Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слушател сигнализира за превишени норми на фини прахови частици в Бургас

| обновено на 18.04.22 в 15:49




За високи нива на фини прахови частици във въздуха  на Бургас през миналата седмица сигнализира слушател на БНР Бургас. Ежедневната информация, публикувана в сайта IQAir е показала завишение на нивата от фини прахови частици, във времето между 10:30 часа и 12:00 часа, като най-високи са били те на 14 април. Това каза Ангел Байрактаров:



„Индексът, който е посочен в IQAir показва завишените нива на фини прахови частици PM 2.5 във въздуха. Информацията откъде идват тези прахови частици не е посочена в сайта. За съжаление тези данни не се проверяват от държавните институции, но това не е проблем само в Бургас, а в цялата страна. Завишените норми са отчетени в периода, когато хората са по-активни,  от 8:00 часа сутринта до полунощ. Между 02:00 часа и 6:00 сутринта има нормализиране на нормите. Това е наблюдението ми за последните две седмици, но зависи и от посоката на вятъра. 

Данните посочени от държавните институции,  са различни от тези, които са отчетени в IQAir. 

Последствията от замърсения въздух са върху хората.  Високите показатели макар и не постоянно във времето влияят негативно върху здравето на гражданите", обясни още Ангел Байрактаров. Данните за посочения период можете да видите тук.  


Сайтът, отчитащ чистотата и замърсяванията на въздуха в градовете в целия свят,  е посочил че на 14 април е имало завишение на нормите на фини прахови частици. Важно е да се уточни каква е била посоката на вятъра, в коя част на Бургас са отчетени тези данни е мнението на общинския съветник Стоян Грозев, който е и член на постоянната комисия по опазване на околната среда, в Общинския съвет. За изпратените данни и становище за замърсения въздух от Ангел Байрактаров  - Стоян Грозев коментира така:



„Специално с това становище на Вашия слушател  не съм запознат. Напълно е възможно да има такова завишение, с оглед времето, в което още се намираме, както и в това, че все още не сме н топъл сезон, в комбинация с  най-големия промишлен замърсител с фини прахови частици, на територията на община Бургас от дървообработващото предприятие, напълно е възможно да е имало такова  завишение на нормите. Въпросът е друг, дали това замърсяване е регистрирано в определен район на града или е средна стойност за Бургас. Ако е било с определена локация, вероятно е да е имало в посоченото време извършване на специфични дейности, довели до тези показатели. Ако са се извършвали строително-монтажни дейности или товаро-разтоварни, като самият датчик е бил там и това е причината да е отчетено завишение, твърде вероятно е да е само локално. 

По отношения на мониторинга и на замърсителите, силно се надявам до края на лятото Бургас да има всички необходими уреди и сензори за замерване на всички замърсители, които са във въздуха на общината.  Не е тайна, че има и такива към момента, които не се замерват, а те са указани много ясно в техническото задание, което изготвиха от университет „Проф.д-р Асен Златаров", свързано с подписка срещу предприятието преработващо дървесина. 

Вече е започната процедура по модернизация на мобилната общинска лаборатория, като в края на лятото ще имаме всички необходими уреди за замерването на тези замърсители. Тогава се очаквам да получаваме по-достоверни стойности. 

Има и станции, които са на физически лица, отчитащи също стойности, като е необходимо също да се взимат под внимание.", допълни Стоян Грозев. 

До момента от пресцентъра на Общината в Бургас отговориха, че Регионалната инспекция по околната среда и водите имат и следят всички станции, с изключение на общинската мобилна станция, която е с по-малък капацитет.  
От РИОСВ  все още няма отговор. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доставиха в аптеките ваксините против грип

В аптечната мрежа в страната вече са доставени ваксините против грип,  съобщи във фейсбук страницата си специализираната платформа на Министерство на здравеопазването за имунизациите „Плюс мен“ Ваксините се прилагат за имунизация при деца на възраст от 6 месеца и се поставят инжекционно. Грипна имунизация се препоръчва за хора с хронични..

публикувано на 23.09.24 в 12:00

Галя Кондева: До 15 октомври НЗОК ще се разплати на аптеките с пари от резерва

До 15 октомври Здравната каса ще се разплати на аптеките с пари от резерва си, за да бъде покрит преразходът за постигане на 100% реимбурсация на лекарствата за домашно лечение на сърдечносъдовите заболявания, които заболявания са водещата причина за смъртност в България.  Това съобщи по време на парламентарния контрол служебният министър на..

публикувано на 20.09.24 в 15:52

След месец в реанимацията на УМБАЛ Бургас мъж от Айтос живее втори живот

„Никога не сме го виждали в толкова добро състояние. Баща ми е сред нас само благодарение на лекарите от реанимацията на УМБАЛ Бургас. Нека всички да разберат, че това са специалисти, с които Бургас трябва да се гордее. Те нито за миг не се отказаха да се борят за живота му, със загриженост и внимание“, разказва Мила Неделчева от Айтос. Тя е..

публикувано на 20.09.24 в 12:09

Д-р Дора Стоева представя книгата си „Наркоманията като медико-социален проблем“

Д-р Дора Стоева ще представи новата си книга „Наркоманията като медико-социален проблем“ и ще отговаря на въпросите, задавани от присъстващите. Инициативата е подкрепена от Община Бургас. Събитието е днес  (20 септември) от 18.00 часа в Регионална библиотека „Пейо Яворов“. Статистиката на неправителствения сектор сочи, че близо 70 % от..

публикувано на 20.09.24 в 08:41

Епидемични нива на COVID в Бургас установи лаборатория към СУ

В Бургас има епидемични нива на COVID, предупреди в интервю за БНР Бургас вирусологът и молекулярен биолог д-р Сергей Иванов. Той ръководи лаборатория към Софийския университет, в която изследва проби от отпадните води на четирите най-големи града в България: София, Пловдив, Варна и Бургас. Патогените могат да се открият в тях по-бързо и..

публикувано на 19.09.24 в 17:40
д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз представи данни от СЗО

Програмата за силанизация е редуцирана тази година

Националната програма за детското дентално здраве включва освен силанизация още три направления, сред които устна хигиена, хранене и флурна профилактика. Семинар по темата събра както представители на Българския зъболекарски съюз, начело с неговия председател д-р Николай Шарков, специалисти по дентално здраве и представители на учебни..

публикувано на 19.09.24 в 14:14

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 12:28