Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приеха бюджета на община Бургас за 2022 година

2
Снимка: Свобода Атанасова



С 37 гласа за, 7 против и 1 въздържал се, местният парламент одобри бюджета на община Бургас за 2022 г. Той е консервативен и в него не е заложено увеличение на местните данъци. повече от три часа продължиха дебатите в залата на Общинския съвет.

Макрорамката на бюджета е около 397 млн. лева, което с 85 милиона повече, за разлика от предходната година. 


Първите три месеца преминаха без да е гласуван бюджет, въпреки това приоритетно важните дейности продължиха да се финансират. Така обобщи  важността на приемането му Станимир Апостолов, зам.-председател на местния парламент.

„Разходите продължават да растат, причината е инфлацията, в същото време приходите остават ниски, данъчната тежест не е променена, като данъците няма да се повишат. Въпреки всичките неблагоприятни фактори Община Бургас не е спирала да финансира своите дейности", посочи Апостолов.

От групата на БСП  обявиха  предварително, че няма да го подкрепят приемането на бюджета. Христо Панайотов поясни


„БСП Бургас винаги се е стремяла общината да бъде модерна, просперираща, която задържа своите млади хора. Политиките, които ще се следват и приоритетите трябва да бъдат заложени от администрацията. Детската болница, благоустрояване, здравна политика са сред приоритетите. В този бюджет обаче липсва стратегия. Напълно е нереалистичен, без ясни цели и приоритети."

На критиките за малкото заложени инвестиции кметът Димитър Николов отговори така:

„Живеем в изключително трудно и комплцирано време. Живеем в географски регион с висок риск за инвеститорите и за инвестициите, заради близостта ни от 500-600 км  от реалните бойни действия. Наложи ни се да направим корекция в бюджета заради пандемията. Не знаем колко ще продължи да бъде инфлацията. В момента едни казват, че е около 5%, други че е 30 на сто. Важното е да не поставяме под риск макрорамката на бюджета, защото той няма как да бъде гарантиран", допълни Николов.

Според общинския съветник Стоян Грозев:

„Бюджетът няма начин да се хареса на 100% на всички, както видяхме и на БСП не се хареса много. За всеки има предвидено нещо вътре. Доволен съм в някои аспекти, в други не. Корекция по отношение на средствата  искам да направя за пенсионерски клуб СНЦ"Николай Чудотворец". Членовете му са над 150 души, затова нека сумата да я завишим с 2650 лв. за да стане на 10 хиляди лева", каза Грозев. 

Бюджет 2022 е изготвен в трудно прогнозируема икономическа среда както в национален, така и в международен план. С него са обезпечени най-важните, обществено значимите дейности. В рамката му са заложени и някои резерви за извънредни обстоятелства.

Кметът Димитър Николов благодари на съветниците, подкрепили бюджета. По-рано той обяви, че за да се осигури сигурност и стабилност, в първото шестмесечие на годината Община Бургас няма да извършва големи капиталови разходи. Средствата ще бъдат съхранявани за осигуряване на социална защита и издръжка на дейности с важни обществени функции. Консервативен е подходът и по отношение на вземането на кредити, като Община Бургас залага такива в Бюджет 2022, но ще прибегне до усвояването им само при необходимост.

„Колкото повече се отдалечим от политическото говорене и се фокусираме върху изпълнението на бюджета в тази кризисна година, толкова по-добре за Бургас. Надявам се на по-добри времена за нашия любим град!“, добави кметът Николов.

Важни за Бургас са проектите за изграждането на университетската детска болница и изграждане на нов училищен корпус и на училище Христо Ботев в кв. Сарафово.  Бургаската детска ясла №3 ще има климатична инсталация за отопление и охлаждане, захранвана с геотермална енергия. Това решиха още общинските съветници.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Адвокат: Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана

Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана, обяви адв. Димитър Площаков. Той е първият, който завежда дело за 10 000 лева обезщетение срещу Министерството на околната среда и водите заради понесени от него и семейството му вреди заради мръсния въздух. След широко и задълбочено проучване върху контрола на..

публикувано на 08.10.24 в 18:13

Зърнопроизводителите искат спешна среща с финансовия министър

Зърнопроизводителите настояват до два дни служебният министър на финансите Людмила Петкова да се срещне с тях заради изплащането на т.нар. украинска помощ. Управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите е провел събрание, на което регионалните структури са взели единодушно решение да настояват за такава незабавна среща. Асоциацията..

публикувано на 08.10.24 в 13:31

Къде няма да има вода днес:

От 9 до 15 часа днес ще бъде спряно водоподаването на бургаската улица "Пробуда", заради ремонтни дейности по ВиК мрежата.  Ще бъде засегнат районът: - от ул."Ивайло" до ул."Цар Калоян"; - ул."Ивайло" - от ул."Македония" до ул."Пробуда"; - ул."Любен Каравелов" до ул."Дебелт"; - ул."Дебелт" - от ул."Любен Каравелов до ул."Пробуда"; Водата ще бъде..

обновено на 08.10.24 в 08:47

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас, защото никога не е имало църква тук, хората още не могат..

публикувано на 08.10.24 в 08:40

Паметен знак на актьора Кирил Господинов откриха във Варна

Паметен знак на актьора Кирил Господинов беше открит във Варна, по повод 90 години от рождението му. Инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова, а изработката на знака е дело на скулптора Кирил Янев. Пред Радио София Веселина Господинова сподели, че заедно с Кирил Янев решават при изработката, изображението на Кирил..

публикувано на 07.10.24 в 15:05

Тихомир Янакиев: Ако се наложи, ще търсим друг терен за автогара

Община Созопол е поискала от Министерството на културата да подпомогне археологическите проучвания на терена, който беше определен за изграждането на нова автогара. Бюджетът, който бе отпуснат от местната администрация за разкопките, вече е двоен на първоначалния и държавата трябва да ни помогне, каза кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 07.10.24 в 12:23

Община Несебър се включва в програма за мониторинг на водите на Черно море

Асоциация на българските черноморски общини (АБЧО), в партньорство с Технически Университет – Варна, изпълнява проект „EfxINNOs: Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“, финансиран по Програма Interreg NEXT Черноморски басейн 2021-2027. Проектът..

публикувано на 07.10.24 в 12:21