Между 20 и 50 медицински сестри може да се обучават годишно при нас, посочи в интервю за БНР-Бургас собственикът на една от бургаските болници Семир Абумелих. Идеята, която той предлага е да разкрие частна структура, в която да се предлага теория и практика за сестри и рентгенови лаборанти. Към момента, недостигът на сестри е огромен, те се шест пъти под необходимото, каза той:
„Това означава, че ние, след 20 години, ще имаме тотален колапс в българската здравна система и то – ако не си увеличаваме капацитетите, не отваряме нови кабинети, болници, рехабилитационни центрове, старчески домове… Т.е. – не се открива нито едно ново работно място и след 20 г. ще пропадне цялата здравна система, няма да имаме български медицински сестри. Най-вероятно ще имаме индийки, индонезийки… Нито искам пари, нито искам финансиране. Правилата за обучение са правилата на министерството; изпитите са държавните изпити. Аз я строя в момента базата, след шест месеца ще е готова“, коментира Абумелих.
От другите бургаски болници също ще се възползват от подготвени кадри, ако никой не ми пречи, за да реализираме тази идея, посочи Семир Абумелих.
Обучението на медицинските сестри се провежда във факултети или филиали на висши училища, отговориха от Министерството на образованието и науката след поставени от нас въпроси. За рентгеновите лаборанти това е предвидено в колеж, най-често в структурата на медицинските университети. Обучението по специалности от регулираните професии се извършва съобразно съответните специфични държавни изисквания за подготовката на съответния вид кадри, посочват от ведомството.
Къде това да се случва беше определено с Националната карта на висшето образование, приета от Министерския съвет. Тя определя профилната и териториалната структура на висшето образование по професионални направления и специалности от регулираните професии в съответствие със социално-икономическото развитие и потребностите на пазара на труда, посочват от МОН. В Бургас това се прави в университета „Проф. д-р Асен латаров“, в чиято структура има факултет „Медицина“ и факултет „Обществено здраве и здравни грижи“, както и Медицински колеж. В университета се подготвят студенти по специалностите „Лекарски асистент“, „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Рехабилитатор“. От държавното ведомство поясняват, че може да се допусне откриване на факултет, департамент или филиал за подготовка на студенти именно в тези висши учебни заведения. Задължителни фактори в случая са положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, както и решение на Народното събрание. Дори и за частно висше училище е необходим акт на парламента, по предложение на Министерския съвет.
Бургаският депутат от „Демократична България“ Ивайло Мирчев отговори на наше запитване, че нужда от сестри има, недостигът е сериозен, но проблемът не се корени в обучението в университетите. Това трябва да се случва в сертифицирани учебни заведения, където, според него, има недостатъчно желаещи. Той посочва, че проблемът няма да се реши със създаване на нови места за обучение, а с мотивиране на кандидати чрез по-добър кариерен хоризонт. Мирчев посочва, че при направен анализ на въздействието, който показва необходимостта и неотложността на нови учебни заведения, би съдействал. Като възможност за справянето с недостига на сестри, той пояснява, че трябва тази професия да стане по атрактивна. В момента заплащането е ниско, а отговорностите и трудностите са изключително високи, добави Мирчев.
Против подобна частна инициатива пък е неговият колега от „Възраждане“ Цончо Ганев. Той посочва, че няма нужда от нови учебни заведения, било то и в болници. Базите за обучението са достатъчно, смята Ганев и коментира, че вижда личен интерес зад подобна идея. Той също посочва като механизъм за справяне с проблема адекватно заплащане и добри условия на труд. Само така ще задържим младите кадри в България, в противен случай се превръщаме в "донор" на обучени медицински специалисти за чужбина, посочва Цончо Ганев.
Подкрепям инициативата да се обучават медицински сестри директно в болничните заведения. Така коментира идеята депутатът от ГЕРБ Жечо Станков. Съдействал съм административно и ще продължа да го правя, посочи Станков:
„И моята задача е, буквално, трябваше да се свържа с правилните институции в София, да подам и контактите, които биха могли да превърнат една такава страхотна инициатива в реалност на територията на болницата на Абумелих, а защо не – и на територията на цялата страна в последствие“, коментира депутатът.
Към момента няма законова пречка, тъй като мораториумът за разкриване на нови висши учебни заведения или филиали, не е в сила, поясни Жечо Станков.
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..
Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите 23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия..
Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се..