Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Христов представя "Полуостров/остров Св.Тома. История и археология на черноморските острови"

На 11 май 2022 г. от 11:00 часа в Националния исторически музей в София ще бъдат представени най-новите издания на културната институция. Един от акцентите на събитието е представянето на книгата  проф. Иван Христов –„Полуостров/остров Св. Тома. История и археология на черноморските острови“. Проф. д-р Иван Христов е български историк и археолог. Специалист по антична история и археология, подводна археология. През последните 10 години целенасочено работи в акваторията на Черно море и археологически обекти по бреговата ивица на южното българско Черноморие. Проф. Христов участва в съвместни научни експедиции с археолозите от РИМ Бургас. Автор на 34 книги и над 120 статии. Зам. директор по научно-изследователската дейност на Национален исторически музей. Член на редколегията на Известия на Бургаския музей. Новата книга на проф. д-р Иван Христов може  да бъде закупена в Археологическия музей на гр. Бургас, бул. Алеко Богориди 21.

Ръководството на Регионален исторически музея Бургас има удоволствието да припомни на читателите и любители на древната история, че НИМ и РИМ Бургас имат договор за сътрудничество и че част от изнесените в книгата факти са плод на съвместната научно-изследователска дейност на археолози от двете институции.


В новата си монография Иван Христов разглежда важни детайли от античната история и археология на островите от Западното Черноморско крайбрежие – Св. Тома, Св. Иван, Св. Петър, Св. Кирик и Юлита, Св. Анастасия и Левка. Описани са някои по-малки острови в българските териториални води, които са слабо познати. Добавени са и бележки върху появата и изчезването на острови, от които днес няма видима следа. В заключение са разгледани примери за започналите необратими процеси, които биха довели до появата на нови острови в Черно море.

Темата на книгата се вписва в проблематиката на т. нар. „Island Archaeology”. Основната задача на островната археология е да разкрие как хората са използвали островите в миналото. Островната археология разглежда географската характеристика на островните пространства като начална точка за един по-нататъшен исторически анализ, обикновено в сравнителен план.

Пленителната тема на предложената монография е по същество пионерна – това е първият обобщаващ научен труд в областта на островната археология за Западното Черноморие. Написани увлекателно, страниците ни водят към един островен свят, на който незаслужено не е обръщано внимание досега.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлията Владо Димов пусна новата си песен „Още те обичам“

Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин.  Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...

публикувано на 17.02.25 в 19:00

Стефан Моасе – Zaïzaï открива първа авторска изложба в Бургас

  Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..

обновено на 17.02.25 в 14:15

Започна кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 17.02.25 в 09:30

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06