Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест срещу отделянето на Обзор от община Несебър

Снимка: Даниела Костадинова

Близо 50 жители на селата Баня, Паницово, Козница и Емона протестираха срещу отделянето на Обзор и още 6 села от община Несебър. Те се събраха пред кметството на село Баня. В писмо до Министерския съвет и премиера Кирил Петков, протестиращите ще поискат да бъде отменено решението на правителството на Бойко Борисов за създаването на нова община с административен център Обзор. 

Протестиращите са възмущават, че мнението им не се зачита и ,че продължава натиска върху президента Румен Радев за издаването на указ за създаването на нова община с център Обзор.

"Ако се отделим от Несебър, ние няма да имаме никаква възможност да наберем тези финансови средства, които са необходими за честотата и за благоустрояването на града."

"Като млади хора, ние от Паницово искаме да останем в Несебър. Всичко, което се случи с инициативата за образуване на община Обзор беше неясно и се случи твърде набързо." 

"По-голямата част казват, че не искат. Защо това не се вземе предвид?"

"Петте села не искат да са в община Обзор."

Преди една година на референдум 73 на 100 от местните жители гласуваха за образуването на нова административна единица.

Една година продължават протестите и контрапротестите "за“ и "против“ създаването на нова община с административен център Обзор.

В началото на месец юли миналата година се състоя и контрареферендум, на който жителите на четири села се обявиха против отделянето им в нова община. Какъв е поводът за днешния протест на жителите на село Баня, обяснява Росица Ракова:

"Както през последната една година нашето мнение е, че Община Обзор не трябва да има, не е рентабилна, не е в обществен интерес. Продължаваме да твърдим, че това е частен корпоративен интерес и най-вероятно, ако не дай Боже президентството не може да устои на натиска на тези хора, които нямат нищо общо с Обзор, както се е оказало през последната една година, това ще бъде първата частна община в България".

"Цяла една година ние твърдим  и продължаваме да твърдим, че инициирането на референдума и всичко последващо като събития цели не развитието на град Обзор, не развитието на селата около град Обзор, а цели единствено и само поредното заграбване, застрояване, окрупняване и каквото и да било на морски територии в Натура 2000. В крайна сметка ние твърдим от самото начало, че този референдум за отделяне на Обзор от общината е незаконен. Той не покрива законовите нормативи, не покрива нито една точка от основния закон. Най-простото нещо е, че една нова община трябва да има 6000 жители. Това фактически обрича цялата нова община в абсолютна несъстоятелност. Тази община не може да бъде жизнено способна", добави Росица Ракова.

"Броят на населението няма общо със Закона за референдумите". Това каза в интервю за предаването 'Преди всички" по програма "Хоризонт" Даниела Божинова, изпълнителен директор на "Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива“:

"Референдумът е признат за законен. Общинската избирателна комисия е излязла с решение. Не е редно, когато една държавна администрация си свърши работата на време и е взела решение за обособяване на общината, да се стига до президента. Той трябва да издаде указ и това се чака вече една година. Имаме критики към президентството, защото ако Министерският съвет си е свършил работата, президентството не е".

Междувременно 50 жители на Обзор внесоха в президентството над 3000 хиляди писма, с които настояват държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор.  Жителите на Обзор внесоха и искане за среща с президента. Кметът на града Христо Янев обясни:

„От многото ни срещи с юристи, с неправителствени организации, с конституционни съдии, се оказа, че няма нито една правна пречка за издаването на указ“.

„Абсолютно всичките субсидии, които се отпускат, отива всичко в община Несебър. За Обзор нищо не се отпуска. Отвсякъде сме отрязани“, каза Тодорка Радева, жителка на Обзор.


Според Президентството до момента някои от условията за създаване на Община Обзор остават неизяснени, а спазването им е важен фактор за правната сигурност, за установяването на стабилна среда за защита на правата на гражданите и юридическите лица и за развитие на свободната стопанска инициатива. По-рано днес 50 жители на Обзор внесоха на „Дондуков“ 2 над три хиляди писма с искане държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор. 

От прессекретариата на президента посочват, че държавният глава ще обяви своето решение след като бъде изяснено изпълнението на законовите изисквания и обстоятелствата в конкретния случай.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между..

публикувано на 07.01.25 в 16:34