Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ботаническата градина на БАН представя редки видове на Флората



Ботаническата градина на БАН гостува във "Флора Бургас 2022" със част от своите красиви растения. Специален цветен кът е обособен в една от залите на експоцентъра и той  предлага незабравима емоция, знания и любопитна информация за различни непоказвани до този момент в Бургас видове. Гостуването на Ботаническата градина е истинска привилегия. Институцията разполага с най-богатата на Балканите обществена сбирка растения. Колекционният фонд наброява над 4500 вида и форми. Над 1 % от разнообразието на висшите растения в света е включено в сбирката на градината, разказа Катя Стоева, дългогодишен служител на ботаническа градина БАН, биолог по професия и аранжор по любов и призвание:


"Ние гостуваме в Бургас за втори път, били сме тук преди 15 - 20 години, но доста по скромно. Сега сме донесли представители на почти всички тропически семейства, както и на пустинната и полупустинната растителност. Всъщност направили сме две петна, с които искаме да покажем какво представлява пустинята като ландшафт и тропическата гора. Наблегнали сме на основните епифитни растения в тропиците. Представили сме растения лиани и насекомоядни растения. За всеки има по нещо интересно! Идеята е да ви привлечем да дойдете в Ботаническата градина в София." 


Ботаническата градина е в състава на БАН от 1947 г. Тя наследява основаната преди повече от 100 г. Царска ботаническа градина, която се е намирала в центъра на София. На настоящото си място в подножието на Витоша е от 1968 г. 

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

След традиционния за Бургас уикенд на тема "Етно" и мидени деликатеси, следва Палеоуикенд. Акцентът в него ще бъде организираният от Регионален исторически музей - Бургас и Националния природонаучен музей при БАН Палеофест 2024. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия..

обновено на 28.06.24 в 08:43

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27