Крепостта Русокастро е разположена на скалист хълм, недалеч от село Русокастро в посока село Желязово. Хълмът се вижда отдалеч, защото е сред обработваема земя. Установено е, че крепостта е изградена през V в. за защита на Византия от аварските нашествия от север. При едно от нашествията тя е разрушена и по-късно възстановена от българите по времето на хан Крум.
Тук се е състояла последната голяма победа на България през Средновековието.Тя е на 18 юли 1332 г. и е била в подножието на крепостта. Българската войска е ръководена от цар Иван Александър, а византийската от император Андроник III.
Археологическите проучвания тук са от 2006 г., започна ги археологът Цоня Дражева, след нейната кончина те бяха продължени от Милен Николов.
Потенциалът на археологическия обект е много голям и в областта на туризма той може да се превърне в интересно място за посещения, това е мнението на археолога проф. Николай Овчаров, който посочи, че ще предложи Русокастро да стане един от 6 – те приоритетни обекти в страната/ сега това са на север - римският град Рациария край Видин, Мисионис край Търговище , праисторическият обект край Провадия , на юг – Перперикон, Вишеград и Херклея Синтика край Рупите. Тази година известният археолог завършва Вишеград и ще предложи на негово място да бъде сложен Русокастро:
„Това означава, че ще има около 300-400 хил. лева за проучвания тук, тогава за 3 месеца Милен ще може да разкрие нацяло цитаделата. Похвално, че местната Община осигурява средства за разкопки, но знам колко са възможностите на българските общини.Проучванията ще продължат по този начин през това лято, но дано догодина живот и здраве Русокастро да стане приоритетен обект. Туристи няма да започнат да идват веднага, за Перперикон ми трябваха 16 години разкопки, но все пак отнякъде се започва. А Русокастро всяка година ще дава нови и нови неща!“
Този потенциал на средновековната крепост е осъзнат и от Община Камено, която вече няколко поредни години осигурява средства от бюджета си за проучванията на обекта. През това лято сме предвидили 40 хил. лева за разкопките, посочи кметът Жельо Вардунски:
„Много се радвам, че на нашата територия има такъв ценен исторически обект. Ако моите предшественици са помагали за проучванията сега крепостта щеше да е много напред. Продължаваме да работим с музея и вярваме, че сме на правия път!“
От Общината предвиждат да разширят Посетителския център за рекреация и отдих, който беше изграден до крепостта с евросредства. Достъпен е пътят до крепостта, сега ще се направи обезопасена екопътека до Русината дупка, която се намира в района.
Археолозите предвиждат при разкопките на обекта през това лято да се продължи по работата за доразкриване на водохранилището.
„То е с внушителни размери - 14 метра дължина и 7 м ширина, дълбоко е 4,50 м. Предстои да проучим още ¼ от него, а след това ще обърнем внимание на един таен проход към кула – кладенец, осигуряваща града с вода“, каза директорът на Бургаския музей и ръководител на разкопките Милен Николов.
Археологическите проучвания на средновековната крепост през това лято ще започнат през юни.
повече може да чуете в звуковия Файл:Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които трябва да сме по-добри, да загърбим негативните отношения с роднините, тъй като е възможно да възникнат спорове. Но освен цялата атмосфера, която носят коледните празници, трябва и да знаем..
След коледните празници, идва Нова година. А какво може да опитате през новата 2025 година? Срещам Ви с едно младо момиче от Айтос, което прекарва голяма част от уикендите си не по магазини и кафенета….а в пещерите. Галена Спасова е на 17 години. Тя учи в Немската гимназия в Бургас. От три години тя обикаля България и я опознава по един..
Магията на Коледа завладя магазини, офиси, детски градини, училища, частни домове и жилищни блокове в Бургас. Те се включиха в 18-тото издание на инициативата "Да украсим Бургас". Най-активни тази година са жителите на комплексите „Меден рудник“, „Славейков“, „Братя Миладинови“ и „Изгрев“. Красиви снимки и видеа , музикални послания за..
"Операция:Плюшено мече“, която сбъдва коледни желания и през тази година за 17 - ти пореден път осигури подаръци за десетки хиляди деца и възрастни с увреждания, има мечешко магазинче. Ако си закупиш нещо от него подпомагате дейността на неправителствената организация. Отправихме предизвикателство към хората, които обичат да..
Във водите на залива между Пристанището на Царево и плаж „Понтона“ вчера е поставена експериментална модулна мидена инсталация, чрез която да се проверят условията на растеж на бяла мида и нетрадиционните за нашето море стриди, съобщиха от Тракийски университет - Стара Загора. Инсталацията е разположена на приблизително 40 см от морското дъно,..
След коледните празници, идва Нова година. А какво може да опитате през новата 2025 година? Срещам Ви с едно младо момиче от Айтос, което прекарва..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание..
24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които..