Дали част от територията на община Бургас да премине към община Камено? Това предложение на кмета Жельо Вардунски обсъждат бургаските съветници. Градоначалникът е поискал от областния управител част от землището на „Долно Езерово“, в което влиза нефтопреработващия завод „Лукойл Нефтохим Бургас” АД, да премине към съседната територия.
В мотивите си, Вардунски обяснява, че и към момента производствената площадка на завода се намира на територията на двете общини. С промяната ще се възстановят границите каквито са били преди изготвянето на картата за възстановена собственост (КВС).
"Тогава те са ударили едни прави черти, които не са отразявали границата, които не са отразявали границите на община Камено с община Бургас. Не може едно стратегическо предприятие, 2/3-ти да е в едната община, а 1/3-та да е в другата община. Ние просто искаме да се възстанови границата по старите землищни граници."
Става въпрос за около 1 500 декара от територията на Бургас, които да преминат в границите на съседната община.
"Сегашната ситуация създава объркване за "Лукойл" - колко ще плащат на Бургас, колко ще трябва да плащат на Камено. И те са объркани и казват "Защо не се разберете двете общини къде сме и какви данъци да плащаме и на кой". Те имат молба да се уточним ние. Те не са казали "искаме да сме в община Камено или в община Бургас"."
Живко Димитров, началник на отдел „общинска собственост“ в Бургас е на мнение, че няма основания за искането.
"Предходните землищни граници са формирани на база на едни стари планове, които не приличат на това предложение. Собствеността е частна на юридическо лице, но това е територия на община Бургас. Назад във времето всички планове за изграждане на "Лукойл" са съобразени с тази землищна граница и това не е новина."
Димитров уточнява, че „Лукойл“ плаща местни данъци и такси в Община Бургас, както и данък смет.
Заместник-кметът по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ в община Бургас Чанка Коралска е категорична, че в административно отношение, преминаването в Камено ще улесни завода. Но това ще означава, че при следващи инвестиционни намерения, те ще търсят съседната община, не и Бургас.
"Не трябва да забравяме, че бургазлии също дишат мръсния въздух и миризмите на "Лукойл" и макар и малко като такси и данък на недвижимости, които плащат на Общината, смятам че не трябва толкова лесно да се съгласяваме с това изменение. Трябва да си защитим интереса. Оплакванията от действията на Нефтохимическият комбинат рефлектират на гражданите, но и на Бургас."
Николай Цоцомански, директор на дирекция "Устройство на територията" обяснява, че евентуалната промяна няма да засегне граждани на община Бургас, защото става въпрос единствено за територията на завода.
Той допълва, че ще бъде съставена Комисия председателствана от Областната администрация, която трябва да разгледа предложението. Съгласието или несъгласието на общинските съветници ще бъде гласувано на следващата сесия на местния парламент на 22 февруари.
Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..
В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..