Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След анекса на Националния рамков договор:

Болници изчисляват нови приходи и ще могат ли да вдигат заплати



До две седмици Университетската многопрофилна болница в Бургас ще е готова с разчети с колко ще са увеличени приходите и ще може ли и с колко да вдигнат заплатите на медиците. Според подписания анекс на Националния рамков договор между здравната каса и лекарския съюз средно с 25% се увеличават цените по клиничните пътеки. С толкова се предвижда да е средното повишение и на заплатите на работещите в болниците.

 „Трябваше да знаем точно коя клинична пътека с колко се увеличава, защото нито една болница в България не работи по целия обем клинични пътеки. Всяка болница работи по определени пътеки, по които има сключени договори. А различните клинични пътеки са увеличени с различен процент.  Автоматично увеличение на нещо не означава  автоматично приходи. Ние сме търговски дружества, на нас ни казват нашият продукт ще бъде увеличен, но въпросът е колко ще се купува този продукт“, коментира изп. директор на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски.

В разчетите ще се вземат предвид и повишените разходи. Драстично е  увеличението на цените на лекарствата, консумативите, тока и др.  

В момента средната брутна заплата на лекарите в многопрофилната болница е 2 600 лв, а на специалистите по здравни грижи – 1600 лв.

Белодробната болница в Бургас също не е наясно с новия приход от здравната каса, след сключване на анекса на Националния рамков договор между фонда и лекарския съюз. На този етап управителят д-р Евелина Трошанова не може да фиксира с колко ще се увеличат заплатите на персонала там.

До какво да ги увеличавам като не знам какъв е финансовия ресурс, който трябва да разпределям. Те пишат средно 25% увеличение на клиничните пътеки, значи те могат да бъдат увеличени 50%, другите могат изобщо да не бъдат увеличени. Наскоро ни дадоха един нов анекс, до края на месеца ни вдигнаха със 7% правото да работим, защото имаме регулативен стандарт. Вие знаете, че ние повече от определена сума не можем да лекуваме. Нас ни глобява касата, тоест не ни ги заплаща“.

Според д-р Трошанова новите цени на пътеките няма да имат такова голямо значение, ако отново има лимити по тях.

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19