Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди второто обществено обсъждане:

Частична синя зона пред обществените сгради и платени паркинги в Поморие

| обновено на 04.04.22 в 14:06

Частична синя зона през обществените сгради и платени паркинги за местни и туристи. Около тези предложения се обединиха поморийци на първото обществено обсъждане по проекта за градска мобилност, инициирано от общината. Каченият на сайта на общината проект залага 1.50 лева на час за синя зона.

Над 150 жители на Поморие се включиха в обсъждането. Дебатът продължи 3 часа. В хода му дори се роди идеята за референдум по темата.  Не искаме синя зона, а паркинги, заявиха местните категорично. В противен случай ще сринем туризма:

"Как туристи, които не искат да плащат по 15 лева за легло, ще ги накараме да плащат 12 лева за синя зона?"

"Хората, които идват да почиват в Поморие, не са тези, които отиват в Несебър и Созопол.С по-ограничени възможности са. И като му вземеш за паркиране, му изяждаш една нощувка да отиде на плаж още един ден."


"Против синята зона съм, това не решава проблемът на живеещите в града! Преференциалното паркиране е единственото, което може да гарантира, че ще си спра колата пред къщи като се прибера от работа."

"Тези средства, които са предвидени за осъществяване на синята зона, могат да се използват за изграждане на няколко етажен паркинг на мястото на съществуващите." 

Кметът Иван Алексиев обобщи предложенията, родени в дебата пред БНР-Бургас:



"Платеният абонамент за жителите на Поморие остава по постоянен и настоящ адрес плюс наличие на собственост-по желание и при възможност платен абонамент пред дома. Синя зона в града няма да има. Синя зона ще има само пред административните сгради-община, банки. И във вторник ще продължим с дискусията за цените."


Още това лято обаче ще бъде изграден Центърът за градска мобилност със съответния софтуер. Заложената стойност е 625 000 лева. В нея са включени 8-те паркинга, автоматизирана система, паркомати и видеонаблюдение. Ще бъде купен и паяк за 200 000 лева, който ще вдига големи коли и бусове. В тесните улици на неправилно паркиралите се ще слагат скоби. 

Обструкции към проекта изразиха Сдружението на хотелите и ресторантите и Асоциацията на туроператорите и турагентите. В общината ще бъде внесена и подписка против синята зона, инициирана от БСП, "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната".

Второто обществено обсъждане ще се проведе на 5 април от 17.30 часа отново в залата на читалище Просвета. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25