Бургаските училища са се насочили към разкриването на такива специалности, които ще бъдат полезни за бизнеса и икономиката, обясни зам.-кметът Йорданка Ананиева. Именно работодателските организации трябва да осигурят съответната учебна практика на тези програми.
„Все повече се говори за дигитализация на всички производства, затова специалността „Програмиране на роботи“ е изключително важна. Има я в две училища – както в Компютърното, така и в Професионалната гимназия по електроника и електротехника „Константин Фотинов“. Например при лечебните заведения, цялата апаратура, която се доставя, е свързана с такава роботизация. Наистина има и такива специалности, които за първи път се предлагат като „Сестра на дентален лекар“. Наскоро беше утвърден учебният план за тази учебна дисциплина и училище „Иван Вазов“ върви много уверено в тази посока. Другите му специалности, които приема след завършен 7-ми клас, са също в областта на медицината. „Рехабилитатор в балнео процедури“ е едната, сега и „Асистент на денталния лекар“, искаха да подготвят и парамедици. Те много сериозно тръгнаха в тази посока и се насочиха в специалности в областта на медицината, които не искат висше образование, а са изключително необходими и са търсени на пазара на труда. Много интересни са и предложенията по отношение на интериорен дизайн, на графичен дизайн, по който работят доста от нашите училища“, поясни тя.
Ананиева допълни, че прави впечатление, че вече и езиковите гимназии се насочват към подобен тип професионално обучение. Подобряването на образователната инфраструктура е сред приоритетите на Община Бургас. Има готов технически проект за пристрояване на ОУ „Васил Априлов“, а новият корпус на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е вече пред завършване. Целта е да се осигури в училищата едносменен режим на обучение.
Предстои скоро да започне и строежът на още един нов корпус – този към ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ и ГРЕ „Георги С. Раковски“.
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..
Отпадат контактните бележки за децата в детските градини и ясли. Досега документът се искаше от родителите, чиито деца са отсъствали повече от 10 дни, без причината за това да е била боледуване. Досега детските градини изискваха от родителите да предоставят „контактна бележка” при отсъствие на детето за повече от 10 дни, когато причината е била различна..
Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир..