Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съветът на ректорите обсъди бъдещото сливане на държавните университети

Снимка: проф.Галя Христозова




Министерството на образованието и науката публикува официално предложението за сливане на държавните университети.
Проучване на Европейската комисия от 2018 г. посочва, че в общността България има най-много ВУЗ-ове на глава от населението, а според данните на образователното министерство в страната ни има висши училища, в които се обучават и под 1000 студенти. 

Целта на това сливане е да се подобри  качеството на висшето образование и международната видимост на българските университети, които да се обединят на териториален принцип. Това бе обсъдено на Общо събрание на Съвета на ректорите в България, каза за БНР Бургас ректорът на Бургаския свободен университет и зам.-председател на Управителния съвет на ректорите -  проф.Галя Христозова:


"На състоялото се Общо събрание на Съвета на ректорите в България присъства и министърът на образованието и науката Николай Денков. Някои от важните неща, които се обсъдиха бяха свързани с развитието на висшето образование, изпълнение на стратегията на висшето образование, атестация на академичния състав, акредитацията на висшите училища. 

Друга важна промяна е начинът на атестиране на преподавателите. Масово се забелязва, че след като преподавателят стане доцент или професор престава да бъде научно активен, да публикува и да изследва. Смята се, че е добре да се въведе единна система за атестиране, като тук искам да спомена, че  системата на Бургаския свободен университет е коренно различна от тази, в държавните висши училища.  Тя се извършва не по факултети, а от централна комисия, има точно определени критерии, с които мери активността на преподавателите през последната година. 

Очаква се да има и промяна в научните журита, за академичните длъжности. До момента се предлагаше от висшето училище кои ще бъдат 7-те членове в журито, а сега се предполага, че половината от тях ще се избират централно. Поставят се нови изисквания към настоятелствата, които ние отдавна сме ги изпълнили. 

Най-интересна беше темата за сливането на университетите, като това засяга само държавните, частните ще си съществуват докато се издържат. Идеята за сливането е да се обединят няколко университета на териториален принцип. Оказва се, че от 51 висши училища, 13 имат под 2000 студенти, а от тях 5 имат под 1000. Едно е с 350 студенти, което е твърде малък брой. 




Обединението ще събере повече студенти, които да споделят една база - спортна, административна. Това няма по никакъв начин да повлияе върху обучението на студентите. Самото сливане няма са стане по-рано от 1-2 години. 
Опасенията на ректорите беше по време на Общото събрание, че те ще загубят своята самостоятелност,  но министърът ги успокои, че ще запазят своят специфика. 

При сливането на университетите, студентите биха могли да споделят общежития, обща материална база, а на места където е необходимо построяването на спортна база, то тя да бъде една, а не на пет места да има финансиране за изграждането им", обясни още проф.Христозова. 

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Съгласно..

публикувано на 26.07.24 в 17:23
Снимката е илюстративна.

Излезе второто класиране за гимназиите

Министерството на образованието и науката публикува второто класиране за гимназиите с прием след 7. клас. То е достъпно чрез системата   https://infopriem.mon.bg/ , в която трябва да се напишат  входящият номер и идентификационен код. Класираните ученици трябва да се запишат между 22-ри и 24 юли.

публикувано на 19.07.24 в 14:17

Сменят директорите в 13 бургаски училища и още 19 в областта

Конкурси за нови директори в 32 училища в област Бургас обяви Регионалното управление на образованието.  13 от тях са в град Бургас, останалите са в Айтос, Карнобат, Несебър, Каблешково, Камено, Слънчев бряг и селата Пирне, Оризаре, Бата, Горица, Струя, Планиница, Череша, Снягово, Трънак, Факия, Лозарево, Съединение. При повечето причината..

публикувано на 19.07.24 в 11:33

Обучиха деца от занималнята на читалище „Асен Златаров" как да опазват горите от пожари

„Безотговорността е най-опасната искра", научиха децата от лятната занималня на Народно читалище „Асен Златаров" - Бургас.  Регионална дирекция по горите в Бургас съвместно с Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ организираха информационно-образователно мероприятие за опазване на горите от пожари сред деца и подрастващи...

публикувано на 17.07.24 в 17:28

Най-желаната специалност от бургаските седмокласници е в Строителната гимназия

Специалността „Строителство и архитектура с английски език“ в ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас е събрала най-голям брой желания в тазгодишния прием след седми клас. Това показва статистиката, изготвена от РУО – Бургас след първото класиране и публикувана на сайта на инспектората. Специалността са посочили общо 878 ученици, което й отрежда първото..

публикувано на 17.07.24 в 10:40

Курс по японски език и култура за ученици през юли в Бургас

Днес е последният срок за записването на двуседмичния курс „Мацури - магията на японските летни фестивали“ ще се проведе в Бургас. Организатори са Филиалът в Бургас на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Факултета по класически и нови филологии, Катедра Японистика.  Курсът е предназначен за ученици от 7 до 12 клас и ще се провежда всеки..

обновено на 15.07.24 в 10:31

Започва записването на приетите ученици на първо класиране в 8 клас

Започва записването на приетите ученици в 8 клас на първи етап на класирането (до 17 юли, включително). Записването ще става в училището, в което ученикът е класиран. Ако е решил да продължи в следващия етап на класиране, документите се подават в училището, в което е приет кандидат-гимназистът на първия етап. Неприетите ученици на първи етап..

публикувано на 15.07.24 в 08:20