Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинските съветници в спор дали да се изграждат фотоволтаици край "Меден рудник"

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Докладната записка за изграждане на фотоволтаици в Бургас предизвика дебат в Общинския съвет. Местната администрация предлага това да се случи в района на местността „Шилото“ край комплекс „Меден рудник“. Причината е, че значително са се повишили сметки за ток. 

Общинският съветник Даниела Божинова постави няколко въпроса при разглеждането на предложението - трябва ли на Община Бургас фотоволтаична централа, как ще бъде реализирана, ще има ли концесионер и какво бъде захранвано с нея. Според нея и процедурата по провеждане на общественото обсъждане на предложението не е спазена.

Зам.-кметът Чанка Коралска посочи, че тя не е нарушена. Сроковете са кратки, но са в рамките на закона, поясни тя.  Коралска допълни, че заради енергийната криза, Общината е започнала да търси варианти как да се справи с този проблем. Районът около "Меден Рудник" е подходящ , защото наблизо има електрическа подстанции, посочи тя и допълни, че до реализацията на самото предложение има дълга процедура.

Кметът Димитър Николов обясни, че Общината се опитва да намери дългосрочно решение на проблема с високите сметки за ток  - в момента за Общината те са завишени с 6 млн. лв, а за дружествата с 5 млн. лв.  

В момента се прави оглед на 6-7 терена, където е възможно да бъдат изградени фотоволтаици. „Ние обсъждаме терени, които са близо до подстанции, които са близо до трафопостове, защото става по-лесно присъединяването към EVN. Оказа се, че понякога цената на по-далечна точка струва повече от самото изграждане на такъв парк. Затова сме идентифицирали терени, които са близо до електропеносната мрежа и ще се случи много по-евтино прикачването към мрежата. Следващият терен, който мисля, че е по-напреднал е един южен терен, който е в Промишлената зона в Българово. Той вече е с променено предназначение. Там също има трафопост и подстанция в близост. Такива теерени обследване в кв. „Черно море“ , кв. „Рудник“ и Индустриалните ни зони“, обясни кметът Димитър Николов. Не се предвижда тези паркове да бъдат отдавани на концесия, а ще се търси външно финансиране чрез грантове. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Външно министерство оптимизира процеса на издаване на работни визи

Проблемът с издаването на визи за работниците от трети страни, бе обсъдена на р аботна среща с представители на Министерството на външните работи и на туризма и представителните организации в туристическия сектор. Министър  Евтим Милошев подчерта, че забавянето се дължи на обективни обстоятелства – не защото държавата се бави и институциите..

публикувано на 19.07.24 в 09:03
Двата созополски плажа са със Син флаг и покриват всички критерии за чистота

След 10-ти август: Внимавайте на плаж "Хармани", предупреди управителят му

След 10-ти август морето се обръща и плаж "Хармани" става много опасен и трябва изключително много да се внимава, предупреди в ефира на БНР- Бургас управителят на двата созополски плажа - Централен и "Хармани" - Михаил Ковачев, гост в откритото студио. Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли "Плаж "Хармани" е един от топ 10 на..

публикувано на 17.07.24 в 13:47
Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм

Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли

Наблюдава се спад на туристите не само в Созопол, но и по Черноморието спрямо същия период на миналата година, каза  Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм гост в откритото студио на БНР-Бургас. Според него една от причините за този спад е геополитическата обстановка, визирайки избора на израелските туристи,..

публикувано на 17.07.24 в 12:55

МРРБ отказа искането на Община Сливен за отлагане на зеленото обследване по програмата за саниране

Министерство на регионалното развитие и благоустройството отказа на община Сливен да измени насоките за кандидатстване по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, финансирана от Плана за справедлив преход, в който влизат Кюстендил, Перник, Стара Загора и общините около Стара Загора. Община Сливен в писмо до министерството поиска..

публикувано на 17.07.24 в 11:45

Топлото време оказа влияние върху движението на рибите в Черно море

Топлото време оказа влияние върху движението на рибите в Черно море. За това сигнализират рибари от региона. Те уточняват, че става въпрос за дънния слой вода. Все по-рядко се срещат попчето и сафридът. За разлика от тях се наблюдават добри количества раци. „Попчето е дънна риба, тя обича дънната вода. Каменистото дъно обича. При положение, че там..

публикувано на 17.07.24 в 08:37

ОИЦ - Бургас с открити приемни и с информация за отворени процедури по европейски проекти

Продължават откритите приемни в 13-те общини на Бургаски регион от Областния информационен център. По време на  изнесените мобилни щандове експертите информират какви са възможностите за инвестиции по актуалните процедури с европейско финансиране, по различни програми.   На 17 юли (сряда) открити приемни ще има в Сунгурларе и Карнобат...

публикувано на 16.07.24 в 08:00
Ръководителите на НАП Румен Спецов (вдясно) и на Агенция

НАП и Агенция "Митници" с обща кампания срещу зависимостите

Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" обединяват усилията си за превенция и противодействие на хазартната и наркотичната зависимост, съобщиха от НАП. Двете приходни агенции сливат кампаниите си, насочени към подрастващите, като общата инициатива остава под надслов "Не сте сами". Кампанията "Не сте сами" е създадена преди 23 години от..

публикувано на 15.07.24 в 13:54