Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплащане на такса смет на база потребление – мисия невъзможна

Снимка: архив

Пилотен проект за намаляване количеството на депонирани отпадъци беше демонстриран в Сунгурларе. Инициативата е реализирана в села в Община Сатовча. Ема Синанова, координатор на проекта, посочи, че той им е обхванал 200 домакинства:

„Проектът протече на два етапа от по 6 месеца. Като през първия етап на домакинствата бяха раздадени кофи за смесени битови отпадъци. През вторите 6 месеца, на същите домакинства, бяха раздадени и бяха снабдени с кофи за разделно събиране на рециклируеми отпадъци от домакинствата. По този начин се следеше намаляването на натрупването на смесени битови отпадъци при въведено разделно събиране на рециклируемите битови отпадъци“, посочи Синанова.

След това анализирахме данните, които показаха драстично намаляване на количествата смесени битови отпадъци, които се депонират, поясни Ема Синанова. Това би намалило разходите на общините, посочи тя.

А така ли мислят и от администрациите?

Пета година нито се приема принципът „замърсителят плаща“, нито има индикации това да се случи. Причините, които са изтъквани са много, а последно това беше отложено за тази година, за да се изчакат данните от преброяването. Другата е, че са чака методология, която да изготви Министерството на финансите как точно ще се изчислява таксата битови отпадъци на базата на генерирани такива, а не както е до момента – на данъчната оценка на имота. И не се очертава това да се случи изобщо. А стане ли някой ден, това крие редица проблеми и опасности, алармират кметове.

Един от начините това да се въведе е с увеличаване на дейностите по разделно сметосъбиране. И в градовете, това е трудна задача, защото все още се борим (и то не особено успешно) да се въведе подобна култура. В общините от селски тип, в самите села и в малките градове, тази борба е обречена. Всъщност, това важи с пълна сила и за някои по-големи градове, особено в техните квартали. Проблемът с нерегламентираните сметища и с боклуците, които се изхвърлят около контейнерите, говори за това колко имаме култура и за разделно сметосъбиране. Дали тя не може да бъде провокирана чрез стимули е отделен въпрос.

От години, бизнес-асоциациите пък настояват да се възприеме именно този подход. Защо? Защото именно бизнесът е натоварен с по-големите такси за битови отпадъци, той плаща повече, а средностатистически генерира по-малко, поясняват кметове. А в своя позиция от миналата година, от Асоциацията на организациите на българските работодатели посочват, че това би стимулирало разделното сметосъбиране. Парите за сметосъбиране и сега не стигат, споделят кметове и посочват, че основният им разход е свързан с депонирането на отпадъци. В много села таксата „смет“ е изключително ниска, защото такава е и данъчната оценка на имота. А този отпадък трябва да бъде закаран до съответната претоварна станция, след това трябва да стигне до депото в Братово, където се плаща за сепариране  и за депониране. Отделно, отчисленията за обезвреждане на отпадъци растат. Увеличават се цени на горива, минимални заплати… И тук опираме до социалния момент – ако се вдигне такса смет, кой ще плати завишението? Това важи с особена сила за възрастните хора по селата. И високите данъци ще доведат до едно – ниска събираемост. Което ще доведе до още по-недостигащи пари за сметосъбиране.

Какво може да се направи?

При въвеждане на подобен метод на плащане на такса „смет“, парите за тези дейности няма да стигат, категорични са кметове. Това ще доведе или до повишаване на налога към гражданите, или до пренасочване на приходи от едни дейности към тази.

Остават, разбира се, други възможности. Или да отлагаме всяка година това законово изискване, или някой да се сети и да вземе да отмени тези текстове. Защото те са кухи – въведени са без да се знае дали и как ще се изпълняват.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23