат молба да се уточним ние. Те не са казали "искаме да сме в община Камено или в община Бургас"."


Живко Димитров, началник на отдел „общинска собственост“ в Бургас е на мнение, че няма основания за искането.

"Предходните землищни граници са формирани на база на едни стари планове, които не приличат на това предложение. Собствеността е частна на юридическо лице, но това е територия на община Бургас. Назад във времето всички планове за изграждане на "Лукойл" са съобразени с тази землищна граница и това не е новина."

Димитров уточнява, че „Лукойл“ плаща местни данъци и такси в Община Бургас, както и данък смет.

Заместник-кметът по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ в община Бургас Чанка Коралска е категорична, че в административно отношение, преминаването в Камено ще улесни завода. Но това ще означава, че при следващи инвестиционни намерения, те ще търсят съседната община, не и Бургас.

"Не трябва да забравяме, че бургазлии също дишат мръсния въздух и миризмите на "Лукойл" и макар и малко като такси и данък на недвижимости, които плащат на Общината, смятам че не трябва толкова лесно да се съгласяваме с това изменение. Трябва да си защитим интереса. Оплакванията от действията на Нефтохимическият комбинат рефлектират на гражданите, но и на Бургас."

Николай Цоцомански, директор на дирекция "Устройство на територията" обяснява, че евентуалната промяна няма да засегне граждани на община Бургас, защото става въпрос единствено за територията на завода.

Той допълва, че ще бъде съставена Комисия председателствана от Областната администрация, която трябва да разгледа предложението. Съгласието или несъгласието на общинските съветници ще бъде гласувано на следващата сесия на местния парламент на 22 февруари. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38